ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Հանրապետության տոնի առթիվ, որում մասնավորապես ասված է.
Շնորհավորում եմ բոլորիս Հանրապետության տոնի առթիվ:
1918 թվականի մայիսի 28-ին՝ Սարդարապատի, Բաշ-Ապարանի, Ղարաքիլիսայի հերոսամարտերից հետո, վերականգնվեց դարեր շարունակ խաթարված հայոց պետականությունը: Հայ ժողովուրդը, ապրելով իր առջեւ ծառացած բարդագույն ժամանակաշրջաններից մեկը, կարողացավ հավատալ իր ուժին ու ոտքի կանգնեց՝ կերտելով անկախ հանրապետություն: Չնայած նրան, որ Հայաստանի առաջին հանրապետությունը շատ կարճ կյանք ունեցավ, այն շրջադարձային էր մեր ազգային մտածողության տեսանկյունից ու խոր հետք թողեց ապագա սերունդների գիտակցության մեջ:
Մայիսի 28-ը միայն անցյալի մասին չէ: Այն մեր ընթացքն է դեպի ապագա, դեպի կայուն, արդար եւ ուժեղ պետություն:
Մեր սերունդն իր պատասխանատու դերակատարումն ունի՝ կառուցելու այնպիսի երկիր, որտեղ պետությունը ծառայում է քաղաքացուն, իսկ քաղաքացին իրեն զգում է պաշտպանված: Սա է մեր հանձնառությունը, որը, վստահաբար, համատեղ ջանքերով կյանքի ենք կոչելու:
Փառք հայրենիքի համար իրենց կյանքը զոհաբերած մեր բոլոր նահատակներին:
Շնորհավոր Հանրապետության տոնը, ազատ, անկախ ու ինքնիշխան Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացի»,- ասված է շնորհավորական ուղերձում։

Спикер НС Ален Симонян направил поздравительное послание по случаю Дня Республики, в котором, в частности, говорится:
Поздравляю всех с Днем Республики.
28 мая 1918 года после героических сражений при Сардарапате, Баш-Апаране и Каракилисе была восстановлена нарушенная на протяжении веков армянская государственность. Армянский народ, пережив один из самых трудных периодов своей истории, смог поверить в свои силы и выстоять, создав независимую республику. Хотя Первая Республика Армения просуществовала совсем недолго, она стала поворотным моментом в нашем национальном мышлении и оставила глубокий след в сознании будущих поколений.
28 мая — это не только прошлое. Это наш путь к будущему, к стабильному, справедливому и сильному государству.
Наше поколение призвано сыграть ответственную роль в построении страны, в которой государство служит гражданину, а гражданин чувствует себя защищенным. Это наше обязательство, которое мы обязательно воплотим в жизнь совместными усилиями.
Слава всем нашим мученикам, отдавшим свои жизни за нашу Родину.
«С Днем Республики, граждане свободной, независимой и суверенной Республики Армения», — говорится в поздравительном послании.