ՀՀ քաղաքացիները հայտնվել են Բաքվում, Ադրբեջանինը՝ Երևանում. ԱԱԾ
Իրանի Իսլամական Հանրապետության և հարակից որոշ երկրների օդային տարածքների փակմամբ պայմանավորված՝ մի շարք միջազգային ավիաթռիչքներ հարկադրված վայրէջքներ են կատարել «Զվարթնոց» միջազգային օդանավակայանում և տարածաշրջանի այլ երկրների օդանավակայաններում։
Այս հանգամանքի բերումով ՀՀ քաղաքացիներ և ազգությամբ հայեր հայտնվել են Ադրբեջանի մայրաքաղաք Բաքվի օդանավակայանում։ Միևնույն ժամանակ, նույն իրավիճակով պայմանավորված, Ադրբեջանի քաղաքացիներ հայտնվել են «Զվարթնոց» օդանավակայանում։
Հայտնում ենք, որ ստեղծված իրավիճակով պայմանավորված ՀՀ պետական կառույցները իրականացնում են հետևողական աշխատանք:

Armenian citizens appeared in Baku, Azerbaijani citizens appeared in Yerevan. NSS
Due to the closure of the airspace of the Islamic Republic of Iran and some neighboring countries, several international flights have made forced landings at Zvartnots International Airport and airports in other countries in the region.
Due to this circumstance, citizens of the Republic of Armenia and ethnic Armenians have found themselves at the airport in Baku, the capital of Azerbaijan. At the same time, citizens of Azerbaijan have found themselves at Zvartnots Airport.
We want to inform you that due to the current situation, the state structures of the Republic of Armenia are carrying out consistent work.