Հայաստանում կայանալիք COP17-ը կդառնա կարևոր հանգրվան. Միրզոյան
ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի բացման խոսքը «Լեռներից մինչև օվկիանոսներ. կենսաբազմազանության պահպանումը շրջակա միջավայրի սահմաններից այն կողմ՝ հանուն կայուն ապագայի» խորագրով միջոցառմանը.
«Ձերդ գերազանցություններ, տիկնա՛յք և պարոնա՛յք, սիրելի՛ մասնակիցներ,
Մեծագույն հաճույք է ողջունել ձեզ այս բարձր մակարդակի միջոցառմանը, որը կազմակերպվել է այս գեղեցիկ քաղաքում՝ Նիցցայում, Հայաստանի կողմից՝ որպես «Կենսաբազմազանության մասին» կոնվենցիայի կողմերի 17-րդ համաժողովի՝ COP17-ի հյուրընկալող և նախագահող, և Ֆրանսիայի կողմից՝ որպես Օվկիանոսի հարցերով ՄԱԿ 3-րդ համաժողովի հյուրընկալող և համանախագահող:
Սա այն բազմաթիվ առիթներից մեկն է, երբ Հայաստանը և Ֆրանսիան միավորում են իրենց ուժերն՝ ապահովելու, որ գլոբալ բնապահպանական օրակարգը մնա մեր միջազգային ջանքերի առաջնագծում, և մենք համատեղ առաջ ենք տանում այնպիսի մարտահարվերների հասցեագրումը, ինչպիսիք են կլիմայի փոփոխությունը, կենսաբազմազանության կորուստը, աղտոտումը և այլ խնդիրներ, որոնք ներկայիս սերնդին հասցրել են մոլորակի մակարդակով ճգնաժամի եզրին:
Հայաստանը, վայելելով միջազգային հանրության վստահությունը և իր գործընկերների աջակցությամբ, գործադրում է առավելագույն ջանքեր՝ հաջորդ  հաջող և արդյունքների միտված COP17 անցկացնելու ուղղությամբ, որը, մենք հույս ունենք, կօգնի շրջել կենսաբազմազանության կորստի միտումները և ապահովել ավելի կայուն, կանաչ և բնության հետ ներդաշնակ զարգացման ուղի:
Մեզ անհրաժեշտ է վերանայված ընկալում, որ բնապահպանական մարտահարվերները մեկուսացված երևույթներ չեն. դրանք ազդում են բոլորիս վրա՝ անկախ նրանից լեռներում ենք, թե օվկիանոսների խորքերում, և մենք պետք է վերանայենք մեր վերաբերմունքն ինքնին բնության նկատմամբ և թարմացնենք մեր հանձնառությունը բնապահպանական գործողություններին:
Այս համատեքստում Հայաստանում կայանալիք COP17-ը կդառնա կարևոր հանգրվան: Այն կհամախմբի կոնվենցիայի կողմերին, կառավարություններին, հանրային և մասնավոր շահագրգիռ կողմերին, բնիկ ժողովուրդներին և տեղական համայնքներին՝ գլոբալ վերանայման համար՝ գնահատելու մեր կոլեկտիվ և անհատական ձեռքբերումները «Կենսաբանական բազմազանության մասին» կոնվենցիայի և Կունմին-Մոնրեալի կենսաբազմազանության գլոբալ շրջանակի իրականացման գործում: Ես այստեղ օգտագործում եմ «ձեռքբերումներ» բառը, բայց մենք բոլորս հասկանում ենք, որ բացի ձեռքբերումներից, այս վերանայումը կօգնի մեզ գնահատել և բացահայտել բացթողումները, թերությունները և կարիքները, ինչպես նաև անել հնարավորը՝ մշակելու ամենաարդյունավետ և համապարփակ լուծումներ, որոնք կօգնեն մեզ հավատարիմ մնալ կենսաբազմազանության մեր հանձնառություններին՝ միաժամանակ ապահովելով կայուն զարգացման նպատակների իրագործումը:
Օվկիանոսի հարցերով համաժողովում տեղի ունեցող քննարկումներն ու խորհրդակցությունները չափազանց կարևոր են COP17-ի նպատակների համար, քանի որ օվկիանոսների կենսաբազմազանությունը գլոբալ կենսաբազմազանության պահպանման կարևոր հենասյուն է: Մենք ուրախ ենք, որ այնպիսի նախաձեռնություններ, ինչպիսիք են պլաստիկի պատճառով աղտոտման դեմ պայքարի մասին իրավաբանորեն պարտադիր գործիքի շուրջ բանակցությունները կամ «Ազգային իրավազորության սահմաններից դուրս տարածքներում ծովային կենսաբանական բազմազանության պահպանման և կայուն օգտագործման մասին» համաձայնագրի՝ BBNJ-ի  ընդունումը, խթանում են գլոբալ ջանքերն այդ ուղղությամբ: Ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել Ֆրանսիային՝ երկու գործընթացներին ամուր աջակցություն ցուցաբերելու համար։
Մենք ակտիվորեն ներգրավված ենք երկու գործընթացներում և երեկ ստորագրել ենք BBNJ-ն՝ ցույց տալու համար, որ թեև Հայաստանը դեպի ծով ելք չունեցող զարգացող երկիր է՝ հիմնականում լեռնային տեղանքով, մենք կիսում ենք ծովային կենսաբազմազանության պահպանման ընդհանուր մտահոգությունը՝ որպես ընդհանուր ժառանգություն և կարևոր բնապահպանական ոլորտ: Մենք նաև հավատում ենք, որ ծովային էկոհամակարգերի պաշտպանությունն ու պահպանումը սերտորեն կապված են նրա հետ, թե ինչ ենք մենք անում ցամաքում և լեռներում, քանի որ դրանք բազմաթիվ առումներով ազդում են ծովային էկոհամակարգերի վրա:
Այս բարձր մակարդակի քննարկումը հենց ծովային և ցամաքային էկոհամակարգերի խորը փոխկապակցությունները և դրանց փոխկապակցված խոցելիությունները բացահայտելու, ինչպես նաև գլոբալ բնապահպանական խնդիրների նկատմամբ ավելի համապարփակ և ինտեգրված մոտեցումներ ապահովելու ուղիները քննարկելու մասին է:
