«Եկե՛ք ստորագրենք խաղաղության պայմանագիրը»․ Միրզոյան
ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի, Ադրբեջանի և Վրաստանի ԱԳ նախարարների մասնակցությամբ այսօր պանելային քննարկում է տեղի ունեցել Անթալիայում։
- Պարո՛ն Միրզոյան, նախորդ ամսվա ընթացքում, խաղաղության հաստատմանն ուղղված բանակցությունները հաջողությամբ ավարտելուց հետո, Ձեր ղեկավարած արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարություն տարածեց՝ նշելով, որ խաղաղության համաձայնագիրը պատրաստ է ստորագրման: Դուք հենց նոր լսեցիք Ձեր ադրբեջանցի գործընկերոջ կողմից հնչեցված այն մտահոգությունները, որոնք Բաքուն ունի մինչ այս համաձայնագիրը կստորագրվի: Արդյո՞ք Երևանը պատրաստ է արձագանքել այդ մտահոգություններին: Եվ արդյո՞ք Դուք ունեք որևէ խնդիր այդ համաձայնագրի առնչությամբ:
- Շատ շնորհակալ եմ հրավերի համար: Ես նույնպես միանում եմ իմ գործընկերոջը և շնորհակալություն եմ հայտնում այս հիանալի դիվանագիտական ֆորումի կազմակերպիչներին: Ինչ վերաբերում է Ձեր հարցին, ապա գիտեք՝ սա մոտեցման հարց է: Չեմ կարծում, որ անցյալի մեջ խորանալն այս պահին կառուցողական կլինի և կօգնի մեզ բոլորիս հասնել կառուցողական և բոլորի համար օգտակար լուծումների:
Ես կնախընտրեի կենտրոնանալ ներկայի և ապագայի վրա, քանի որ եթե մենք կենտրոնանանք խոչընդոտների վրա, պատմության հարցերի վրա, սկսենք քննարկել՝ ո՞ր տարածքը 100 տարի առաջ ում էր պատկանում կամ ո՞վ է մյուս ազգից ավելի շատ մարդ սպանել, կարծում եմ այդպես մենք համատեղ կերպով կհանգենք նոր հակամարտության: Մինչդեռ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և հայ ժողովրդի ցանկությունն, առնվազն մեր կողմից, կայանում է մեր տարածաշրջանում տևական խաղաղություն հաստատելու մեջ, այդ թվում՝ մենք քննարկում ենք հարաբերությունների կարգավորումն Ադրբեջանի հետ:
Դուք լիովին ճիշտ եք. երկար բանակցություններից հետո մեզ հաջողվեց համաձայնության գալ խաղաղության համաձայնագրի նախագծի տեքստի շուրջ, և մենք նույնպես առաջարկեցինք անմիջապես սկսել խորհրդակցությունները՝ խաղաղության համաձայնագրի ստորագրման վայրը, ժամանակը և օրը որոշելու համար:
Արդյո՞ք այս խաղաղության համաձայնագիրը, համաձայնեցված տեքստը պատասխանում է բոլոր հնարավոր հարցերին: Իհարկե ոչ: Եվ ես կարծում եմ, որ աշխարհում չկա մի համաձայնագիր, որը պատասխանում է բոլոր հնարավոր հարցերին և ընդգրկում է բոլոր հնարավոր խնդիրները: Սա հիմք է, սա հարաբերությունների սկիզբ է: Եվ իհարկե, կան բազմաթիվ հարցեր, որոնք մնում են բաց, և մենք կարող ենք շարունակել մեր քննարկումները բոլոր խնդիրների շուրջ, կարող ենք շարունակել համագործակցության նոր հնարավորությունների ուսումնասիրումը, քանի որ սա ընդամենը սկիզբ է: Եվ կարևոր է նշել, որ այս համաձայնագրի համաձայնեցված տեքստում կա դրույթ, որի համաձայն ստեղծվում է երկկողմ հանձնաժողով՝ բոլոր մնացած հարցերը քննարկելու համար, այդ թվում՝ պայմայնագրի այս կամ այն դրույթի մեկնաբանության հետ կապված առաջացող հարցերը:
