Վրաստանի հետ հաղորդակցության ուղիների բարելավումը Հայաստանի համար ռազմավարական նշանակություն ունի
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը և Վրաստանի առաջին փոխվարչապետ, էկոնոմիկայի և կայուն զարգացման նախարար Լևան Դավիթաշվիլին Երևանում մասնակցել են Հայաստան-Վրաստան գործարար համաժողովին։
«Վրաստանի հետ հարաբերությունների հետագա ընդլայնումն ու խորացումը Հայաստանի արտաքին քաղաքականության կարևոր առաջնահերթություններից է: Հայաստանի և Վրաստանի միջև քաղաքական, տնտեսական, հաղորդակցային, մշակութային, հումանիտար և զբոսաշրջության ոլորտներում հարաբերությունների խորացումն ունի փոխադարձ կենսական նշանակություն, իսկ հաղորդակցության ուղիների բարելավումը Հայաստանի համար ունի ռազմավարական նշանակություն»,- ողջունելով համաժողովի մասնակցիներին՝ նշել է Գևորգ Պապոյանը:
Փոխգործակցության զարգացման առավել հեռանկարային ուղղությունների թվում Գևորգ Պապոյանը, մասնավորապես, մատնանշել է արդյունաբերության, գյուղատնտեսության, դեղագործության, տեղեկատվության և կապի, տրանսպորտի, էներգետիկայի, զբոսաշրջության և մի շարք այլ ոլորտներ։
Իր ելույթում նախարարն անդրադարձել է նաև ՀՀ կառավարության «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծին, որը կարող է դառնալ ինչպես տարածաշրջանային, այնպես էլ տնտեսական համագործակցության ավելի արդյունավետ ճանապարհ։

Improving communication routes with Georgia is of strategic importance for Armenia
RA Minister of Economy Gevorg Papoyan and Georgian First Deputy Prime Minister, Minister of Economy and Sustainable Development Levan Davitashvili, participated in the Armenia-Georgia Business Forum in Yerevan.
“Further expansion and deepening of relations with Georgia is one of the important priorities of Armenia’s foreign policy. Deepening relations between Armenia and Georgia in the political, economic, communication, cultural, humanitarian, and tourism spheres is of mutual vital importance, and improving communication channels is of strategic importance for Armenia,” noted Gevorg Papoyan, welcoming the forum participants.
Gevorg Papoyan, in particular, pointed out industry, agriculture, pharmaceuticals, information and communication, transport, energy, tourism, and several other sectors as the most promising areas for developing cooperation.
In his speech, the Minister also discussed the RA Government’s “Crossroads of Peace” project, which can become a more effective path for regional and economic cooperation.