«Ոգեկոչում ենք Հայոց ցեղասպանության 110-րդ տարելիցը». Կաթողիկոս
Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդը հոգևորականների ուղեկցությամբ այսօր այցելել է Ծիծեռնակաբերդ, աղոթել անմար կրակի մոտ։
Լրագրողների հետ ճեպազրույցում Վեհափառը այսօր հայտարարել է՝ ոգեկոչում ենք Հայոց ցեղասպանության 110-րդ տարելիցը` Արցախում մեր ժողովրդի հանդեպ իրագործված ցեղասպանական գործողությունների, արցախյան կորուստների ցավը մեր սրտում։
«Ծիծեռնակաբերդի նվիրական այս բարձունքում մեր հոգևորականների և մեր զավակների հետ միասին աղոթք բարձրացրինք առ Աստված, որ Տերը զորացնի մեր ժողովրդին` իր հոգու ցավն ու տառապանքը ուժի վերածելու, հաղթահարելու մեր կյանքում առկա դժվարությունները և նորանոր իրագործումներով շենացնելու հայրենական մեր երկիրը, կերտելու մեր ժողովրդի պայծառ ու լուսավոր կյանքը։ Թող Աստված օգնական ու պահապան լինի ազգիս, հայրենաշինության իր առաքելության նվիրական ճանապարհին»,- ասել է նա։

"We commemorate the 110th anniversary of the Armenian Genocide." Catholicos
Catholicos of All Armenians Karekin II, accompanied by clergy, visited Tsitsernakaberd today to pray at the eternal fire.
In a briefing with journalists, His Holiness announced today that we commemorate the 110th anniversary of the Armenian Genocide, the pain of the genocidal acts committed against our people in Artsakh, and the losses of Artsakh in our hearts.
“On this sacred hill of Tsitsernakaberd, together with our clergy and our children, we raised a prayer to God, that the Lord may strengthen our people to turn the pain and suffering of their souls into strength, to overcome the difficulties in our lives and to build our homeland with new achievements, to build the bright and enlightened life of our people. May God be our helper and protector on the sacred path of our nation, our mission of homeland building,” he said.