Քաղաքացու օրը կնշվի ապրիլի 26-ին. որտեղ միջոցառումներ կանցակցվեն
Համաձայն «Տոների և հիշատակի օրերի մասին» ՀՀ օրենքի՝ ապրիլի վերջին շաբաթ օրը նշվում է որպես Քաղաքացու օր: Ապրիլի 26-ին՝ Քաղաքացու օրվա շրջանակում, ինչպես նախորդ տարիներին, այս տարի ևս ՀՀ մարզերում և Երևան քաղաքի վարչական շրջաններում կանցկացվեն մի շարք միջոցառումներ։
ՀՀ մարզերի 79 համայնքում ու բնակավայրում, ինչպես նաև Երևանի 12 վարչական շրջաններում տեղի կունենա «Շենացրո՛ւ պետությունդ՝ եղի՛ր օրինապահ, նվիրված ու հոգատար» խորագրով հանրային քննարկում-բանախոսությունների շարք:
Նույն օրը մայրաքաղաք Երևանում և Հայաստանի 2025թ.-ի երիտասարդական մայրաքաղաք Ապարանում կկազմակերպվեն «ստրիթ-արտ» ձևաչափով մշակութային միջոցառումներ՝ տեղական խմբերի մասնակցությամբ:
Քաղաքացու օրվան ընդառաջ՝ ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության նախաձեռնությամբ հանրակրթական դպրոցների սովորողներն իրականացնում են «Շենացրո՛ւ պետությունդ՝ եղի՛ր օրինապահ, նվիրված ու հոգատար» խորագրով ուսումնական նախագծեր: Դպրոցականները նախագծային աշխատանքի շրջանակում ուսումնասիրում են իրենց բնակավայրի, համայնքի տարբեր հիմնախնդիրները՝ դրանց համար առաջարկելով լուծումներ, որոնք կուժեղացնեն պետությունը, համայնքն ու բնակավայրը: Ապրիլի 26-ին բոլոր դպրոցներն իրենց ֆեյսբուքյան էջերում կհրապարակեն նախագծային աշխատանքները:
Քաղաքացու օրվա շրջանակում ապրիլի 26-ին կազմակերպվող մշակութային միջոցառումների նպատակն է ֆլեշմոբերի, բացօթյա ցուցադրությունների, համերգային ծրագրերի, ազգային նվագարանների միջոցով նպաստել քաղաքացիական կրթության, հայրենասիրության, ազգային ինքնության, պետականության և պետական խորհրդանիշների արժևորմանը։
Կազմակերպվող հանրային հանդիպում-քննարկումներում որպես բանախոսներ հանդես կգան պետական և համայնքային իշխանության ներկայացուցիչները, կրթության, գիտության, տեխնոլոգիաների, սպորտի, մշակույթի բնագավառներում հաջողություններ արձանագրած, ինչպես նաև հասարակական ակտիվ գործունեություն ծավալող գործիչները, որոնք կներկայացնեն պետության զարգացման գործում քաղաքացու դերակատարության, քաղաքացու կերպարի և վարքագծի մասին իրենց պատկերացումներն ու փորձառությունը: Բանախոսները հարցուպատասխանի ձևաչափով իրենց հաջողություններն ու ձեռքբերումները կներկայացնեն՝ միաժամանակ քննարկելով հանդիպման մասնակիցների, հատկապես երիտասարդների քաղաքացիական մոտեցումների, արժեքային խնդիրների վերաբերյալ հարցեր:
ՀՀ մարզերում և քաղաքամայր Երևանում բանախոսությունների մեկնարկը նախատեսվում է ժամը 12:00-ին կամ 15:00-ին, այնուհետև կլինեն բանախոսություններն ամփոփող կարճ մշակութային միջոցառումներ՝ համայնքների արվեստի դպրոցների սաների և ստեղծագործական խմբերի մասնակցությամբ:
Բացի վերոնշյալ հարթակներից՝ Քաղաքացու օրվա շրջանակում երիտասարդների մասնակցությամբ բանախոսություն-քննարկումներ են կազմակերպվելու նաև պետական աջակցությամբ ստեղծված «Իջևան Լոֆթ», «Դուկո», «Մեղրի Լոֆթ», «ԾոՎեմ», «Արարատի երիտասարդական նախաձեռնությունների կենտրոն» երիտասարդական կենտրոններում:
Միջոցառումների այս ձևաչափը նպատակաուղղված է հանրության գիտակցության մեջ «քաղաքացի», «պետականություն» հասկացությունների արժևորմանը, պետության և հասարակության նկատմամբ հոգատար, նվիրված ու պատասխանատու վարքագծի ձևավորմանը։

Citizen's Day will be celebrated on April 26, where events will be held
According to the RA Law "On Holidays and Commemorative Days," the last Saturday of April is celebrated as Citizen's Day. On April 26, as part of Citizen's Day, several events will be held in the regions of the Republic of Armenia and the administrative districts of Yerevan this year, as in previous years.
A series of public discussions and lectures titled "Build your state: be law-abiding, dedicated, and caring" will be held in 79 communities and settlements of Armenia's regions and 12 administrative districts of Yerevan.
On the same day, cultural events in the "street art" format with the participation of local groups will be organized in the capital, Yerevan, and in the 2025 Youth Capital of Armenia, Aparan.
Ahead of Citizen's Day, at the Ministry of Education, Science, Culture and Sports initiative of the Republic of Armenia, students of general education schools are implementing educational projects titled "Build your state: be law-abiding, dedicated and caring." Within the framework of project work, schoolchildren study various problems of their settlement and community, proposing solutions for them that will strengthen the state, community, and settlement. On April 26, all schools will publish project works on their Facebook pages.
Within the framework of Citizen's Day, the cultural events organized on April 26 aim to promote civic education, patriotism, national identity, statehood, and appreciation of state symbols through flash mobs, outdoor exhibitions, concert programs, and national musical instruments.
Representatives of state and community authorities, successful figures in the fields of education, science, technology, sports, and culture, as well as active public figures, will act as speakers in the organized public meetings and discussions and will present their ideas and experiences about the role of citizens in the development of the state, the image and behavior of citizens. The speakers will present their successes and achievements in a question-and-answer format while simultaneously discussing issues related to the civic approaches and value issues of the participants of the meeting, especially young people.
The lectures in Armenia's regions and in the capital, Yerevan, are planned to start at 12:00 or 15:00. They will be followed by short cultural events summarizing the lectures, with the participation of students of community art schools and creative groups.
In addition to the above-mentioned platforms, within the framework of Citizen's Day, lectures and discussions with young people's participation will also be organized in the youth centers "Ijevan Loft," "Duco," "Meghri Loft," "TsoVem," and "Ararat Youth Initiatives Center," which were created with state support.
This format of events aims to value the concepts of "citizen" and "statehood" in the public consciousness and to foster caring, dedicated, and responsible behavior toward the state and society.