Աշխատանքային այցով Վաշինգտոնում գտնվող ՀՀ ԱԺ Հայաստան-ԱՄՆ բարեկամական խմբի անդամները հանդիպել են մի շարք հեղինակավոր վերլուծական և ուղեղային կենտրոնների ներկայացուցիչների հետ:
Պատվիրակությունը հանդիպել է ԱՄՆ Կոնգրեսի հետազոտական կենտրոնի փոխտնօրեն, Ռուսաստանի և եվրոպական հարցերով վերլուծաբան Քորի Ուելթին ու եվրոպական հարցերի վերլուծաբան Սառա Գարդինգին, քննարկել Հայաստան-ԱՄՆ հարաբերությունները և տարածաշրջանային բնույթի հարցեր:
Ատլանտյան խորհրդի (Atlantic Council) Եվրասիայի կենտրոնի ավագ տնօրեն Ջոն Հերբսթի և կենտրոնի վերլուծաբանների հետ քննարկվել են Հայաստանի արտաքին քաղաքական առաջնահերթություններն ու Ադրբեջանի հետ խաղաղության գործընթացի մանրամասները:
ԱՄՆ Միջազգային հանրապետական ինստիտուտի (IRI) Եվրասիայի գծով ավագ տնօրեն Սթիվեն Նիքսի հետ հանդիպմանն Ազգային ժողովի պատգամավորները կարևորել են Միջազգային հանրապետական ինստիտուտի համագործակցությունը խորհրդարանի հետ և հույս հայտնել, որ այդ ծրագրերը կլինեն շարունակական:
Պատվիրակությունը հանդիպել է նաև Ամերիկայի հայկական համագումարի գործադիր տնօրեն Բրայան Արդունիին: Հանդիպման ընթացքում քննարկվել է Հայաստան-ԱՄՆ հարաբերությունների զարգացման և դրանում Ամերիկայի հայկական համայնքի ու կազմակերպությունների ներգրավվածությանը վերաբերող հարցեր:
Ամերիկյան Իսրայելի հանրային կապերի կոմիտեի (AIPAC) քաղաքականությունների և կառավարության հետ կապերի գծով գլխավոր տնօրեն Սթիվ Բեքերմանի ու քաղաքականության և ռազմավարական հարցերով տնօրեն Մարվին Ֆոյերի հետ հանդիպմանն անդրադարձ է կատարվել Հարավային Կովկասում և Մերձավոր Արևելքում անվտանգային իրավիճակին, քննարկվել է Հայաստան-ԱՄՆ և Հայաստան-Իսրայել հարաբերություններին վերաբերող հարցեր:
Ամերիկայի հրեական կոմիտեի (AJC) քաղաքական հարցերով ղեկավար Ջեյսոն Այզակսոնի և կոմիտեի անդամների հետ հանդիպմանն Ազգային ժողովի պատգամավորները ներկայացրել են Հայաստանի արտաքին քաղաքականության առանձնահատկությունները, Հայաստան-Իսրայել հարաբերությունների բնույթը:
Ժողովրդավարության ազգային հիմնադրամի (NED) Եվրասիական տարածաշրջանի գլխավոր տնօրեն Միրիամ Լանսկոյի և փորձագետների հանդիպմանը քննարկվել են հիմնադրամի` Հայաստանում իրականացվող ծրագրերը, ժողովրդավարական հաստատությունների զարգացմանը վերաբերող հարցեր:
Բաց հասարակաություններ հիմնադրամի (OSF) քաղաքականությունների վերլուծաբան Ջոշուա Ռասելին պատգամավորները ներկայացրել են Հայաստանում ժողովրդավարական բարեփոխումների ընթացքը և ԱՄՆ աջակցությունն այդ գործընթացում:

В Вашингтоне обсуждались вопросы развития армяно-американских отношений
Члены армяно-американской группы дружбы Национального собрания Армении, находящиеся с рабочим визитом в Вашингтоне, провели встречи с представителями ряда авторитетных аналитических и исследовательских центров.
Делегация встретилась с заместителем директора Исследовательской службы Конгресса США, аналитиком по вопросам России и Европы Кори Уэлти и аналитиком по европейским вопросам Сарой Гардинг, обсудив армяно-американские отношения и вопросы регионального характера.
С директором Центра Евразии Атлантического совета Джоном Хербстом и аналитиками центра обсуждались приоритеты внешней политики Армении и детали мирного процесса с Азербайджаном.
На встрече с директором по Евразии Международного республиканского института (IRI) Стивеном Никсом депутаты Национального собрания подчеркнули важность сотрудничества IRI с парламентом и выразили надежду на продолжение этих программ.
Делегация также встретилась с исполнительным директором Армянского национального конгресса Америки Брайаном Ардуни. В ходе встречи обсуждались вопросы развития армяно-американских отношений и вовлеченности армянской общины и организаций Америки в этот процесс.
На встрече с главным директором по вопросам политики и связей с правительством Американского комитета по общественным связям с Израилем (AIPAC) Стивом Бекерманом и директором по вопросам политики и стратегии Марвином Фойером были затронуты вопросы безопасности на Южном Кавказе и в Ближнем Востоке, а также обсуждались вопросы, связанные с армяно-американскими и армяно-израильскими отношениями.
С руководителем по политическим вопросам Американского еврейского комитета (AJC) Джейсоном Айзексоном и членами комитета депутаты Национального собрания представили особенности внешней политики Армении и характер армяно-израильских отношений.
На встрече с главным директором по Евразийскому региону Национального фонда за демократию (NED) Мириам Ланской и экспертами обсуждались программы фонда, реализуемые в Армении, и вопросы, связанные с развитием демократических институтов.
Депутаты представили Джошуа Расселу, аналитику по вопросам политики Фонда «Открытое общество» (OSF), процесс демократических реформ в Армении и поддержку США в этом процессе.