Աշխատանքային այցով Վաշինգտոնում գտնվող ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Սարգիս Խանդանյանը, Հայաստան-ԱՄՆ բարեկամական խմբի անդամներ Արուսյակ Ջուլհակյանը, Մարիա Կարապետյանը և Գեղամ Նազարյանը մի շարք հանդիպումներ են ունեցել ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատում:
Պատվիրակությունը հանդիպել է ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի անդամ Քերոլ Միլլերին, ԱՄՆ Կոնգրեսի հայկական հարցերով հանձնախմբի անդամ Քիմ Յանգին, ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի անդամ Ռոբերտ Ադերհոլթին, ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի անդամ Դելիա Ռամիրեզին:
Հանդիպումների ընթացքում ընդգծվել է Հայաստանի և ԱՄՆ միջև այս տարվա հունվարին ստորագրված բազմաոլորտ ռազմավարական գործընկերության կարևորությունը, ինչպես նաև միջխորհրդարանական ակտիվ կապերի շարունակական զարգացման և խորացման անհրաժեշտությունը:
Ազգային ժողովի պատգամավորները կոնգրեսականներին են ներկայացրել Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության գործընթացի մանրամասները և Հայաստանի պատրաստակամությունն օր առաջ ստորագրելու խաղաղության համաձայնագիրը: Անդրադարձ է կատարվել տարածաշրջանային տրանսպորտային և տնտեսական ուղիների ապաշրջափակման հնարավորություններին և Հայաստանի կառավարության «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծին: Երկուստեք կարևորվել է Հարավային Կովկասում կայուն և երկարատև խաղաղության հաստատման անհրաժեշտությունը:

Sargis Khandanyan, Chairman of the Standing Committee on Foreign Relations of the National Assembly of the Republic of Armenia, and members of the Armenia-US Friendship Group, Arusyak Julhakyan, Maria Karapetyan, and Gegham Nazaryan, who are in Washington on a working visit, held several meetings at the US House of Representatives.
The delegation met with Representative Carol Miller of the US Congress, Representative Kim Young of the US Congressional Caucus on Armenian Affairs, Representative Robert Aderholt of the US Congress, and Representative Delia Ramirez of the US Congress.
During the meetings, the importance of the multi-sector strategic partnership signed between Armenia and the US in January of this year was emphasized, as well as the need for the continuous development and deepening of active inter-parliamentary ties.
The deputies of the National Assembly presented the details of the Armenia-Azerbaijan peace process and Armenia's readiness to sign the peace agreement as soon as possible to the members of Congress. The possibilities of unblocking regional transport and economic routes, as well as the Armenian government's "Crossroads of Peace" project. Both sides emphasized the need to establish stable and lasting peace in the South Caucasus.