Երուսաղեմի Հայոց պատրիարքարանի գույքի հարցը իրավական ընթացակարգի փուլում է
Երուսաղեմի քաղաքապետարանը փորձում է հարկեր սահմանել հայոց պատրիարքարանի առևտրային գույքի վրա: Ներկայումս հարցը գտնվում է իրավական ընթացակարգի փուլում․ Radar Armenia-ի հարցմանն ի պատասխան հայտնել են վարչապետի աշխատակազմի սփյուռքի հանձնակատարի գրասենյակից։
Գրասենյակից հետաքրքրվել էինք՝ ինչ փուլում է այժմ գործընթացը։
«Քաղաքապետարանի կողմից ներկայացված որոշումները պատրիարքարանի կողմից ենթարկվել են իրավաբանական քննության, և համապատասխան գործընթացները դեռ շարունակվում են: Քննարկվող հարկային պարտավորությունները առաջացել են երկարատև ժամանակահատվածի արդյունքում, և տարբեր հաշվարկների համաձայն՝ խոսքը զգալի գումարի մասին է: Խնդիրը դեռևս քննարկման փուլում է, և որևէ վերջնական գնահատական կամ հաստատված գումար ներկայումս հնարավոր չէ նշել»,- հայտնել են գրասենյակից։
Պատասխանում նշվում է, որ ՀՀ կառավարության լիազոր մարմինները մշտապես կապի մեջ են Երուսաղեմի հայոց պատրիարքարանի և համապատասխան գերատեսչությունների հետ՝ իրավիճակը շարունակաբար վերահսկելու և, ըստ անհրաժեշտության, համապատասխան քայլեր ձեռնարկելու նպատակով:
Նշվում է, որ պատրիարքարանի տնօրինության ներքո գտնվող գույքային միավորը բազմաբնույթ է՝ ներառելով թե՛ կրոնական, թե՛ համայնքային նշանակության կառույցներ, ինչպես նաև մի շարք օժանդակ գույք: Դրանք ընդգրկում են կրթական, բնակելի, և այլ հասարակական նշանակության շինություններ:
Հիշեցնենք, որ փետրվարին Երուսաղեմի հայոց պատրիարք Տ. Նուրհան արք. Մանուկյանը նամակ է գրել Իսրայելի վարչապետ Բենյամին Նեթանյահուին՝ արնոնայի (քաղաքապետարանի հարկի) հարցով:
Ինչպես հայտնում է Երուսաղեմի հայոց պատրիարքարանի դիվանապետ Աղան Գոգչյանը, նամակում պատրիարքը հորդորել է վարչապետին՝ միջամտել և դադարեցնել պատրիարքության դեմ քաղաքապետարանի գործողությունները, վերսկսել իր նշանակած կառավարական հանձնախմբի հանդիպումները՝ խնդրին լուծում գտնելու համար:
Երուսաղեմի քաղաքային իշխանությունները ցանկանում են բռնագանձել հայոց պատրիարքարանի գույքը՝ պատճառաբանելով, թե հոգևոր կառույցը 1994 թվականից չի վճարել իր տարածքի վարձակալությունից կուտակված հարկը։ Պատրիարքարանը պնդում է, որ քաղաքային իշխանությունների պահանջն անհիմն է։

The Jerusalem Municipality is trying to impose taxes on the commercial property of the Armenian Patriarchate. The issue is currently in the legal process. In response to Radar Armenia's inquiry, the Office of the Diaspora Commissioner of the Prime Minister's Office said.
We asked the office what stage the process is at now.
"The decisions submitted by the Municipality have been subject to legal review by the Patriarchate, and the relevant processes are still ongoing. The tax liabilities have arisen over a long period, and according to various estimates, it is significant. The issue is still under discussion, and no final assessment or approved amount can be specified at this time," the office said.
The response states that the authorized bodies of the RA Government are constantly in touch with the Armenian Patriarchate of Jerusalem and relevant departments to monitor the situation continuously and, if necessary, take appropriate steps.
It is noted that the property unit under the administration of the Patriarchate is diverse, including religious and community-related structures and a number of auxiliary properties, including educational, residential, and other public buildings.
In February, the Armenian Patriarch of Jerusalem, His Eminence Archbishop Nurhan Manukyan, wrote a letter to Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu regarding the arnona (municipal property tax) issue.
According to Aghan Gogchyan, the head of the Armenian Patriarchate of Jerusalem, in the letter, the patriarch urged the prime minister to intervene and stop the Municipality's actions against the Patriarchate and to resume meetings of the government committee he appointed to find a solution to the problem.
The Jerusalem city authorities want to seize the Armenian Patriarchate's property, arguing that the religious institution has not paid the tax accumulated from renting its premises since 1994. The Patriarchate claims that the city authorities' demand is unfounded.