«Աշխատանքը պետք է լինի արդյունք ստեղծելու և այդ արդյունքը վայելելու միջոց». վարչապետ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Աշխատանքի և աշխատավորների համերաշխության միջազգային օրվա առթիվ.
Մայիսի 1–ին նշում ենք Աշխատանքի և աշխատավորների համերաշխության միջազգային օրը, և ուզում եմ բոլորիս շնորհավորել օրվա առիթով։
Քաղաքակրթությունը ձևավորվել ու զարգանում է աշխատանքի արդյունքում, և աշխատանքն է այն գործիքը, որով հնարավոր է անհատի և հանրության կյանքն ավելի լավը դարձնել։ Ասվածի մեջ բանալի արտահայտությունը «հնարավոր է»–ն է։ Աշխատանքն, իհարկե, անհատի և հանրության կյանքն ավելի լավը դարձնելու անհրաժեշտ, բայց ոչ բավարար պայման է, որովհետև գոհացուցիչ արդյունքներ բերում է միայն արդյունավետ աշխատանքը, իսկ արդյունավետ լինելու համար աշխատանքը պետք է հիմնված լինի գիտելիքի, շարունակաբար զարգացող հմտության, այսինքն՝ կրթության ու կրթվելու վրա։
Սովորաբար, երբ ասում ենք կրթություն, գիտելիք, գիտելիքահենք աշխատանք, ասոցիատիվ հասկանում ենք գիտատեխնիկական, տեխնոլոգիական, հետազոտական աշխատանք, ինչը, իհարկե, սխալ չէ։
Բայց ցանկացած աշխատանք շատ ավելի արդյունավետ է, երբ հիմնված է տվյալ աշխատանքի, նրա նրբությունների և առանձնահատկությունների մասին սեփական գիտելիքն ընդլայնելու և հարստացնելու գործելակերպի վրա։ Սա վերաբերում է ամեն ինչին՝ արհեստին, արվեստին, ձեռներեցությանը, գյուղատնտեսությանը, մանկավարժությանը, պետական, զինվորական, համայնքային ծառայությանը, բանվորությանն ու առաջնորդությանը, և բարեկեցության հասել ու հասնում են այն պետությունները և հանրությունները, որոնք առաջնորդվում են այս տրամաբանությամբ։
Կառավարությունն ու կառավարող մեծամասնությունը Հայաստանի Հանրապետությունն առաջնորդում են այս տրամաբանությամբ, հասկանալով, որ սա պարզ ճանապարհ չէ, որովհետև խոսել գիտելիքն ընդլայնելու, հմտությունը զարգացնելու անհրաժեշտության մասին, նշանակում է արձանագրել, որ մենք ինչ–որ բան չգիտենք։
Ու երբեմն անհատական, հանրային, պետական մակարդակով հեշտ չէ խոստովանել, որ մենք ինչ–որ բան չգիտենք, չնայած ակնհայտ է, որ բոլոր տեղերում բոլորն ինչ–որ բան չգիտեն։ Եվ թերևս մենք պետք է ուժ ունենանք խոստովանելու, որ մենք վատ ենք ապրում մեր չիմացածի չափով և լավ ապրում ենք մեր իմացածի չափով, և մեր բարեկեցությունն ընդլայնելու համար մեզ պետք է փոքրացնել մեր չիմացածի ծավալը և ընդլայնել մեր իմացածի ծավալը, իսկ սա հնարավոր է աշխատանքի և կրթության, կրթության և աշխատանքի ամենասերտ փոխկապակցման միջոցով։
Շնորհավորում եմ բոլորիդ Աշխատանքի և աշխատողների համերաշխության օրվա առիթով և ցանկանում եմ, որ աշխատանքն արդյունքի վայելում և ստեղծագործական բերկրանք նշանակի մեր բոլոր քաղաքացիների, մեր հանրության համար, որովհետև աշխատանքը պետք է լինի արդյունք ստեղծելու և այդ արդյունքը վայելելու միջոց։

"Work should be a means of creating and enjoying those results." Prime Minister
Prime Minister Nikol Pashinyan sent a congratulatory message on the International Day of Labor and Workers' Solidarity.
On May 1, we celebrate the International Day of Labor and Workers' Solidarity, and I want to congratulate all of us on this occasion.
Civilization is formed and develops as a result of labor, and labor is the tool with which it is possible to improve the life of an individual and society. The key phrase in what has been said is "possible." Labor, of course, is a necessary but not sufficient condition for improving the life of an individual and society because only effective labor brings satisfactory results, and to be effective, labor must be based on knowledge, continuously developing skills that are education and being educated.
When we say education, knowledge, or knowledge-based labor, we usually associate scientific, technical, technological, or research work, which is not wrong.
However, any work is much more effective when it expands and enriches one's knowledge about the given job and its nuances and peculiarities. This applies to everything: craft, art, entrepreneurship, agriculture, pedagogy, state, military, community service, labor, and leadership, and those states and societies guided by this logic have achieved and continue to achieve prosperity.
The government and the ruling majority lead the Republic of Armenia with this logic, understanding that this is not an easy path because talking about the need to expand knowledge and develop skills means admitting that we do not know something.
And sometimes, at the individual, public, and state levels, it is not easy to admit that we do not know something, although it is evident that not everyone everywhere knows something. We should have the strength to acknowledge that we live badly to the extent of what we do not know and live well to what we know. To expand our well-being, we need to reduce the volume of what we do not know and expand the volume of what we do know, and this is possible through the closest interconnection of work and education, education and work.
I congratulate you all on the occasion of the Day of Solidarity of Labor and Workers. I wish that work means enjoyment of the result and creative joy for all our citizens and our society because work should be a means of creating a result and enjoying that result.