Ապրիլի 15-ն Արվեստի համաշխարհային օրն է
Ապրիլի 15-ն Արվեստի համաշխարհային օրն է, որի շրջանակում նախատեսվում են մի շարք միջոցառումներ, տեղեկացնում է ԿԳՄՍՆ-ն։
Նույն օրը Հենրիկ Իգիթյանի անվան գեղագիտության ազգային կենտրոնի և «Երեխաների հատուկ ստեղծագործական կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի սաների մասնակցությամբ կիրականացվի բացօթյա դաս՝ Գեղագիտության ազգային կենտրոնին հարող տարածքում։ Նույն կենտրոնում կանցկացվի նաև ցուցահանդես, որը բաց կլինի հանրության համար։
Օրվա ընթացքում Երևանի արվեստի և գեղարվեստի դպրոցներում ևս կկազմակերպվեն նկարչության դասեր։
Արվեստի համաշխարհային օրը պաշտոնապես ընդունվել է ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի կողմից 2019 թվականին՝ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր կոնֆերանսի 40-րդ նստաշրջանում։ Ողջ աշխարհում այդ օրը նշվում է տարբեր միջոցառումներով՝ ցուցահանդեսներ, բաց արվեստանոցներ, թատերական ներկայացումներ, համերգներ, աշխատանքային սեմինարներ և այլն։

April 15th is World Art Day
April 15 is World Art Day, within the framework of which a number of events are planned, the Ministry of Education and Culture of Armenia reports.
On the same day, an open-air class will be held in the area adjacent to the National Center of Aesthetics with the participation of students of the Henrik Igityan National Center of Aesthetics and the "Special Children's Creative Center" SNCO. An exhibition will also be held in the same center, which will be open to the public.
During the day, painting classes will also be organized at Yerevan Art and Fine Arts Schools.
World Art Day was officially adopted by UNESCO in 2019, at the 40th session of the UNESCO General Conference. The day is celebrated around the world with various events: exhibitions, open studios, theatrical performances, concerts, workshops, etc.