Սինգապուրում Հայաստանի պատվավոր հյուպատոսություն է բացվել
Ինդոնեզիայում ՀՀ դեսպանությունից հայտնում են, որ մայիսի 16-ին Սինգապուրում կայացավ Հայաստանի պատվավոր հյուպատոսության պաշտոնական բացման արարողությունը։ Միջոցառմանը ներկա էին Սինգապուրի Հանրապետությունում Հայաստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Սերոբ Բեջանյանը և Սինգապուրի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարության Եվրոպայի տնօրինության գլխավոր տնօրեն Հոն Մուն Լոուն։
Պաշտոնական արարողությունից հետո Սինգապուրի Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ հայկական եկեղեցու բակում կազմակերպվել էր ընդունելություն։ Ողջույնի խոսքերով հանդես եկան դեսպան Սերոբ Բեջանյանը, գլխավոր տնօրեն Հոն Մուն Լոուն և ՀՀ պատվավոր հյուպատոս Թիմ Ջին Չենգը։
Իր ելույթում դեսպան Բեջանյանը կարևորեց պատվավոր հյուպատոսության հիմնադրումը՝ ընդգծելով, որ այն նոր խթան կհաղորդի հայ-սինգապուրյան հարաբերությունների զարգացմանը տարբեր ոլորտներում։ Հոն Մուն Լոուն իր խոսքում անդրադարձավ սինգապուրահայ համայնքի պատմական ներկայությանը և նրանց նշանակալի ներդրմանը Սինգապուրի պատմության մեջ։
Պատվավոր հյուպատոս Թիմ Ջին Չենգը, շնորհակալություն հայտնելով իրեն վստահված պատվին, ներկայացրեց առաջիկա ծրագրերն ու նախաձեռնությունները, որոնք միտված են Հայաստանի և Սինգապուրի միջև տնտեսական և գործարար կապերի խորացմանը։
Ընդունելությանը մասնակցում էին Սինգապուրում հավատարմագրված մի շարք երկրների դեսպաններ, դեսպանությունների ներկայացուցիչներ, պետական կառույցների և հայ համայնքի անդամներ, ինչպես նաև գործարարներ։
Միջոցառման ընթացքում Հայաստանի և Սինգապուրի պետական օրհներգերը կատարեց Սինգապուրում բնակվող հայ երգչուհի Գայանե Վարդանյանը։
Միջոցառման ավարտին ծաղիկներ դրվեցին եկեղեցու բակում գտնվող Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված խաչքարին։

Armenia's Honorary Consulate Opens in Singapore
The Embassy of the Republic of Armenia in Indonesia reports that on May 16, the official opening ceremony of the Honorary Consulate of Armenia was held in Singapore. The event was attended by the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Armenia to the Republic of Singapore, Serob Bejanyan, and the Director General of the Directorate of Europe of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Singapore, Hon Mun Low.
After the official ceremony, a reception was organized in the courtyard of the St. Gregory the Illuminator Armenian Church in Singapore. Ambassador Serob Bejanyan, Director General Hon Mun Low, and the Honorary Consul of the Republic of Armenia, Tim Jin Cheng, delivered welcoming remarks.
In his speech, Ambassador Bejanyan highlighted the importance of establishing the Honorary Consulate, emphasizing that it will give a new impetus to developing Armenian-Singaporean relations in various fields. Hon Mun Low touched upon the historical presence of the Armenian community in Singapore and their significant contribution to the history of Singapore.
Honorary Consul Tim Jin Cheng expressed gratitude for the honor entrusted to him and presented the upcoming programs and initiatives aimed at deepening economic and business ties between Armenia and Singapore.
The reception was attended by ambassadors of several countries accredited in Singapore, representatives of embassies, members of state structures and the Armenian community, and businessmen.
During the event, the national anthems of Armenia and Singapore were performed by Singapore-based Armenian singer Gayane Vardanyan.
At the end of the event, flowers were laid at the khachkar dedicated to the memory of the victims of the Armenian Genocide located in the churchyard.