Եվ կրկին, սա նորից մոտեցման հարց է: Ի՞նչ ենք մենք՝ որպես Արտաքին գործերի նախարարներներ, այս քննարկման ընթացքում առաջարկում մեր հասարակություններին: Ի՞նչ ենք մենք՝ որպես պետություններ, առաջարկում տարածաշրջանին, աշխարհին: Նորից անցյալ վերադառնա՞լ, թե՞ համատեղ ապագա կառուցել և բարօրություն ապահովել մեր քաղաքացիների համար: Մենք վստահ ենք, որ արդեն իսկ առկա են բոլոր նախադրյալները, դրական նախադրյալներն, այս համաձայնագիրը ստորագրելու, երկխոսության նոր փուլ սկսելու, նոր մակարդակ, կամ եթե կուզեք՝ բացելու հարաբերությունների նոր դարաշրջան, խաղաղ հարաբերությունների և բարգավաճման՝ Հարավային Կովկասում և դրանից անդին, ավելի լայն տարածաշրջանում: Այսպիսին է մեր մոտեցումը:
Նախարար Բայրամովը խոսեց շատ կոնկրետ պայմանների կամ նախապայմանների մասին: Գիտեք, Մինսկի ձևաչափի մասին է խոսքը: Մենք մի քանի անգամ արտահայտել ենք մեր պատրաստակամությունը՝ սկսել և նախաձեռնել Մինսկի ձևաչափի կառույցների լուծարման գործընթացը: Այդ կառույցները կարող է լուծարվել այն դեպքում, երբ հակամարտություն չկա: Ուստի սա բավական հետաքրքիր հարց է. ունե՞նք արդյոք այսօր հակամարտություն, թե՞ ոչ: Գետնի վրա, փաստացի, հակամարտություն չկա, սակայն փաստաթղթերի մակարդակով չկա խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների հաստատման մասով ստորագրված և վավերացված համաձայնագիր:
Այսպիսով, մենք կարող ենք շարունակել փիլիսոփայել այս հարցի շուրջ, բայց լուծումը մեզ համար, առնվազն մեզ համար, ակնհայտ է: Մենք պետք է ստորագրենք համաձայնագիրն, ինստիտուցիոնալ կերպով վերջ դնենք այս հակամարտությանը, լուծարել այդ կառույցները հենց նույն օրը, եթե ցանկանում եք նույն պահին, կամ, չգիտեմ, տաս րոպե անց, կամ մի փաստաթղթից հետո մյուսը ստորագրվի: Ես նույնիսկ չեմ ասում, թե որ փաստաթուղթը պետք է առաջինն ստորագրվի: Եկե՛ք ստորագրենք խաղաղության պայմանագիրը: Եկե՛ք ստորագրենք համատեղ դիմում ԵԱՀԿ անդամ պետություններին կամ քարտուղարությանը՝ լուծարման վերաբերյալ: Եկե՛ք ստեղծենք երկկողմ հանձնաժողով, որի մասին ես հենց նոր խոսում էի, և սկսենք բոլոր հնարավոր հարցերի քննարկումը:
Նախարար Բայրամովը նաև խոսեց Հայաստանի Սահմանադրության մասին: Լավ, եթե կուզեք՝ ես էլ կասեմ. մենք նույնպես ունենք մտահոգություն՝ կապված Ադրբեջանի Հանրապետության Սահմանադրության հետ: Եվ մենք սա չենք ասում ուղղակի՝ հայելային սկզբունքով մտահոգություն հայտնելու կամ պայման ապահովելու նպատակով: Ես կարող եմ բացատրել: Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությունը հղում է կատարում Անկախության