Իսրայելից տարհանվել է երկու տասնյակ ՀՀ քաղաքացի. ԱԳՆ
Իրանում և Իսրայելում ՀՀ դեսպանությունները շարունակում են մշտական կապի մեջ լինել այդ երկրներում գտնվող ՀՀ քաղաքացիների հետ:
Այս պահի դրությամբ՝ հունիսի 13-ից ի վեր, Իսրայելում ՀՀ դեսպանություն է դիմել 15 ՀՀ քաղաքացի, ում տրամադրվել է հայցվող տեղեկատվությունը: Ընդհանուր առմամբ Իսրայելից տարհանվել է երկու տասնյակ ՀՀ քաղաքացի, այդ թվում՝ Բեթղեհեմում գտնվող զբոսաշրջիկների խումբը, որը տեղափոխվել էր Եգիպտոոս:
Իրանում ՀՀ դեսպանություն է դիմել շուրջ երեք տասնայակ ՀՀ քաղաքացի` հիմնականում ՀՀ տեղափոխմանն առնչվող հարցերով. դեսպանությունը տրամադրել է համապատասխան տեղեկատվություն, ըստ իրավիճակի և անհրաժեշտության՝ աջակցություն:
2025թ. հունիսի 13-ից սկսած ՀՀ ԱԳ նախարարությունը ստացել է նաև օտարերկրյա քաղաքացիների՝ Իրանից ՀՀ տարածքով տարհանման հայտեր։ Դա վերաբերում է ինչպես ԻԻՀ-ում գործող օտարերկրյա պետությունների դիվանագիտական անձնակազմի անդամներին և նրանց ընտանիքի անդամներին, այնպես էլ այլ քաղաքացիների։ ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը հրատապ կարգով ցուցաբերել է անհրաժեշտ աջակցությունը՝ ներառյալ անհրաժեշտության դեպքում վիզայի տրամադրման հարցերում։
Այսպես, հավանաբար արդեն տեղյակ եք հնդիկ ուսանողների տարհանման մասին, որն իրականացվեց համաձայն երկու երկրների ԱԳ նախարարների պայմանավորվածության: Տարհանման հարցում արագ արձագանք և որոշակի աջակցություն է ցուցաբերվել նաև Ղազախստանի, Ֆրանսիայի, Գերմանիայի, Իսպանիայի, Կիպրոսի, Ավստրայի, Նորվեգիայի, Շվեյցարիայի, Վրաստանի, Զիմբաբվեի, Նիգերայի, Սիերա Լեոնի քաղաքացիներին:
ՀՀ սահմանով տեղափոխվել են նաև այլ երկրների քաղաքացիներ, այդ թվում՝ ԱՄՆ, Կանադայի, Մեծ Բրիտանիայի, Ռուսաստանի, Շվեդիայի, Նիդերլանդների, Իտալիայի, Լեհաստանի,
Ավստրալիայի, Լիբանանի և այլն: Աջակցության խնդրանքներ կան նաև այլ պետություններից։
Աշխատանքները, այդ թվում և՝ ՀՀ այլ պատկան գերատեսչությունների, ինչպես նաև միջազգային կազմակերպությունների հետ համագործակցությամբ, շարունակվում են:

Комментарий пресс-секретаря МИД Армении Ани Бадалян в ответ на запросы СМИ:
Посольства Армении в Иране и Израиле продолжают поддерживать постоянную связь с гражданами Армении, находящимися в этих странах.
На данный момент с 13 июня в посольство Армении в Израиле обратились 15 граждан Армении, которым была предоставлена запрошенная информация. В общей сложности из Израиля эвакуированы два десятка граждан Армении, включая группу туристов, находившихся в Вифлееме, которая была переправлена в Египет.
В посольство Армении в Иране обратились около трех десятков граждан Армении, в основном по вопросам переезда в Армению. Посольство предоставило соответствующую информацию и, при необходимости, поддержку в зависимости от ситуации.
С 13 июня 2025 года МИД Армении также получил заявки от иностранных граждан на эвакуацию из Ирана через территорию Армении. Это касается как членов дипломатического персонала и их семей, работающих в Иране, так и других граждан. Министерство иностранных дел Армении в срочном порядке оказало необходимую поддержку, включая, при необходимости, вопросы выдачи виз.
Так, вероятно, вы уже знаете об эвакуации индийских студентов, которая была проведена в соответствии с договоренностью министров иностранных дел двух стран. Быстрая реакция и определенная поддержка были оказаны также гражданам Казахстана, Франции, Германии, Испании, Кипра, Австрии, Норвегии, Швейцарии, Грузии, Зимбабве, Нигерии и Сьерра-Леоне.
Через границу Армении были переправлены также граждане других стран, включая США, Канаду, Великобританию, Россию, Швецию, Нидерланды, Италию, Польшу, Австралию, Ливан и другие. Есть запросы на поддержку и от других государств.
Работа, в том числе в сотрудничестве с другими компетентными ведомствами Армении и международными организациями, продолжается.