Իսրայելից տարհանվել է երկու տասնյակ ՀՀ քաղաքացի. ԱԳՆ
Իրանում և Իսրայելում ՀՀ դեսպանությունները շարունակում են մշտական կապի մեջ լինել այդ երկրներում գտնվող ՀՀ քաղաքացիների հետ:
Այս պահի դրությամբ՝ հունիսի 13-ից ի վեր, Իսրայելում ՀՀ դեսպանություն է դիմել 15 ՀՀ քաղաքացի, ում տրամադրվել է հայցվող տեղեկատվությունը: Ընդհանուր առմամբ Իսրայելից տարհանվել է երկու տասնյակ ՀՀ քաղաքացի, այդ թվում՝ Բեթղեհեմում գտնվող զբոսաշրջիկների խումբը, որը տեղափոխվել էր Եգիպտոոս:
Իրանում ՀՀ դեսպանություն է դիմել շուրջ երեք տասնայակ ՀՀ քաղաքացի` հիմնականում ՀՀ տեղափոխմանն առնչվող հարցերով. դեսպանությունը տրամադրել է համապատասխան տեղեկատվություն, ըստ իրավիճակի և անհրաժեշտության՝ աջակցություն:
2025թ. հունիսի 13-ից սկսած ՀՀ ԱԳ նախարարությունը ստացել է նաև օտարերկրյա քաղաքացիների՝ Իրանից ՀՀ տարածքով տարհանման հայտեր։ Դա վերաբերում է ինչպես ԻԻՀ-ում գործող օտարերկրյա պետությունների դիվանագիտական անձնակազմի անդամներին և նրանց ընտանիքի անդամներին, այնպես էլ այլ քաղաքացիների։ ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը հրատապ կարգով ցուցաբերել է անհրաժեշտ աջակցությունը՝ ներառյալ անհրաժեշտության դեպքում վիզայի տրամադրման հարցերում։
Այսպես, հավանաբար արդեն տեղյակ եք հնդիկ ուսանողների տարհանման մասին, որն իրականացվեց համաձայն երկու երկրների ԱԳ նախարարների պայմանավորվածության: Տարհանման հարցում արագ արձագանք և որոշակի աջակցություն է ցուցաբերվել նաև Ղազախստանի, Ֆրանսիայի, Գերմանիայի, Իսպանիայի, Կիպրոսի, Ավստրայի, Նորվեգիայի, Շվեյցարիայի, Վրաստանի, Զիմբաբվեի, Նիգերայի, Սիերա Լեոնի քաղաքացիներին:
ՀՀ սահմանով տեղափոխվել են նաև այլ երկրների քաղաքացիներ, այդ թվում՝ ԱՄՆ, Կանադայի, Մեծ Բրիտանիայի, Ռուսաստանի, Շվեդիայի, Նիդերլանդների, Իտալիայի, Լեհաստանի,
Ավստրալիայի, Լիբանանի և այլն: Աջակցության խնդրանքներ կան նաև այլ պետություններից։
Աշխատանքները, այդ թվում և՝ ՀՀ այլ պատկան գերատեսչությունների, ինչպես նաև միջազգային կազմակերպությունների հետ համագործակցությամբ, շարունակվում են:

The press secretary of the RA Ministry of Foreign Affairs, Ani Badalyan, commented in response to media inquiries:
The RA embassies in Iran and Israel continue to be in constant contact with the RA citizens in those countries.
Since June 13, 15 RA citizens have applied to the RA Embassy in Israel, which has provided the requested information. In total, two dozen RA citizens have been evacuated from Israel, including a group of tourists in Bethlehem who were evacuated to Egypt.
About three dozen RA citizens have applied to the RA Embassy in Iran, mainly regarding issues related to the evacuation of RA. The embassy has provided relevant information and assistance depending on the situation and need.
Starting from June 13, 2025, the RA Ministry of Foreign Affairs has also received applications from foreign citizens for evacuation from Iran through the territory of RA. This applies to both members of the diplomatic staff of foreign states operating in the Islamic Republic of Iran and their family members and other citizens. The Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Armenia has urgently provided the necessary assistance, including in matters of visa issuance if required.
Thus, you are probably already aware of the evacuation of Indian students, which was carried out by the agreement of the two foreign ministers. Citizens of Kazakhstan, France, Germany, Spain, Cyprus, Austria, Norway, Switzerland, Georgia, Zimbabwe, Niger, and Sierra Leone also received a quick response and some assistance in the evacuation issue.
Citizens of other countries have also been evacuated across the border of the Republic of Armenia, including the USA, Canada, Great Britain, Russia, Sweden, the Netherlands, Italy, Poland,
Australia, Lebanon, etc. There are also requests for assistance from other countries.
The work continues, including in cooperation with other relevant departments of the Republic of Armenia and international organizations.