հռչակագրին՝ այն փաստաթղթին, որով Ադրբեջանի Հանրապետությունը հռչակում է իրեն որպես Ադրբեջանի Առաջին (Ժողովրդավարական) Հանրապետության իրավահաջորդ: Եվ մենք բոլորս էլ գիտենք, որ Ադրբեջանի Առաջին Հանրապետությունը հռչակել է իր ինքնիշխանությունը շատ ավելի մեծ տարածքների վրա, քան այսօրվա Ադրբեջանի Հանրապետությունն է՝ ներառյալ Հայաստանի ներկայիս ինքնիշխան տարածքների շուրջ 60%-ի վրա կամ ավելի:
Այսպիսով, սա կրկին մոտեցման հարց է: Որ կողմի՞ց ենք սկսում: Արդյո՞ք պետք է նախ բոլոր հարցերին ունենանք պատասխաններ, նոր միայն կառուցենք հարաբերություններ: Թե՞ պետք է հիմնվենք այն ձեռքբերումների վրա, որոնք արդեն ունենք: Հիմա ունենք աննախադեպ իրավիճակ. Հայաստանը և Ադրբեջանը, կրկնում եմ՝ խնդրում եմ կենտրոնանալ այս փաստի վրա, Հայաստանը և Ադրբեջանը համաձայնության են եկել իրենց միջև համաձայնագրի տեքստի շուրջ՝ ճանաչելով միմյանց տարածքային ամբողջականությունն այն սահմաններով, որոնք գոյություն ունեին Խորհրդային Միության փլուզման պահին: Այս նախադասությունը տալիս է բազմաթիվ հարցերի և մտահոգությունների պատասխաններ: Արդյո՞ք մենք պատրաստվում ենք կառուցել այս հիմքի վրա, թե՞ մենք պատրաստվում ենք խարխլել այս շատ շոշափելի, պատմական ձեռքբերումը, իսկ հետո բերել մեկ այլ հարց բանակցությունների սեղանին, և հետո մեկ այլ հարց: Սա կարող է վերածվել անվերջ գործընթացի: Արդյո՞ք մենք կենտրոնանում ենք ապագայի, թե՞ անցյալի վրա: Սա է հարցը:
- Պարոն Միրզոյան, այնպես է հնչում, կարծես Դուք ցանկանում եք, որ համաձայնագիրը ստորագրվի, իսկ հարցերը լուծվեն ավելի ուշ փուլում։ Սակայն մենք լսեցինք նախարար Բայրամովի՝ սահմանադրական փոփոխությանն առնչվող հայտարարությունը, որի համաձայն, ըստ նրա, Հայաստանի Սահմանադրությունն այժմ արձանագրում է, որ Ղարաբաղը Հայաստանի մաս է։ Ընդունու՞մ եք արդյոք, որ սա կարող է մտահոգիչ լինել Բաքվի համար։
- Շնորհակալ եմ այս հարցի համար։ Ես պաշտոնապես հայտարարում եմ, որ մեր Սահմանադրությունը, որը հանրային փաստաթուղթ է, կարող եք ստուգել և ուղղել ինձ, եթե սխալվում եմ, բայց վստահեցնում եմ՝ ես չեմ սխալվում, Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությունում չկա որևէ ձևակերպում, որն ասում է, որ Ղարաբաղը Հայաստանի մաս է։ Չկա։ Ընդհակառակը, ես նշել եմ, որ մենք ունենք մեր մտահոգությունները՝ կապված Ադրբեջանի Սահմանադրության հետ։ Բայց հարցն այն է՝ ինչու՞ մենք շարունակաբար չենք բարձրացնում այդ հարցը։ Որովհետև հենց այդ համաձայնագրի տեքստում կան մի շարք դրույթներ։ Դրանցից մեկը ճանաչում է միմյանց տարածքային ամբողջականությունն՝ այնպիսի ձևակերպմամբ, որը լիովին ընդունելի է թե՛ ձեզ, թե՛ մեզ համար, քանի որ մենք արդեն համաձայնել ենք այդ դրույթի շուրջ։ Բացի այդ, կա դրույթ, որ համաձայնագրի կողմերը չեն կարող հղում անել իրենց ներքին օրենսդրությանը՝ համաձայնագրի դրույթների չկատարման համար արդարացում բերելու նպատակով։ Այսինքն՝ այս ամենն արդեն հասցեագրված է։ Եվ այդ ամենին համապարփակ ու հստակ լուծում տալու ամենակարճ ճանապարհը հենց այս համաձայնագրի ստորագրումն ու վավերացումն է։
