Քննարկվել է ՀՀ-ում հերթական բարձրաստիճան միջազգային խորհրդաժողովը հյուրընկալելու հարցերը
Գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը ապրիլի 14-ին ընդունել է Եվրոպայի խորհրդի մարդու իրավունքների, արդարադատության և իրավական համագործակցության չափանիշների իրականացման վարչության իրավական բարեփոխումների և մարդու իրավունքների հարցերով համագործակցության ծրագրերի բաժնի փոխտնօրեն Լիլիթ Դանեղյանին ու Երևանում ԵԽ գրասենյակի «Աջակցություն դատաիրավական բարեփոխումների իրականացմանը Հայաստանում» ծրագրի ղեկավար Արման Զրվանդյանին:
Աննա Վարդապետյանը բարձր է գնահատել Եվրոպայի խորհրդի հետ ձևավորված համագործակցության մակարդակը և ընդգծել համատեղ իրականացված մի շարք միջոցառումների կարևորությունը:
Հիշեցնենք, որ Եվրոպայի խորհրդի և Եվրոպական միության հետ 2023 թվականի հուլիսի 1-2-ին և 2024 թվականի ապրիլի 26-27-ին Երևանում անցկացվել են «Դատախազության անկախությունը՝ որպես իրավունքի գերակայության երաշխավոր» և «Միջազգային համագործակցության արդյունավետության ամրապնդումը՝ անդրազգային կազմակերպված հանցավորության դեմ պայքարում» թեմաներով բարձրաստիճան խորհրդաժողովներ, իսկ 2024 թվականի նոյեմբերի 15-ին՝ Եվրոպայի դատախազների խորհրդատվական խորհրդի կարծիքների հայերեն ժողովածուի շնորհանդեսը:
Այս համատեքստում Աննա Վարդապետյանն ընդգծել է, որ վերոնշյալ խորհրդաժողովները կարևոր հարթակ են օտարերկրյա գործընկերների և միջազգային կառույցների ներկայացուցիչների հետ երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող հարցեր քննարկելու և մասնագիտական կապեր հաստատելու տեսանկյունից:
Եվրոպայի խորհրդի ներկայացուցիչ Լիլիթ Դանեղյանը կառուցողական և արդյունավետ է որակել Եվրոպայի խորհրդի և Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազության միջև համագործակցության մակարդակն ու ընդգծել, որ Գլխավոր դատախազությունը Եվրոպայի խորհրդի վստահելի գործընկերներից մեկն է:
Լիլիթ Դանեղյանը վերահաստատել է Եվրոպայի խորհրդի աջակցությունը 2025 թվականի հուլիսի 1-2-ին Հայաստանում միջազգային բարձրաստիճան խորհրդաժողով անցկացնելու նախաձեռնությանը:

14 апреля генеральный прокурор Анна Вардапетян приняла заместителя директора отдела программ правовых реформ и сотрудничества в области прав человека Департамента Совета Европы по внедрению стандартов в области прав человека, правосудия и правового сотрудничества Лилит Данегян и руководителя программы «Поддержка внедрения судебно-правовых реформ в Армении» Ереванского офиса Совета Европы Армана Зрвандяна.
Анна Вардапетян высоко оценила уровень налаженного сотрудничества с Советом Европы и подчеркнула важность ряда совместно реализованных мероприятий.
Напомним, что 1-2 июля 2023 года и 26-27 апреля 2024 года в Ереване совместно с Советом Европы и Европейским союзом прошли конференции высокого уровня на темы «Независимость прокуратуры как гарант верховенства закона» и «Повышение эффективности международного сотрудничества в борьбе с транснациональной организованной преступностью» , а 15 ноября 2024 года состоялась презентация армянского сборника мнений Консультативного совета европейских прокуроров .
В этом контексте Анна Вардапетян подчеркнула, что вышеуказанные конференции являются важной площадкой для обсуждения вопросов, представляющих взаимный интерес, и установления профессиональных связей с зарубежными партнерами и представителями международных организаций.
Представитель Совета Европы Лилит Данегян охарактеризовала уровень сотрудничества между Советом Европы и Генеральной прокуратурой Республики Армения как конструктивный и эффективный и подчеркнула, что Генеральная прокуратура является одним из надежных партнеров Совета Европы.
Лилит Данегян подтвердила поддержку Советом Европы инициативы проведения в Армении 1-2 июля 2025 года международной конференции высокого уровня.