Քննարկվել է ԵՄ հետ մուտքի արտոնագրերի ազատականացման գործընթացը
Արդարադատության նախարարի տեղակալ Աննա Կարապետյանն ընդունել է Եվրոպական հանձնաժողովի Միգրացիայի և ներքին գործերի գլխավոր տնօրինության միջազգային հարաբերությունների բաժնի ղեկավար Պավել Բուսիակիևիչի գլխավորած պատվիրակությանը:
Հանդիպման նպատակն էր քննարկել Եվրոպական միության հետ մուտքի արտոնագրերի ազատականացման գործընթացում ձեռնարկվող քայլերն ու պլանավորված աշխատանքները, այդ թվում՝ գործողությունների ծրագրի վերջնականացման գործընթացի մանրամասները: Ողջունելով պատվիրակության անդամներին՝ նախարարի տեղակալը կարևորել է վիզաների ազատականացման գործընթացում առաջընթացը, ինչպես նաև դրանում Արդարադատության նախարարության դերը՝ անդրադարձ կատարելով 2025թ․ փետրվարի 11-ին և ապրիլի 8-ին ՀՀ այց կատարած ԵՄ փորձագիտական առաքելությունների հետ հանդիպումներին:
Վիզաների ազատականացման գործընթացի համատեքստում Պավել Բուսիակիևիչն առանձնացրել է առանցքային բարեփոխումների ուղղությունները՝ մասնավորապես անդրադառնալով հակակոռուպցիոն մեխանիզմների կատարելագործմանը, արդարադատության ոլորտում արդյունավետ համագործակցության ընդլայնմանը և մարդու իրավունքների պաշտպանությանը միտված քաղաքականություններին։
Աննա Կարապետյանն անդրադարձել է հակակոռուպցիոն ռազմավարության իրականացման ընթացքին, խտրականությունից պաշտպանության և ատելության խոսքի դեմ պայքարի ուղղությամբ նոր ռազմավարական փաստաթղթի մշակման գործընթացին, ինչպես նաև ներկայացրել է անձնական տվյալների պաշտպանության ոլորտում նախատեսվող բարեփոխումների և քաղաքականության զարգացման տեսլականը։
Հանդիպման ավարտին կողմերը վերահաստատել են իրենց պատրաստակամությունը սերտ համագործակցության՝ վիզաների ազատականացման գործընթացի շարունակականությունն ու արդյունավետ իրականացումն ապահովելու ուղղությամբ։

The visa liberalization process with the EU was discussed
Deputy Minister of Justice Anna Karapetyan received a delegation led by Pawel Busiakiewicz, Head of the International Relations Unit of the Directorate-General for Migration and Home Affairs of the European Commission.
The purpose of the meeting was to discuss the steps being taken and planned work in the visa liberalization process with the European Union, including the details of the process of finalizing the Action Plan. Welcoming the members of the delegation, the Deputy Minister highlighted the progress in the visa liberalization process, as well as the role of the Ministry of Justice in it, referring to the meetings with the EU expert missions that visited the Republic of Armenia on February 11 and April 8, 2025.
In the context of the visa liberalization process, Pawel Busiakiewicz highlighted the key reform directions, particularly the improvement of anti-corruption mechanisms, the expansion of effective cooperation in the justice field, and policies aimed at protecting human rights.
Anna Karapetyan touched upon the implementation of the anti-corruption strategy, the process of developing a new strategic document on protection from discrimination and combating hate speech, and also presented the vision of the planned reforms and policy development in personal data protection.
At the end of the meeting, the parties reaffirmed their readiness for close cooperation to ensure the continuity and effective implementation of the visa liberalization process.