- Արդյո՞ք Ձեր կառավարությունը պատրաստ է դիտարկել Սահմանադրության հնարավոր փոփոխությունները, նույնիսկ եթե դա կարող է ներպետական մակարդակով ոչ այնքան ընդունելի լինել։
- Եվս մեկ անգամ շնորհակալություն այս հնարավորության համար՝ արձագանքելու իմ գործընկերոջ դիտարկմանը։ Այսպիսով, եթե մենք անցնենք իրավական կամ իրավաբանական նրբություններին, ապա կարճ բացատրություն կտամ։ Գիտեք, իրավական առումով, այո՛, մեր Սահմանադրության նախաբանում կա հղում մեր Անկախության Հռչակագրին, բայց իրավական ուժ ունեն և պարտադիր են միայն Հռչակագրի այն դրույթները, որոնք բառացիորեն մեջբերված են Սահմանադրության հիմնական մասում։
Այն նախադասությունը, որի շուրջ մտահոգություն են հայտնում մեր ադրբեջանցի գործընկերները, մեջբերված չէ մեր Սահմանադրության տեքստում։ Կա ընդամենը ընդհանրական հղում Անկախության Հռչակագրին, որտեղ ասվում է, որ՝ ելնելով Անկախության Հռչակագրից, Հայաստանի ժողովուրդը հայտարարում է այս, այս, և այնուհետ սկսվում է Սահմանադրության հիմնական տեքստը։ Ուստի, կրկին, իրավական տեսանկյունից, աշխարհում գոյություն ունի միայն մեկ մարմին, որը իրավասու է մեկնաբանել և վերլուծել մեր Սահմանադրությունը։ Դա Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրական դատարանն է։
Անցած սեպտեմբերին մեր Սահմանադրական դատարանը եզրակացություն տվեց մեկ այլ փաստաթղթի վերաբերյալ, որը ստորագրվել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև՝ սահմանազատման հանձնաժողովների համատեղ աշխատանքի կանոնակարգի վերաբերյալ։ Այդ կանոնակարգում նշվում է, որ սահմանազատումն իրականացվում է՝ ելնելով Ալմա-Աթայի հռչակագրից, որը, քիչ թե շատ, նույն միտքն է արտահայտում, որ մեր սահմաններն այն սահմաններն են, որոնք գոյություն ունեին մեր՝ որպես Խորհրդային Սոցիալիստական Հանրապետություններ, մինչև Խորհրդային Միության փլուզման պահը։ Այսպիսով, անցած սեպտեմբերին, մեր Սահմանադրական դատարանը հաստատեց, և դա հանրային փաստաթուղթ է, որ այդ սկզբունքը՝ սահմանների սկզբունքը, ինչը նշանակում է նաև, որ մենք չունենք տարածքային հավակնություններ այդ սահմաններից դուրս, ինչը լիովին համահունչ է մեր Սահմանադրությանը։ Եվ վերջ։
Այսպիսով, եթե մենք հիմա ստորագրենք այս համաձայնագիրը, ապա վավերացման գործընթացի ընթացքում այն կրկին կուղարկվի Սահմանադրական դատարան։ Եթե մեր Սահմանադրական դատարանը ևս մեկ անգամ հայտարարի, որ այս փաստաթուղթը համապատասխանում է մեր Սահմանադրությանը, դա կլինի ևս մեկ ապացույց, որ այդ հարցը փակված է, հասցեագրված է, և որևէ խոչընդոտ չկա։ Եթե, տեսականորեն, մեր Սահմանադրական դատարանն այլ բան ասի, ապա դա կլինի այլ իրավիճակ։ Այդ դեպքում մենք կվերադառնանք ձեզ մոտ և կքննարկենք այլ հնարավորություններ։ Այսքանը։