Այսպիսով, ես ակնկալում եմ լսել և օգտվել բարձր մակարդակի փորձագետների արժեքավոր մտքերից ու առաջարկություններից այս հարցերի վերաբերյալ՝ հույսով, որ սա կնպաստի այս քննարկման արդյունքների առավել արդյունավետ կիրառմանը՝ ի աջակցություն Հայաստանում հաջորդ տարի կայանալիք Կենսաբազմազանության COP17 համաժողովի։

COP17, to be held in Armenia, will be an important milestone. Mirzoyan
Opening remarks by RA Foreign Minister Ararat Mirzoyan at the event titled "From Mountains to Oceans: Conserving Biodiversity Beyond Environmental Boundaries for a Sustainable Future."
"Your Excellencies, Ladies and Gentlemen, Dear Participants,
It is a great pleasure to welcome you to this high-level event, organized in this beautiful city of Nice, by Armenia as host and chair of the 17th Conference of the Parties to the Convention on Biological Diversity, COP17, and by France as host and co-chair of the 3rd United Nations Conference on Ocean Affairs.
This is one of the many occasions when Armenia and France join forces to ensure that the global environmental agenda remains at the forefront of our international efforts. We jointly advance the fight against challenges such as climate change, biodiversity loss, pollution, and other issues that have brought this generation to the brink of a planetary crisis.
Armenia, enjoying the trust of the international community and with the support of its partners, is making every effort to hold the next successful and results-oriented COP17. In a direction that will help reverse the trends of biodiversity loss and provide a more sustainable, green, and nature-integrated development path.
We need a revised understanding that environmental challenges are not isolated phenomena; they affect us all, whether we are in the mountains or in the depths of the oceans. We need to rethink our attitude towards nature and renew our commitment to environmental action.
In this context, COP17 in Armenia will be an important milestone. It will bring together Parties to the Convention, governments, public and private stakeholders, indigenous peoples, and local communities for a global review to assess our collective and individual achievements in implementing the Convention on Biological Diversity and the Kunming-Montreal Global Biodiversity Framework. I use the word "achievements" here. Still, we all understand that in addition to achievements, this review will help us assess and identify gaps, shortcomings, and needs and do our best to develop the most effective and comprehensive solutions that will help us adhere to our biodiversity commitments while ensuring the implementation of the Sustainable Development Goals.
The Ocean Conference The discussions and consultations are crucial to the objectives of COP17, as ocean biodiversity is a key pillar for global biodiversity conservation. We are pleased that initiatives such as the negotiations on a legally binding instrument to combat plastic pollution or adopting the Agreement on the Conservation and Sustainable Use of Marine Biological Diversity in Areas Beyond National Jurisdiction (BBNJ) are boosting global efforts in this direction. I want to thank France for its strong support for both processes.
We are actively engaged in both processes and signed the BBNJ yesterday to demonstrate that, although Armenia is a landlocked developing country with predominantly mountainous terrain, we share a common concern for conserving marine biodiversity as a common heritage and a critical environmental area. The protection and conservation of marine ecosystems are closely linked to what we do on land and in the mountains, as they have multiple impacts on aquatic ecosystems.
This high-level discussion is about uncovering the deep interconnections between marine and terrestrial ecosystems and their interconnected vulnerabilities and discussing ways to ensure more comprehensive and integrated approaches to global environmental issues.
Therefore, I look forward to hearing and benefiting from high-level experts' valuable insights and suggestions. I hope this will contribute to the more effective application of the discussion's results in support of the COP17 Biodiversity Conference to be held in Armenia next year.