Չինաստանի ավելի քան 600 քաղաքացի Իրանից տեղափոխվել է Հայաստան
Իսրայել-Իրան հակամարտության մեկնարկից հետո Իրանից Հայաստան է տեղափոխվել Չինաստանի ավելի քան 600 քաղաքացի։
«Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնել են  Հայաստանում Չինաստանի դեսպանատնից։
«Հունիսի 18-ի երեկոյի դրությամբ Չինաստանի ավելի քան 600 քաղաքացի Իրանից Հայաստան է անցել «Ագարակ» սահմանային անցակետով»,- հայտնեցին դեսպանատնից՝ պատասխանելով այն հարցին, թե Չինաստանի քանի՞ քաղաքացի է Իրանից տարհանվել Հայաստանի տարածքով։
Իրանում Չինաստանի դեսպանատունը հունիսի 17-ին կոչ էր արել Չինաստանի քաղաքացիներին հեռանալ երկրից։ Դիվանագիտական առաքելությունը նշում էր, որ կա վտանգ, որ կփակվեն նաև Իրանի ցամաքային սահմանները։ Ծանուցման մեջ թվարկվել էին Հայաստանը, Թուրքիան և Թուրքմենստանը՝ որպես Իրանից հեռանալու ուղիներ։
Հայաստանի տարածքով Իրանից իր քաղաքացիների մի խմբի տարհանել էր նաև Հնդկաստանը։ Հայաստանի ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Անի Բադալյանը հայտնել է, որ Հայաստանի տարածքով Իրանից տարհանվել է Հնդկաստանի 110 քաղաքացի։

More than 600 Chinese citizens evacuated from Iran to Armenia
More than 600 Chinese citizens have been evacuated from Iran to Armenia since the start of the Israel-Iran conflict.
The Chinese Embassy in Armenia informed Armenpress about this.
“As of the evening of June 18, more than 600 Chinese citizens have crossed from Iran to Armenia through the Agarak border checkpoint,” the embassy reported, answering the question of how many Chinese citizens have been evacuated from Iran through the territory of Armenia.
The Chinese Embassy in Iran called on Chinese citizens to leave on June 17. The diplomatic mission noted a risk that Iran’s land borders would be closed. The notice listed Armenia, Turkey, and Turkmenistan as possible exit routes.
India also evacuated a group of its citizens from Iran through Armenian territory. Ani Badalyan, a spokeswoman for the Armenian Foreign Ministry, reported that 110 Indian citizens were evacuated from Iran through Armenian territory.