Բայց կրկին՝ գիտեք, սա քաղաքական կամքի հարց է։ Սա կողմնորոշման հարց է։ Սա այն հարցի մասին է, թե ինչի վրա ենք կենտրոնանում. մենք կառուցու՞մ ենք խաղաղություն, օգտագործելո՞ւ ենք հնարավորությունները, թե՞ փակելու ենք գործընթացը՝ ունենալով մտահոգություններ։ Եթե կամք ունենք օգտագործելու հնարավորությունները, ապա ճանապարհը կգտնենք։
- Հաշվի առնելով, թե որքան փխրուն է վստահությունը, արդյո՞ք կան միջոցներ, որոնցով Հայաստանի ղեկավարությունը կարող է հավաստիացնել Բաքվի իր գործընկերներին, որ Հայաստանի ներկայիս ուղին անշրջելի է, նույնիսկ եթե քաղաքական քամիները փոխվեն երկրում կամ տարածաշրջանում:
- Բավական հետաքրքիր դիտարկում էր, շնորհակալ եմ։ Իհարկե, ես կարող եմ համաձայնել որոշ մոտեցումների և նկատառումների հետ, իսկ մյուսների հետ՝ չհամաձայնել, բայց մեկ կոնկրետ դրվագում Դուք շատ ճշգրիտ ընդգծեցիք մի բան՝ հայ հասարակությունն իրեն իսկապես խոցելի է զգում նախ և առաջ անվտանգության առումով, ինչպես նաև տնտեսական համագործակցության կամ փակ սահմանների տեսանկյունից: Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացին կարող է միևնույն օրը լսել Հայաստանի Հանրապետության կառավարության կողմից՝ խաղաղության օրակարգի վերաբերյալ, հավաստիացումներ և առաջարկներ՝ հարևանների հետ խաղաղություն կառուցելու, սահմանները բացելու, տարածաշրջանում թշնամության էջը շրջելու, նոր դարաշրջան բացելու վերաբերյալ:
Միևնույն ժամանակ մենք բոլորս հիշում ենք, որ դեռ կան չափազանց զգայուն հարցեր: Վերքերը շատ թարմ են, և դժվար է խոսել հնարավոր համագործակցության մասին, բայց Հայաստանի Հանրապետության սովորական քաղաքացին կարող է լսել կամ տեսնել իր առօրյա կյանքում լրահոսում բազմաթիվ հավաստիացումներ այս մասին: Եվ միևնույն օրն այդ նույն քաղաքացին Ադրբեջանի կողմից կարող է լսել մի քանի սպառնալիքներ, այդ թվում՝ նորից ուժի կիրառման սպառնալիքներ, այդ թվում՝ տարածքային ամբողջականության չճանաչման մասին հայտարարություններ, այդ թվում՝ սպառնալիքներ, որոնք պարունակում են պահանջներ Հայաստանի Հանրապետության միջազգայնորեն ճանաչված տարածքային ամբողջականության նկատմամբ: Դա կարող է հնչել Ազգային ժողովի պատգամավորի մակարդակով, կառավարության հետ սերտորեն առնչվող մեդիա հարթակներից, բարձրաստիճան պաշտոնյաների մակարդակով: Այսպիսով, այդ սպառնալիքը կախված է օդում:
