Հեծանվաշքերթ՝ Հանրապետության հրապարակից դեպի Էջմիածին
Հեծանվի համաշխարհային օրվա շրջանակում հեծանվի սիրահարներն այսօր Հանրապետության հրապարակից իրականացրել են հեծանվաշքերթ դեպի Էջմիածին։ Նպատակն էր խթանել առողջ կենսակերպի տարածումը, ինչպես նաև ընդգծել հեծանվի՝ որպես էկոլոգիապես մաքուր և ժամանակակից փոխադրամիջոցի դերը։
Միջոցառումը կազմակերպվել է ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության, Վաղարշապատի համայնքապետարանի, ինչպես նաև Հեծանվորդների և սիրողական հեծանվասպորտի ֆեդերացիայի համագործակցությամբ։
Հեծանվաշքերթը մեկնարկել է Երևանի Հանրապետության հրապարակից, անցել քաղաքի մի քանի կենտրոնական փողոցներով և շարունակվել դեպի Արմավիրի մարզի Վաղարշապատ համայնք՝ հետադարձ ուղղությամբ: Երթուղու ընդհանուր երկարությունը կազմել է շուրջ 40 կիլոմետր։
Միջոցառման ավարտին Էջմիածնում նաև կայացել է հեծանիվների համար նախատեսված հատուկ կայանատեղիի խորհրդանշական բացման արարողություն, որի նպատակը քաղաքում հեծանվային ենթակառուցվածքների զարգացումն է։ Հեծանվային երթևեկությունը խթանելու նպատակով մինչ այս քաղաքում նաև ճանապարհային նոր նշաններ են տեղադրվել։

Велопробег от Площади Республики до Эчмиадзина
В рамках Всемирного дня велосипеда любители велосипедов сегодня провели велопробег от площади Республики до Эчмиадзина. Целью было содействие распространению здорового образа жизни, а также подчеркнуть роль велосипеда как экологически чистого и современного средства передвижения.
Мероприятие было организовано совместно с Министерством образования, науки, культуры и спорта Республики Армения, мэрией Вагаршапата, а также Федерацией велосипедистов и любительского велоспорта.
Велопробег стартовал с Площади Республики в Ереване, прошел по нескольким центральным улицам города и продолжился в обратном направлении до общины Вагаршапат Армавирской области. Общая протяженность маршрута составила около 40 километров.
В завершение мероприятия в Эчмиадзине также состоялась символическая церемония открытия специальной велопарковки, целью которой является развитие велосипедной инфраструктуры в городе. В целях популяризации велоспорта в городе также установлены новые дорожные знаки.