Դատավորների եվրոպական միության անդամներն այցելել են Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր
Դատավորների եվրոպական միության (European Assossiation of Judges-EAJ) անդամները մայիսի 10-ին այցելեցին Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր՝ Հայաստանի դատավորների միության նախագահ Ալեքսանդր Ազարյանի ուղեկցությամբ:
Շուրջ 40 պետությունից ավելի քան 70 պատվիրակի դիմավորեց Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն Էդիտա Գզոյանը և ուղեկցեց դեպի Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր՝ ներկայացնելով հուշահամալիրի ստեղծման պատմությունը: ՀՑԹԻ տնօրենն անդրադարձ կատարեց նաև Ծիծեռնակաբերդի տարածքում անցյալ դարավերջին Ադրբեջանի Սումգայիթ, Կիրովաբադ (Գանձակ), Բաքու քաղաքներում ադրբեջանական կառավարության կազմակերպած կոտորածներին զոհ գնացած հայերի հիշատակին տեղադրված երեք խաչքարերին՝ շեշտելով կապը տեղի ունեցածի և Հայոց ցեղասպանության միջև:
Տարբեր երկրներից ժամանած դատավորները ծաղիկներ դրեցին անմար կրակի մոտ և մեկ րոպե լռությամբ հարգեցին Հայոց ցեղասպանության անմեղ զոհերի հիշատակը: Էդիտա Գզոյանը հյուրերին ներկայացրեց Հուշապատի հետնամասում տեղադրված հուշաքարերի պատմությունը ևս: Այդ հատուկ խորշերի մեջ ամփոփված են 19-րդ դարավերջին և 20-րդ դարասկզբին թուրքական կառավարության իրագործած հայերի զանգվածային կոտորածների և ցեղասպանության դեմ իրենց բողոքի ձայնը բարձրացրած օտարազգի մի շարք հասարակական, քաղաքական գործիչների, մտավորականների և միսիոներների գերեզմաններից վերցված հողով լի փոքր սափորները:
Հյուրերը շրջեցին նաև Հայոց ցեղասպանության թանգարանում, որտեղ ծանոթացան մշտական և ժամանակավոր ցուցադրություններին: Այցի ավարտին Դատավորների եվրոպական միության անդամները Հիշողության պուրակում, ի հիշատակ Հայոց ցեղասպանության զոհերի, տնկեցին արծաթափայլ եղևնի, հայտնում են Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտից։

Члены Европейской ассоциации судей посетили Мемориальный комплекс Геноцида армян
Члены Европейской ассоциации судей (European Association of Judges — EAJ) 10 мая посетили Мемориальный комплекс Геноцида армян в сопровождении председателя Союза судей Армении Александра Азаряна.
Более 70 делегатов из примерно 40 стран встретила директор Музея-института Геноцида армян Эдита Гзоян, которая сопроводила их к мемориалу, рассказав об истории его создания. Директор музея также упомянула о трех хачкарах, установленных на территории Цицернакаберда в память об армянах, ставших жертвами погромов, организованных азербайджанскими властями в городах Сумгаит, Кировабад (Гянджа) и Баку в конце прошлого века, подчеркнув связь этих событий с Геноцидом армян.
Судьи из разных стран возложили цветы к Вечному огню и минутой молчания почтили память невинных жертв Геноцида армян. Эдита Гзоян также рассказала гостям об истории мемориальных камней, установленных на задней части мемориала. В специальных нишах хранятся небольшие сосуды с землей, взятой с могил ряда иностранных общественных и политических деятелей, интеллектуалов и миссионеров, которые в конце XIX — начале XX века поднимали свой голос в знак протеста против массовых убийств армян и Геноцида, совершенных турецким правительством.
Гости также посетили Музей Геноцида армян, где ознакомились с постоянной и временными экспозициями. В завершение визита члены Европейской ассоциации судей посадили в Парке памяти серебристую ель в память о жертвах Геноцида армян, сообщают из Музея-института Геноцида армян.