«Վաղը ցերեկը ցիկլոնը կկորցնի իր ուժը». Սուրենյան
«Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիթորինգի կենտրոն»-ի տնօրենի տեղակալ Գագիկ Սուրենյանը սոցցանցի իր էջում գրել է.
«Ակտիվ ցիկլոնի գործունեությամբ պայմանավորված երեկ հանրապետության ողջ տարածքում դիտվել են առատ անձրևներ։ Արարատյան դաշտի առանձին հատվածներում թափվել է ամսական նորմայի 50-60 տոկոսի չափ տեղում։ Այսօր ցերեկը և առաջիկա գիշերը ցիկլոնի ազդեցությունը Հայաստանի ողջ տարածքում կպահպանվի, ինչի արդյունքում բոլոր մարզերում ժամանակ առ ժամանակ կդիտվեն ամպրոպային բնույթի անձրևներ։ Վաղը ցերեկը ցիկլոնը կկորցնի իր ուժը և կարճատև անձրևներ կլինեն միայն հանրապետության հյուսիսային մարզերում»։

"The cyclone will lose its strength tomorrow afternoon." Surenian
Deputy Director of the Center for Hydrometeorology and Monitoring Gagik Surenyan wrote on his social media page:
“Due to the activity of an active cyclone, heavy rains were observed throughout the republic yesterday. In some parts of the Ararat Valley, 50-60 percent of the monthly norm fell. Today, during the day and the coming night, the cyclone’s influence will persist throughout Armenia, resulting in thunderstorms being observed occasionally in all regions. Tomorrow, during the day, the cyclone will lose its strength, and short-term rains will occur only in the northern regions of the republic.”