«Կարծում եմ` հարցը «Հանրապետություն» կուսակցության դաշտում է». Սիմոնյան (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը լրագրողների հետ զրույցում անդրադարձել է Նոր Նորքի թաղապետարանում տեղի ունեցած միջադեպին։
«Շատ վատ միջադեպ է տեղի ունեցել․ համարում եմ, որ պաշտոնյան պետք է զսպի իրեն՝ չնայած ակնհայտ սադրանքներին։ Կարծում եմ՝ հարցը գտնվում է «Հանրապետություն» կուսակցության դաշտում։ Դա պետք է նաև իրենց որոշումը լինի։ Արդեն իրենց հայտարարությունն արել են, մնացածը քաղաքապետարանի և «Հանրապետություն» կուսակցության դաշտում է»,- նշեց Սիմոնյանը։
Նա ընդգծել է, որ պետական պաշտոնյան պետք է կարողանա չկորցնել իր ինքնատիրապետումը.
«Իրոք դժվար է այս իրավիճակում, երբ խոսքի ազատությունը հաճախ խառնում են լկտիության, լպիրշության, ամենաթողության հետ, ինքնատիրապետմամբ զբաղվել, բայց պետական պաշտոնյան պետք է այդ ինքնատիրապետումն ունենա, և երբ չի լինում, պետք է համարձակություն ունենա ներողություն խնդրել»։

«Я считаю, что вопрос находится в поле партии «Республика»», — Симонян (ВИДЕО)
Председатель Национального собрания Ален Симонян в беседе с журналистами прокомментировал инцидент, произошедший в администрации Нор Норкского района.
«Произошёл очень неприятный инцидент. Я считаю, что должностное лицо должно сдерживать себя, несмотря на явные провокации. Я думаю, что этот вопрос находится в поле партии «Республика». Это также должно быть их решением. Они уже сделали своё заявление, остальное — в поле мэрии и партии «Республика»», — отметил Симонян.
Он подчеркнул, что государственный служащий должен уметь сохранять самообладание.
«Действительно сложно в такой ситуации, когда свободу слова часто путают с наглостью, хамством и вседозволенностью, сохранять самообладание. Но государственный служащий должен обладать этим самообладанием, а если его не хватает, нужно иметь смелость извиниться».