Սահմանադրական նորմը իշխանությունների ներգրավվածությունը կանխելու համար է. Արշակ արքեպիսկոպոս
Մի շարք եկեղեցականների ու իրավապաշտպաններ այսօր պետության և եկեղեցու փոխհարաբերությունների թեմայով քննարկում են կազմակերպել։
Մայր Աթոռի դիվանապետ Արշակ արքեպիսկոպոս Խաչատրյանը հայտարարել է, որ Ադրբեջանի ու ՀՀ իշխանությունների «համատեղ արշավը» ՀԱԵ դեմ պատահական չէ։
Խաչատրյանը նշել է, որ սխալ է մեկնաբանվում «եկեղեցին անջատ է պետությունից» իրավանորմը․ «Դա ոչ թե հասարակական պրոցեսներին մեր ներգրավվածությունը կանխելու, այլ իշխանությունների ներգրավվածությունը մեր գործերին կանխելու համար է սահմանված»։
Անդրադառնալով թեզին, թե ՀԱԵ-ն պատշաճ չի խնամում հնամենի վանքերը, Արշակ արքեպիսկոպոսը շեշտել է, որ եկեղեցու ենթակայության տակ պատմամշակութային հուշարձանների մի չնչին մասն է միայն, ու իրենք դրանց պահպանությունն իրականացնում են ուժերի ներածի չափով։
Դիվանապետն անդրադարձել է նաև բարձրաստիճան հոգևորականների կողմից կուսակրոնության ուխտը խախտելու մեղադրանքներին։ Նա նշել է, որ իշխանություններն իրենց ձախողումների համար մեղավորներ են փնտրում։
Շիրակի թեմի առաջնորդ Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանն էլ նշել է՝ որևէ մեկը չի կարող սահմանափակել հոգևորականի իրավունքները, որը նաև Հայաստանի լիիրավ քաղաքացի է․ «Վարչապետը մտել է մի տարածք, որն իրենը չէ, և պետական ինստիտուտներն իրեն չեն ասում՝ մի արա։ ԱԱԾ չկա, որ սովորեցնի իշխանությանը՝ ինչպես մոտենալ եկեղեցուն»։

Ряд священнослужителей и правозащитников сегодня организовали обсуждение на тему взаимоотношений государства и церкви.
Диванапет Первопрестольного Святого Эчмиадзина архиепископ Аршак Хачатрян заявил, что «совместная кампания» властей Азербайджана и Армении против Армянской Апостольской Церкви (ААЦ) не случайна.
Хачатрян отметил, что юридическая норма «церковь отделена от государства» неверно интерпретируется: «Она установлена не для предотвращения нашего участия в общественных процессах, а для предотвращения вмешательства властей в наши дела».
Касаясь тезиса о том, что ААЦ якобы ненадлежаще заботится о древних монастырях, архиепископ Аршак подчеркнул, что лишь незначительная часть памятников историко-культурного наследия находится под управлением церкви, и они сохраняются в меру имеющихся возможностей.
Диванапет также прокомментировал обвинения в нарушении обета безбрачия высокопоставленными священнослужителями. Он отметил, что власти ищут виновных за свои неудачи.
Предводитель Ширакской епархии архиепископ Микаел Аджапахян, в свою очередь, заявил, что никто не может ограничивать права священнослужителя, который также является полноправным гражданином Армении: «Премьер-министр вошел в сферу, которая ему не принадлежит, и государственные институты не говорят ему: не делай этого. Нет СНБ, которая бы научила власть, как подходить к церкви».