Քննարկվել է ՀՀ-ԵՄ համագործակցության շրջանակում իրականացվող ծրագրերը
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ տեղի է ունեցել աշխատանքային խորհրդակցություն՝ Հայաստանի Հանրապետության և Եվրոպական միության միջև Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի (ՀԸԳՀ) իրականացման ընթացքի և ՀՀ-ԵՄ համագործակցության շրջանակում իրականացվող ծրագրերի վերաբերյալ։
Քննարկմանը մասնակցել են ՀՀ գործադիր և օրենսդիր իշխանությունների ներկայացուցիչները, ՀՀ-ԵՄ գործընկերության շրջանակում ներգրավված պատասխանատու պաշտոնատար անձինք։ Խորհրդակցության ընթացքում փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը ներկայացրել է ՀԸԳՀ կիրարկման ուղղությամբ կատարված աշխատանքները, արձանագրված առաջընթացը, ինչպես նաև մի շարք ոլորտներում իրականացվող բարեփոխումների ընթացքը։ Մասնավորապես, անդրադարձ է կատարվել օրենսդրական բարեփոխումների, կառավարման համակարգի բարելավմանը, արդարադատության, մարդու իրավունքների, տնտեսական մրցունակության, շրջակա միջավայրի պահպանության և թվային ոլորտում նախաձեռնված ծրագրերին։
Քննարկվել են Համաձայնագրի իրագործման հաստատված ժամանակացույցին վերաբերող հարցեր, զեկուցվել է, որ առանձին ուղղություններով արդեն իսկ արձանագրվել են դրական արդյունքներ։ Որպես համագործակցության առանցքային օրինակներ՝ ներկայացվել են արդարադատության բարեփոխումների օրակարգի առաջխաղացումը, հանրային կառավարման ոլորտում գործիքակազմի արդիականացումը, կոռուպցիայի դեմ պայքարի և թվային լուծումների ներդրման ուղղությամբ իրականացվող ծրագրերը։
Քննարկման ընթացքում կարևորվել է Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի իրագործման ռազմավարական նշանակությունը՝ ընդգծելով, որ այն առանցքային նշանակություն ունի Հայաստան-Եվրոպական միություն գործընկերային հարաբերություններում։
Վարչապետը հանձնարարականներ է տվել պատասխանատու գերատեսչություններին՝ ուղղված Համաձայնագրով նախատեսված պարտավորությունների և ծրագրերի հետևողական կատարմանը, դրանց իրականացման թափանցիկության ապահովմանը, ինչպես նաև առաջընթացի և արդյունքների հանրային ներկայացման բարելավմանը։

The projects implemented within the framework of Armenia-EU cooperation were discussed
A working consultation was held under the chairmanship of the Prime Minister of the Republic of Armenia, Nikol Pashinyan, on the implementation of the Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement (CEPA) between the Republic of Armenia and the European Union and the programs implemented within the framework of the RA-EU cooperation.
Representatives of the Republic of Armenia's executive and legislative authorities and responsible officials involved in the framework of the RA-EU partnership participated in the discussion. During the consultation, Deputy Prime Minister Mher Grigoryan presented the work carried out towards implementing the CEPA, the progress recorded, and the process of reforms implemented in several areas. In particular, references were made to legislative reforms, improvement of the governance system, and projects initiated in justice, human rights, economic competitiveness, environmental protection, and the digital sphere.
Issues related to the approved schedule for implementing the Agreement were discussed, and positive results have already been recorded in certain areas. Key examples of cooperation were presented, including the advancement of the justice reform agenda, the modernization of the public administration toolkit, the programs implemented to combat corruption, and the introduction of digital solutions.
During the discussion, the strategic importance of implementing the Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement was emphasized, emphasizing that it is key to Armenia-European Union partnership relations.
The Prime Minister instructed the responsible departments to consistently implement the commitments and programs stipulated by the Agreement, ensure transparency in their implementation, and improve the public presentation of progress and results.
The results were summarized at the end of the discussion, and the roadmap for further steps was clarified.