2024թ․ տնտեսական աճը կազմել է 5.9%
«ՀՀ 2024 թվականի պետական բյուջեի կատարման տարեկան հաշվետվության քննարկումներն արդեն մեկնարկել են։ Տարվա այս շրջանը հերթական հիշեցումն է, որ բյուջեն վերացական փաստաթուղթ չէ. այն ձևավորվում է բոլորիս ամենօրյա կարիքների և երկարաժամկետ իղձերի հիման վրա՝ նպատակ ունենալով բարելավել հանրային ծառայությունների որակը և ապահովել համընդհանուր բարեկեցություն։
Բյուջետային տարվա այս հատվածը ևս մեկ անգամ հիշեցնում է, թե որքան կարևոր է մեր քաղաքացիների անմիջական ներգրավվածությունը բյուջեի կատարմանը վերաբերող քննարկումներին, քանի որ հենց նրանք են բյուջեի վերջնական շահառուները և նպատակակիրները»։
Նա նաև հայտարարել է.
«2024թ․ տնտեսական աճը կազմել է 5.9%, ինչը 1.1 տոկոսային կետով պակաս է բյուջեի թիրախից, սակայն 0.1 տոկոսային կետով գերազանցում է 2025թ․ բյուջեի կանխատեսումները»։

Министр финансов Армении Ваэ Ованнисян написал на своей странице в социальной сети:
«Обсуждения годового отчета об исполнении государственного бюджета Армении за 2024 год уже начались. Этот период года — очередное напоминание о том, что бюджет не является абстрактным документом. Он формируется на основе наших повседневных потребностей и долгосрочных стремлений, направленных на улучшение качества государственных услуг и обеспечение всеобщего благополучия.
Этот этап бюджетного года также напоминает, насколько важно прямое участие наших граждан в обсуждениях, связанных с исполнением бюджета, поскольку именно они являются конечными бенефициарами и целевыми получателями».
Он также заявил:
«Экономический рост в 2024 году составил 5,9%, что на 1,1 процентного пункта ниже целевого показателя бюджета, но на 0,1 процентного пункта превышает прогнозы бюджета на 2025 год».