«Կանխատեսվում են նորմայից բարձր ջերմաստիճաններ գրեթե բոլոր մայրցամաքային տարածքներում»
Համաշխարհային օդերևութաբանական կազմակերպությունը (ՀՕԿ) թարմացրել է 2025 թվականի մայիս-հունիս-հուլիս ամիսների գլոբալ սեզոնային կանխատեսումը։
Հունվար-մարտ 2025թ. - Օվկիանոսի մակերևույթի ջերմաստիճանները շրջանների մեծ մասում պահպանվել են նորմայից բարձր՝ բացառությամբ Խաղաղ օվկիանոսի հասարակածային կենտրոնական հատվածի:
Մայիս-հուլիս 2025թ. - Սպասվում է, որ ծովի մակերևույթի ջերմաստիճանը կլինի միջինին մոտ։ Էլ-Նինյո–Հարավային տատանումը (ԷՆՍՕ) կլինի չեզոք փուլում։
Ատլանտյան օվկիանոսի հասարակածային հատվածում ջրի մակերևույթի ջերմաստիճանը կշարունակի մնալ նորմայից մի փոքր բարձր՝ հյուսիսային և հարավային շրջաններում։
Օդի ջերմաստիճան
Հաշվի առնելով սպասվող օվկիանոսի շարունակվող տաքացումը (բացառությամբ Խաղաղ օվկիանոսի որոշ շրջանների), կանխատեսվում են նորմայից բարձր ջերմաստիճաններ գրեթե բոլոր մայրցամաքային տարածքներում։
Ամենահավանական բարձր ջերմաստիճանների շրջաններ՝
Հյուսիսային Աֆրիկա
Մադագասկար
Ասիա (բացառությամբ Հնդկական ենթացամաքի)
Հարավային Ամերիկա
Կարիբյան ավազան
Կենտրոնական Ամերիկա
Հյուսիսային Ամերիկա
Ավստրալիա
Նոր Զելանդիա
Եվրոպա
Տեղումներ
Խաղաղ օվկիանոսի հասարակածային հատվածում տեղումների բաշխումը նմանեցվում է թույլ Լա Նինյա պայմաններին՝ չնայած Նինյո ինդեքսների չեզոք կանխատեսմանը։

"Above-normal temperatures are forecast for almost all continental areas"
Levon Azizyan, Director of the Hydrometeorology and Monitoring Center SNCO, writes on his Facebook page:
The World Meteorological Organization (WMO) has updated its global seasonal forecast for May-June-July 2025.
January-March 2025 - Ocean surface temperatures remained above normal in most regions, except for the equatorial central part of the Pacific Ocean.
May-July 2025 - Sea surface temperatures are expected to be close to average. The El Niño-Southern Oscillation (ENSO) will be in a neutral phase.
In the equatorial part of the Atlantic Ocean, water surface temperatures will remain slightly above normal in the northern and southern regions.
Air Temperature
Given the expected continued warming of the ocean (except for some areas of the Pacific Ocean), above-normal temperatures are forecast for almost all continental regions.
Areas most likely to experience high temperatures:
North Africa
Madagascar
Asia (excluding the Indian subcontinent)
South America
Caribbean
Central America
North America
Australia
New Zealand
Europe
Locations
The distribution of precipitation in the equatorial Pacific is similar to weak La Niña conditions despite the neutral forecast of the Niño indices.