ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Հանրապետության տոնի առթիվ, որում մասնավորապես ասված է.
Շնորհավորում եմ բոլորիս Հանրապետության տոնի առթիվ:
1918 թվականի մայիսի 28-ին՝ Սարդարապատի, Բաշ-Ապարանի, Ղարաքիլիսայի հերոսամարտերից հետո, վերականգնվեց դարեր շարունակ խաթարված հայոց պետականությունը: Հայ ժողովուրդը, ապրելով իր առջեւ ծառացած բարդագույն ժամանակաշրջաններից մեկը, կարողացավ հավատալ իր ուժին ու ոտքի կանգնեց՝ կերտելով անկախ հանրապետություն: Չնայած նրան, որ Հայաստանի առաջին հանրապետությունը շատ կարճ կյանք ունեցավ, այն շրջադարձային էր մեր ազգային մտածողության տեսանկյունից ու խոր հետք թողեց ապագա սերունդների գիտակցության մեջ:
Մայիսի 28-ը միայն անցյալի մասին չէ: Այն մեր ընթացքն է դեպի ապագա, դեպի կայուն, արդար եւ ուժեղ պետություն:
Մեր սերունդն իր պատասխանատու դերակատարումն ունի՝ կառուցելու այնպիսի երկիր, որտեղ պետությունը ծառայում է քաղաքացուն, իսկ քաղաքացին իրեն զգում է պաշտպանված: Սա է մեր հանձնառությունը, որը, վստահաբար, համատեղ ջանքերով կյանքի ենք կոչելու:
Փառք հայրենիքի համար իրենց կյանքը զոհաբերած մեր բոլոր նահատակներին:
Շնորհավոր Հանրապետության տոնը, ազատ, անկախ ու ինքնիշխան Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացի»,- ասված է շնորհավորական ուղերձում։

"May 28 is our path towards a stable, just, and strong state." Alen Simonyan
NA Speaker Alen Simonyan sent a congratulatory message on the occasion of Republic Day, which states explicitly:
I congratulate all of us on the occasion of Republic Day.
On May 28, 1918, after the heroic battles of Sardarapat, Bash-Aparan, and Gharakilisa, the Armenian statehood that had been disrupted for centuries was restored. The Armenian people, having experienced one of the most challenging periods they faced, were able to believe in their strength and stood up, creating an independent republic. Although the First Republic of Armenia had a very short life, it was a turning point in our national thinking and left a deep mark on the consciousness of future generations.
May 28 is not only about the past. It is our course toward the future, toward a stable, just, and firm state.
Our generation is responsible for building a country where the state serves the citizens and the citizen feels protected. This is our commitment, which we will certainly bring to life with joint efforts.
Glory to the Motherland, their lives "To all our martyrs who sacrificed their lives.
Happy Republic Day, citizens of the free, independent, and sovereign Republic of Armenia," the congratulatory message reads.