Ճառագայթային իրավիճակը ՀՀ-ում՝ հունիսի 26-ի դրությամբ
ՀՀ միջուկային անվտանգության կարգավորման կոմիտեի և «Միջուկային և ռադիացիոն անվտանգության գիտատեխնիկական կենտրոն» ՓԲԸ-ի մասնագետների կողմից Սյունիքի մարզում տեղադրվել է «Վաղ ահազանգման ճառագայթային մոնիթորինգային համակարգի» մեկ կայան, որն ապահովում է շրջակա միջավայրի գամմա ճառագայթային ֆոնի հսկողություն 24/7 ռեժիմով։
Չափման/մոնիթորինգի արդյունքները պարբերաբար կթարմացվեն: 23․06․2025 թվականի 09․00-15․00 արդյունքները։ Չափման արդյունքները փաստում են, որ շրջակա միջավայրի գամմա ճառագայթային ֆոնի փոփոխություն չի գրանցվել։

Radiation situation in Armenia as of June 26
Specialists of the Nuclear Safety Regulatory Committee of the Republic of Armenia and the Scientific and Technical Center for Nuclear and Radiation Safety CJSC have installed one station of the “Early Warning Radiation Monitoring System” in the Syunik region. This system provides 24/7 monitoring of the environmental gamma radiation background.
Measurement/monitoring results will be updated regularly. The results for 09:00-15:00 on 23.06.2025 show no change in the environmental gamma radiation background.