ԱԳՆ խոսնակը հերքում է տարածվող լուրերը
Սոցիալական ցանցերում լուրեր են տարածվել, թե հայկական կողմի նախաձեռնությամբ Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովի՝ Հայաստան այցի ծրագրից հանվել է Ծիծեռնակաբերդ այցելությունը։
«Արմենպրես»-ը թեմայի վերաբերյալ պարզաբանում է խնդրել ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Անի Բադալյանից, որը հերքեց այդ լուրը։
«ՌԴ ԱԳ նախարարի աշխատանքային այցի ծրագրի մշակման ընթացքում ռուսական կողմը տեղեկացրել է, որ նախարար Լավրովը կայցելի Հաղթանակի զբոսայգի՝ պայմանավորված Հայրենական մեծ պատերազմում հաղթանակի հոբելյանական տարելիցով, իսկ Ծիծեռնակաբերդ ՌԴ ԱԳ նախարարի անունից կուղարկվի ծաղկեպսակ: Աշխատանքային այցերի պարագայում ծրագրում նմանատիպ բաղադրիչների ներառումն իրականացվում է այցելող կողմի նախաձեռնությամբ: Հայկական կողմն ապահովել է այցի ծրագրի նշյալ բաղադրիչների բոլոր անհրաժեշտ արարողակարգային, նախապատրաստական աշխատանքները»,- նշեց ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակը:

Пресс-секретарь МИД опровергает распространяемые слухи
В социальных сетях распространились слухи о том, что по инициативе армянской стороны из программы визита министра иностранных дел России Сергея Лаврова в Армению была исключена посещение мемориала Цицернакаберд.
«Арменпресс» запросил разъяснения по этому поводу у пресс-секретаря МИД Армении Ани Бадалян, которая опровергла эти слухи.
«При разработке программы рабочего визита министра иностранных дел РФ российская сторона сообщила, что министр Лавров посетит Парк Победы в связи с юбилейной годовщиной победы в Великой Отечественной войне, а к мемориалу Цицернакаберд от имени министра иностранных дел РФ будет возложен венок. В случае рабочих визитов включение подобных компонентов в программу осуществляется по инициативе посещающей стороны. Армянская сторона обеспечила все необходимые протокольные и подготовительные работы для указанных компонентов программы визита», — отметила пресс-секретарь МИД Армении.