Մայր Աթոռը հորդորում է ժողովրդին չտրվել սադրանքների
«Հունիսի 27-ի առավոտյան ՀՀ իրավապահ մարմինների ուժեր, մուտք գործելով Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի և Վեհարանի տարածք, փորձել են ձերբակալել Շիրակի թեմի առաջնորդ Տ. Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանին, ով Մայր Աթոռ էր ժամանել քահանայից տարեկան ժողովի առիթով իբրև հավաքի համակարգող։
Չնայած այն հանգամանքին, որ Միքայել Սրբազանը պատրաստակամություն էր հայտնել մեկնել Քննչական կոմիտե և փորձում էր իրավապահ մարմնի ներկայացուցիչների հետ նստել մեքենա, քաղաքացիները և ներկա հոգևորականները բողոքի ձայն բարձրացրեցին՝ տեսնելով դիմակավորված ԱԱԾ և ոստիկանության ծառայողների մեծ հոսքը:
Համայն հայության հոգևոր կենտրոնում իրավապահների կողմից դրսևորված պահվածքը, ուժի կիրառումը քաղաքացիների հանդեպ դատապարտելի է և անընդունելի։
Միքայել Սրբազանը, հակառակ որ պատշաճ կարգով չի ծանուցվել, կայացրել է որոշում և չխուսափելով ներկայացված պահանջից կմեկնի Երևան` ներկայանալու Քննչական կոմիտե։
Մայր Աթոռը հորդորում է ժողովրդին չտրվել սադրանքների, պահպանել զգոնությունը և շարունակել իրենց սատարումը օրինական բոլոր միջոցներով»։

Первопрестольный Святой Эчмиадзин призывает народ не поддаваться на провокации
«Утром 27 июня силы правоохранительных органов РА, войдя на территорию Первопрестольного Святого Эчмиадзина и Патриархии, предприняли попытку задержания предстоятеля Ширакской епархии архиепископа Микаела Аджапахяна, прибывшего в Первопрестольный Святой Эчмиадзин в качестве координатора собрания по случаю ежегодного собрания священников.
Несмотря на то, что архиепископ Михаил выразил готовность проехать в Следственный комитет и пытался сесть в машину с представителями правоохранительных органов, граждане и присутствовавшее духовенство подняли голос в знак протеста, увидев большой поток сотрудников СНБ и полиции в масках.
Поведение и применение силы сотрудниками правоохранительных органов в духовном центре всех армян осуждаемы и неприемлемы.
«Его Святейшество Михаил, несмотря на то, что не был должным образом уведомлен, принял решение и, не уклоняясь от предъявленного требования, отправится в Ереван, чтобы предстать перед Следственным комитетом.
Первопрестольная призывает народ не поддаваться на провокации, сохранять бдительность и продолжать оказывать поддержку всеми законными способами».