Սյունիքի մարզ կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում Էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանն ու Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Դավիթ Խուդաթյանն այցելել են «Կապանի լեռնահարստացման կոմբինատ» ՓԲԸ։ Ընկերությունը շահագործում է Սյունիքի մարզի Շահումյանի ոսկի-բազմամետաղային հանքավայրը՝ ստորգետնյա եղանակով, արտադրում է ոսկու խտանյութ՝ պղնձի և արծաթի պարունակությամբ:
Ընկերությունն ունի շուրջ 2000 աշխատակից, տարեկան արտադրողականությունը կազմում է 600 հազար տոննա։ Նախարարները շրջել են գործարանում, ծանոթացել արտադրական կարողություններին։
«Հանքաարդյունաբերության ոլորտը մեր երկրի տնտեսության առաջնահերթ ոլորտներից է, և կառավարությունը պատրաստ է աջակցել Կապանի լեռնահարստացման կոմբինատին ներդրումային այնպիսի ծրագրերի իրականացման ընթացքում, որոնք կնպաստեն ընկերության կայուն զարգացմանը, արդյունավետության բարձրացմանն ու արտադրողականության ավելացմանը»,֊ շրջայցի ընթացքում նշել է Գևորգ Պապոյանը։
Ընկերության ղեկավարությունը ներկայացրել է կոմբինատի գործունեությունը, ընթացիկ և նախատեսվող ծրագրերը, նշել, որ տարեկան արտադրողականության ծավալները ցանկանում են հասցնել մինչև մեկ միլիոն տոննայի։ Շրջայցին մասնակցել են նաև Սյունիքի մարզպետ Ռոբերտ Ղուկասյանը, ԱԺ պատգամավորներ Արմեն Խաչատրյանը, Նարեկ Ղահրամանյանը, Կարեն Համբարձումյանը և ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Էդգար Զաքարյանը, այլ պաշտոնյաներ։

В рамках рабочего визита в Сюникскую область министр экономики Геворг Папоян и министр территориального управления и инфраструктур Давит Худатян посетили ЗАО «Капанский горно-обогатительный комбинат». Компания эксплуатирует Шаумянское золото-полиметаллическое месторождение в Сюникской области подземным способом, производя золотой концентрат с содержанием меди и серебра.
На предприятии работает около 2000 сотрудников, годовая производительность составляет 600 тысяч тонн. Министры осмотрели завод и ознакомились с его производственными мощностями.
«Горно-металлургическая отрасль является одной из приоритетных в экономике нашей страны, и правительство готово поддерживать Капанский горно-обогатительный комбинат в реализации инвестиционных программ, которые будут способствовать устойчивому развитию компании, повышению эффективности и увеличению производительности», — отметил Геворг Папоян во время визита.
Руководство компании представило деятельность комбината, текущие и планируемые программы, подчеркнув, что они стремятся увеличить годовую производительность до одного миллиона тонн. В визите также приняли участие губернатор Сюникской области Роберт Гукасян, депутаты Национального собрания Армен Хачатрян, Нарек Гахраманян, Карен Амбарцумян, заместитель министра экономики Эдгар Закарян и другие официальные лица.