ԱՄՆ դեսպանատան և Հակակոռուպցիոն կոմիտեի համագործակցության ոլորտները կընդլայնվեն
ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի նախագահ Արթուր Նահապետյանն ընդունել է ՀՀ-ում ԱՄՆ արտակարգ և լիազոր դեսպան Քրիստինա Քվինի գլխավորած պատվիրակությանը, որի կազմում են եղել նաև ԱՄՆ դեսպանատան Թմրամիջոցների դեմ պայքարի ու իրավապահ համագործակցության («ԹՊԻՀ») գրասենյակի տնօրեն Զաքարի Բարթերը և ԹՊԻՀ «Քրեական արդարադատության բարեփոխումների» ծրագրի ղեկավար Քրիստինա Աֆոյանը:
Ողջունելով դեսպանին՝ Հակակոռուպցիոն կոմիտեի նախագահը բարձր է գնահատել ամերիկացի գործընկերների աջակցությունը Կոմիտեի ստեղծման ու կայացման գործում և շնորհակալություն հայտնել նրանց՝ կոռուպցիայի դեմ պայքարում սերտ համագործակցության, այդ թվում՝ կառույցը պատրաստված կադրերով ու ժամանակակից տեխնիկայով համալրելու գործընթացում ակտիվ ներգրավվածության համար: Կոմիտեի նախագահը հատկապես կարևորել է ԹՊԻՀ գրասենյակի շարունակական աջակցությունը՝ միտված Հակակոռուպցիոն կոմիտեի կարողությունների զարգացմանն ու ծառայողների մասնագիտական գիտելիքների կատարելագործմանը: Նշելով, որ կոռուպցիոն հանցագործություններն անդրազգային բնույթ են կրում, Արթուր Նահապետյանն այս տեսանկյունից ընդգծել է կոռուպցիայի դեմ պայքարում միջազգային համագործակցության կարևորությունը, այդ թվում՝ իրավական փոխօգնության ոլորտում:
ԱՄՆ արտակարգ և լիազոր դեսպան Քրիստինա Քվինը, շնորհակալություն հայտնելով Կոմիտեի նորանշանակ նախագահին ջերմ ընդունելության համար, ընդգծել է, որ ամերիկյան կողմն իրապես արժևորում է արդեն իսկ ձևավորված արդյունավետ գործընկերային կապերը Հակակոռուպցիոն կոմիտեի հետ:
Հանդիպման ավարտին Կոմիտեի նախագահը հույս է հայտնել, որ առաջիկայում ԱՄՆ դեսպանատան հետ համագործակցության ուղղություններն ու ոլորտները կընդլայնվեն՝ ապահովելով երկկողմ համագործակցության նոր մակարդակ:

Areas of cooperation between the US Embassy and the Anti-Corruption Committee will expand
The Chairman of the Anti-Corruption Committee of the Republic of Armenia, Artur Nahapetyan, received a delegation led by the US Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary to the Republic of Armenia, Kristina Kvien. The delegation also included Zachary Barter, Director of the Office of Narcotics and Law Enforcement Cooperation (ONLC) of the US Embassy, ​​and Christina Afoyan, Head of the Criminal Justice Reform Program at the ONLC.
Welcoming the Ambassador, the Anti-Corruption Committee's Chairman highly appreciated American partners' support in establishing and developing the Committee. He thanked them for their close cooperation in the fight against corruption, including their active involvement in replenishing the structure with trained personnel and modern equipment. The Chairman of the Committee particularly attached importance to the continuous support of the ONLC office aimed at developing the Anti-Corruption Committee's capabilities and improving its employees' professional knowledge. Noting that corruption crimes are transnational, Artur Nahapetyan emphasized the importance of the fight against corruption and international cooperation, including mutual legal assistance.
US Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary Kristina Kvien, thanking the newly appointed Chairman of the Committee for the warm welcome, emphasized that the American side truly values ​​the already established effective partnership with the Anti-Corruption Committee.
At the end of the meeting, the Chairman of the Committee expressed hope that the directions and spheres of cooperation with the US Embassy will shortly expand, ensuring a new level of bilateral cooperation.