Ֆրանսիայի վարչապետը մասնակցել է Ցեղասպանության տարելիցի արարողությանը
Ապրիլի 24-ին Փարիզի սրտում, Սենա գետի երկայնքով տեղակայված Հայաստանի էսպլանադում, Ֆրանսիայի վարչապետ Ֆրանսուա Բայրուի մասնակցությամբ, տեղի է ունեցել Հայոց ցեղասպանության 110-րդ տարելիցին նվիրված պետական արարողություն։
Միջոցառման մեկնարկին, ի հիշատակ Հայոց ցեղասպանության զոհերի, Կոմիտաս վարդապետի արձանի առջև ծաղկեպսակներ զետեղեցին վարչապետ Ֆրանսուա Բայրուն, նախկին վարչապետ Գաբրիել Ատալը, Փարիզի քաղաքապետ Անն Հիդալգոն, Ֆրանսիայում Հայաստանի դեսպան Արման Խաչատրյանը, Սենատի նախագահ Ժերար Լարշեի անունից՝ Ֆրանսիա-Հայաստան բարեկամական խմբի փոխնախագահ Էրվե Մարսելը, Ֆրանսահայ կազմակերպությունների համակարգող խորհրդի (CCAF) համանախագահները և պետական ու համայնքային այլ գործիչներ։
Հաջորդիվ, ֆրանսահայ համայնքին ուղղված ելույթներով հանդես եկան CCAF-ի համանախագահները, Փարիզի քաղաքապետ Անն Հիդալգոն և վարչապետ Ֆրանսուա Բայրուն։
Միջոցառման պատվավոր հյուրերի շարքում էին տասնյակ ֆրանսիացի պաշտոնյաներ՝ Ֆրանսիայի կառավարության անդամներ, պատգամավորներ, սենատորներ, ռեգիոների և դեպարտամենտների խորհուրդների անդամներ, քաղաքապետեր, ինչպես նաև՝ Ֆրանսիայում հավատարմագրված դիվանագիտական առաքելությունների ներկայացուցիչներ։

Премьер-министр Франции принял участие в церемонии, посвящённой годовщине Геноцида
24 апреля в центре Парижа, на Эспланаде Армении вдоль реки Сены, при участии премьер-министра Франции Франсуа Байру состоялась государственная церемония, посвящённая 110-й годовщине Геноцида армян.
В начале мероприятия в память о жертвах Геноцида армян у статуи Комитаса венки возложили премьер-министр Франсуа Байру, бывший премьер-министр Габриэль Атталь, мэр Парижа Анн Идальго, посол Армении во Франции Арман Хачатрян, вице-президент группы дружбы Франция-Армения от имени председателя Сената Жерара Ларше Эрве Марсель, сопредседатели Координационного совета армянских организаций Франции (CCAF) и другие государственные и общественные деятели.
Затем с речами к армяно-французской общине выступили сопредседатели CCAF, мэр Парижа Анн Идальго и премьер-министр Франсуа Байру.
Среди почётных гостей церемонии были десятки французских официальных лиц, включая членов правительства Франции, депутатов, сенаторов, представителей советов регионов и департаментов, мэров, а также представители аккредитованных во Франции дипломатических миссий.
После церемонии состоялось традиционное шествие, в котором приняли участие многочисленные французские армяне.