Տեղի է ունենալու ՀՀ - Ֆրանսիա ապակենտրոնացված համագործակցության համաժողով
ՀՀ ԱԳՆ-ից հայտնում են, որ հունիսի 2-3-ը Գորիսի Վ․ Վաղարշյանի անվան պետական դրամատիկական թատրոնում տեղի է ունենալու Հայաստան – Ֆրանսիա ապակենտրոնացված համագործակցության համաժողովը:
Հերթական՝ 5-րդ, համաժողովի անցկացման վայր է ընտրվել Գորիս քաղաքը՝ հաշվի առնելով Սյունիքի ռազմավարական կարևորությունը, Սյունիքի մարզի և Ֆրանսիայի Օվերն-Ռոն-Ալպ ռեգիոնի միջև ընդգրկուն և օրինակելի համագործակցությունը:
Համաժողովի ծրագիրը բաղկացած է լիագումար նիստից, որը ուղիղ կհեռարձակվի, ինչպես նաև 4 պանելային քննարկումներից և փակման արարողությունից:
Համաժողովին մասնակցելու համար Ֆրանսիայից Հայաստան ժամանող հյուրերի թվում են քաղաքապետեր, մարզային պատվիրակություններ, խորհրդարանականներ՝ ներառյալ
Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի և Սենատի Հայաստան-Ֆրանսիա բարեկամական խմբերի նախագահներ Լորան Վոքիեն և Ժիլբեր-Լյուկ Դըվինազը, Ֆրանսիայի Օվերն-Ռոն-Ալպ ռեգիոնի նախագահ Ֆաբրիս Պանկուկը:
Հայկական կողմից մասնակցելու են ՀՀ ԱԳ, ՏԿԵ, էկոնոմիկայի, ԿԳՄՍ, աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունների, Երևանի քաղաքապետարանի ներկայացուցիչները, ինչպես նաև մարզային և քաղաքային այլ հյուրեր:

Armenia-France decentralized cooperation conference to be held
The RA Foreign Ministry reports that the Armenia-France decentralized cooperation conference will be held on June 2-3 at the V. Vagharshyan State Drama Theater in Goris.
The city of Goris was chosen as the venue for the 5th conference, taking into account Syunik's strategic importance and the comprehensive and exemplary cooperation between the Syunik region and the Auvergne-Rhône-Alpes region of France.
The conference program includes a live broadcast of the plenary session, four panel discussions, and a closing ceremony.
Among the guests arriving in Armenia from France to participate in the conference are mayors, regional delegations, parliamentarians, including
Laurent Vauquien and Gilbert-Luc Dévinaz, Chairmen of the Armenia-France Friendship Groups of the French National Assembly and Senate, and Fabrice Pancouk, President of the Auvergne-Rhône-Alpes region of France.
The Armenian side will be represented by the Ministers of Foreign Affairs of the Republic of Armenia, the Ministry of Economy, the Ministry of Education, Culture, and Sports, and the Ministry of Labor, representatives of the Ministries of Labor and Social Affairs, Yerevan Municipality, and other regional and city guests.