Հայաստան են ժամանել ֆրանսիական Mistral AI-ի ներկայացուցիչները
ՀՀ ԲՏԱ նախարարության հրավերով Հայաստան են ժամանել արհեստական բանականության (AI) բնագավառում միջազգային ճանաչում ունեցող ֆրանսիական Mistral AI ընկերության ներկայացուցիչները։
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի առաջին տեղակալ Գևորգ Մանթաշյանի նախաձեռնությամբ նախաճաշ-հանդիպում է տեղի ունեցել Mistral AI-ի ներկայացուցիչների և հայաստանյան տեխնոլոգիական ընկերությունների ղեկավարների մասնակցությամբ, որի ընթացքում քննարկվել են արհեստական բանականության ուղղությամբ մի շարք համատեղ նախաձեռնություններ, գործակցության հնարավորություններ։
Այնուհետև կայացել է Mistral AI ընկերության ներկայացուցիչների մասնակցությամբ աշխատաժողով՝ «Արհեստական բանականությունը՝ հանրային կառավարման փոխակերպման համար» թեմայով: Աշխատաժողովին ներկա են գտնվել նաև ՀՀ պետական գերատեսչությունների բարձրաստիճան պաշտոնյաներ և ոլորտի այլ ներկայացուցիչներ։
Հանդիպմանն անդրադարձ են կատարվել արհեստական բանականության, մեքենայական ուսուցման և ավտոմատացման, կառավարման, անվտանգության և տնտեսական զարգացման համաշխարհային AI միտումներին, AI-ի վրա հիմնված առաջատար կառավարությունների փորձի ուսումնասիրություններին, AI-ի ազդեցությանը կառավարության գործունեության և քաղաքացիական ծառայությունների վրա, արհեստական բանականության կիրառության միջոցով հանրային հատվածում խարդախության, գնումների և ֆինանսական գործարքների անոմալիաների հայտնաբերմանը, AI մեխանիզմներով խելացի կառավարմանն ու տվյալների վերլուծությանը, ԱԲ կիրառմամբ՝ արդարադատությանը, առողջապահական և սոցիալական ծառայություններին աջակցման և բարելավման մեխանիզմներին, ինչպես նաև թեմային վերաբերող մի շարք այլ հարցերի, այդ թվում՝ Հայաստանի Հանրապետության համար առաջարկվող արհեստական բանականության (AI) ներդրման առաջնահերթ նախաձեռնություններին:

Representatives of the French Mistral AI have arrived in Armenia
Representatives of the internationally recognized French company Mistral AI in artificial intelligence (AI) have arrived in Armenia at the invitation of the RA Ministry of BTA.
At the initiative of the First Deputy Minister of High-Tech Industry of the Republic of Armenia, Gevorg Mantashyan, a breakfast meeting was held with the participation of representatives of Mistral AI and the heads of Armenian technology companies. During the meeting, a number of joint initiatives and cooperation opportunities in the field of artificial intelligence were discussed.
Then, a workshop on "Artificial Intelligence for the Transformation of Public Administration" was held with the participation of representatives of the Mistral AI company. High-ranking officials of RA state departments and other sector representatives also attended the workshop.
The meeting addressed global AI trends in artificial intelligence, machine learning and automation, governance, security, and economic development; studies of the experience of leading governments based on AI; the impact of AI on government activities and civil services, detection of fraud, procurement, and financial transaction anomalies in the public sector through the use of artificial intelligence, innovative management and data analysis with AI mechanisms, mechanisms for supporting and improving justice, health, and social services using AI, as well as several other issues related to the topic, including priority initiatives for the introduction of artificial intelligence (AI) proposed for the Republic of Armenia.