Քննարկվել է ԵՄ հետ մուտքի արտոնագրերի ազատականացման գործընթացը
Արդարադատության նախարարի տեղակալ Աննա Կարապետյանն ընդունել է Եվրոպական հանձնաժողովի Միգրացիայի և ներքին գործերի գլխավոր տնօրինության միջազգային հարաբերությունների բաժնի ղեկավար Պավել Բուսիակիևիչի գլխավորած պատվիրակությանը:
Հանդիպման նպատակն էր քննարկել Եվրոպական միության հետ մուտքի արտոնագրերի ազատականացման գործընթացում ձեռնարկվող քայլերն ու պլանավորված աշխատանքները, այդ թվում՝ գործողությունների ծրագրի վերջնականացման գործընթացի մանրամասները: Ողջունելով պատվիրակության անդամներին՝ նախարարի տեղակալը կարևորել է վիզաների ազատականացման գործընթացում առաջընթացը, ինչպես նաև դրանում Արդարադատության նախարարության դերը՝ անդրադարձ կատարելով 2025թ․ փետրվարի 11-ին և ապրիլի 8-ին ՀՀ այց կատարած ԵՄ փորձագիտական առաքելությունների հետ հանդիպումներին:
Վիզաների ազատականացման գործընթացի համատեքստում Պավել Բուսիակիևիչն առանձնացրել է առանցքային բարեփոխումների ուղղությունները՝ մասնավորապես անդրադառնալով հակակոռուպցիոն մեխանիզմների կատարելագործմանը, արդարադատության ոլորտում արդյունավետ համագործակցության ընդլայնմանը և մարդու իրավունքների պաշտպանությանը միտված քաղաքականություններին։
Աննա Կարապետյանն անդրադարձել է հակակոռուպցիոն ռազմավարության իրականացման ընթացքին, խտրականությունից պաշտպանության և ատելության խոսքի դեմ պայքարի ուղղությամբ նոր ռազմավարական փաստաթղթի մշակման գործընթացին, ինչպես նաև ներկայացրել է անձնական տվյալների պաշտպանության ոլորտում նախատեսվող բարեփոխումների և քաղաքականության զարգացման տեսլականը։
Հանդիպման ավարտին կողմերը վերահաստատել են իրենց պատրաստակամությունը սերտ համագործակցության՝ վիզաների ազատականացման գործընթացի շարունակականությունն ու արդյունավետ իրականացումն ապահովելու ուղղությամբ։

Заместитель министра юстиции Анна Карапетян приняла делегацию во главе с руководителем отдела международных отношений Главного управления по миграции и внутренним делам Европейской комиссии Павелом Бусиакевичем.
Целью встречи было обсуждение шагов и запланированных работ в процессе либерализации визового режима с Европейским союзом, включая детали завершения плана действий. Приветствуя членов делегации, заместитель министра подчеркнула важность прогресса в процессе визовой либерализации, а также роль Министерства юстиции в этом процессе, упомянув встречи с экспертными миссиями ЕС, посетившими Армению 11 февраля и 8 апреля 2025 года.
В контексте либерализации визового режима Павел Бусиакевич выделил ключевые направления реформ, особо остановившись на совершенствовании антикоррупционных механизмов, расширении эффективного сотрудничества в сфере юстиции и политике, направленной на защиту прав человека.
Анна Карапетян рассказала о ходе реализации антикоррупционной стратегии, процессе разработки нового стратегического документа по защите от дискриминации и борьбе с языком ненависти, а также представила видение реформ и развития политики в сфере защиты персональных данных.
По итогам встречи стороны подтвердили свою готовность к тесному сотрудничеству для обеспечения непрерывности и эффективной реализации процесса либерализации визового режима.