Վերահաստատվել է ԵՄ-ի հետ մերձենալու ՀՀ կառավարության հանձնառությունը
Մայիսի 10-ին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Ռոբերտ Աբիսողոմոնյանը և Հայաստանի Հանրապետությունում Եվրոպական միության պատվիրակության ղեկավար, ԵՄ դեսպան Վասիլիս Մարագոսը մասնակցել և ​բացման խոսքով հանդես են եկել Ազատության հրապարակում տեղի ունեցած Եվրոպայի օրվան նվիրված պաշտոնական միջոցառմանը։ Այդ մասին հայտնում են ՀՀ ԱԳՆ-ից։
Իր խոսքում Ռոբերտ Աբիսողոմոնյանը վերահաստատել է Հայաստանի կառավարության հանձնառությունը՝ առավել մերձենալու ԵՄ-ի հետ, և կարևորել ԵՄ և անդամ-երկրների հստակ վճռականությունը՝ շարունակելու խորացնել համագործակցությունը Հայաստանի հետ։
ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալն ընդգծել է, որ ԵՄ-ն Հայաստանի հիմնական գործընկերն է ժողովրդավարական բարեփոխումների արդյունավետ իրականացման, օրենքի գերակայության ամրապնդման, մարդու իրավունքների պաշտպանության, ոլորտային համագործակցության խորացման, տնտեսության արդիականացման և երկրի դիմակայունության բարձրացման համար:
Տոնական միջոցառումն անցկացվել է «ԵՄ-Հայաստան. մշակութային կամուրջ» խորագրի ներքո՝ ԵՄ անդամ երկրների և Հայաստանի երաժշտական և պարային համույթների մասնակցությամբ։ Ազատության հրապարակում ներկայացվել են ԵՄ անդամ երկրների և Հայաստանի տարբեր բնակավայրերում ԵՄ աջակցությամբ իրականացվող ծրագրերի տեղեկատվական տաղավարներ:

The Armenian government's commitment to rapprochement with the EU has been reaffirmed
On May 10, Deputy Foreign Minister of the Republic of Armenia Robert Abisoghomonyan and Head of the Delegation of the European Union to the Republic of Armenia, EU Ambassador Vasilis Maragos, participated and delivered opening remarks at the official event dedicated to Europe Day held at Freedom Square. The RA Ministry of Foreign Affairs reported this.
In his speech, Robert Abisoghomonyan reaffirmed the Armenian government's commitment to further developing relations with the EU and highlighted the clear determination of the EU and its member states to continue deepening cooperation with Armenia.
The Deputy Foreign Minister of the Republic of Armenia emphasized that the EU is Armenia's leading partner in effectively implementing democratic reforms, strengthening the rule of law, protecting human rights, deepening sectoral cooperation, modernizing the economy, and increasing the country's resilience.
The festive event was held under the title "EU-Armenia: A Cultural Bridge" with the participation of music and dance ensembles from the EU member states and Armenia. Information pavilions on EU-supported projects implemented in various regions of Armenia and EU member states were presented at Freedom Square.