Կքննարկվի ԵՄ-ՀՀ վիզաների ազատականացման հետ կապված հարցեր
ՆԳ նախարար Արփինե Սարգսյանը հունիսի 10-ին Բրյուսել կատարած այցի շրջանակներում հանդիպում է ունեցել ԵՄ ներքին գործերի և միգրացիայի հարցերով հանձնակատար Մագնուս Բրյունների հետ։ Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձ են կատարել ԵՄ-Հայաստան վիզաների ազատականացման երկխոսության գործընթացին՝ շեշտադրելով գործնական քայլերի կարևորությունը։
Հանձնակատար Բրյունները հայտնել է, որ հունիսի 24-ին Հայաստան կայցելի եվրոպական փորձագիտական պատվիրակությունը՝ քննարկելու համար ԵՄ-Հայաստան վիզաների ազատականացման գործողությունների ծրագրի նախագծային տարբերակը։ Եվրոպական կողմը վերահաստատել է իր պատրաստակամությունը հնարավորինս սեղմ ժամկետներում վերջնականացնել և հայկական կողմին ներկայացնել Գործողությունների ծրագիրը։
Նախարար Սարգսյանը հանգամանալից ներկայացրել է Հայաստանում ընթացող բարեփոխումները և շեշտադրել է հայկական կողմի պատրաստակամությունը ներդնելու առավելագույն ջանքերը Գործողությունների ծրագրի արագ կենսագործման ուղղությամբ։ Հետագա քայլերը առավել սերտ համակարգելու և երկրում իրականացվող լայնածավալ փոփոխություններին ծանոթանալու նպատակով նախարար Սարգսյանը հանձնակատար Բրյուններին հրավիրել է հաջորդ տարի այցելելու Երևան։

On June 10, during her visit to Brussels, Minister of Internal Affairs Arpine Sargsyan met with EU Commissioner for Home Affairs and Migration Magnus Brunner. The parties discussed the EU-Armenia visa liberalization dialogue process, emphasizing the importance of practical steps.
Commissioner Brunner announced that a European expert delegation will visit Armenia on June 24 to discuss the draft version of the EU-Armenia visa liberalization action plan. The European side reaffirmed its readiness to finalize and present the Action Plan to the Armenian side as soon as possible.
Minister Sargsyan presented in detail the ongoing reforms in Armenia and emphasized the Armenian side's readiness to invest maximum efforts in the rapid implementation of the Action Plan. To closely coordinate further steps and get acquainted with the large-scale changes being implemented in the country, Minister Sargsyan invited Commissioner Brunner to visit Yerevan next year.