Կա ընտրության հնարավորություն. մեզ համար, մեր ադրբեջանցի, վրացի, թուրք ընկերների համար: Կա ընտրություն. սպասել ևս հարյուր կամ երկու հարյուր տարի, որպեսզի համոզվենք, որ փոփոխություններն անշրջելի են, կամ սկսել գործընթաց՝ դնելով մեկ աղյուս, հետո մեկ այլ աղյուս, հետո ևս մեկը՝ այս կերպ կառուցելով խաղաղ տարածաշրջան, հաստատել համագործակցություն՝ էներգետիկ ծրագրեր, տարանցիկ ծրագրեր: Դուք անդրադարձաք օդային կապի թեմային, ես կարող եմ նաև մի փոքր ավելին մանրամասնել այդ մասին,  ինտերնետ մալուխներ, զբոսաշրջություն: Համագործակցության այնքան շատ ուղիներ կան, և ես հավատում եմ, որ Վրաստանը կարող է առաջնորդել  տարածաշրջանում: Մենք կարող ենք կապել հասարակություններին՝ ոչ միայն Հայաստանի և Ադրբեջանի հասարակություններին, այլ նաև՝ Վրաստանի և Թուրքիայի:
Մենք ապրում ենք 21-րդ դարում: Կրկին, սա ընտրության հարց է: Կարող ես սպասել ևս երկու հարյուր տարի, կամ կարող ես սկսել աղյուսներ դնել և կառուցել ամուր պատ: Մենք ընտրում ենք համագործակցությունը, բայց մենք չենք կարող համագործակցել ինքներս մեզ հետ: Պետք է լինի նաև մեր հարևանը՝ մյուս կողմում, որը ևս պատրաստ կլինի համագործակցության:
Օրինակ, չհնչելու համար չափազանց իդեալիստական և չխուսափելով կոնկրետ մանրամասներից՝ ես կբերեմ մի օրինակ: Մենք վերջերս առաջարկ ենք արել Ադրբեջանին՝ հաղորդակցությունների հաստատման վերաբերյալ, համաձայն որի նրանք հասանելիություն կստանան մեր երկաթուղային ենթակառուցվածքներին, իսկ մենք հասանելիություն կստանանք նրանց տարածաշրջանային երկաթուղային ենթակառուցվածքներին: Մենք հասկանում ենք, որ Հայաստանի հարավում կա 45 կիլոմետր, որն հավանաբար կամ թերևս ակնհայտորեն ամենակարճ ճանապարհն է Ադրբեջանի երկու հատվածները կապելու համար, և մենք առաջարկել ենք կիրառել ժամանակակից տեխնոլոգիաներ: Կան էլեկտրոնային սկաներներ, որոնք թույլ կտան մեզ խուսափել ապրանքների, բեռների ֆիզիկական զննությունից, կիրառել էլեկտրոնային հայտարարագրեր, որոնք կարող են փոխանակվել համապատասխան կառույցների միջև:
Սա թույլ կտա առավելագույն արագությամբ իրականացնել անցումը և այլն: Մենք արեցինք շատ կոնկրետ առաջարկ, սակայն դրական պատասխան չկա: Հնարավոր է՝  նրանք ունեն հիմնավոր մտահոգություններ, չգիտեմ, բայց կրկնում եմ՝ սա ընտրության հարց է:

«Давайте подпишем мирный договор» — Мирзоян
Сегодня в Анталье состоялась панельная дискуссия с участием министра иностранных дел Армении Арарата Мирзояна, а также министров иностранных дел Азербайджана и Грузии.
— Господин Мирзоян, в прошлом месяце, после успешного завершения переговоров по установлению мира, ваше министерство иностранных дел заявило, что мирное соглашение готово к подписанию. Вы только что слышали озабоченности, высказанные вашим азербайджанским коллегой, которые есть у Баку до подписания этого соглашения. Готова ли Армения ответить на эти озабоченности? И есть ли у вас какие-либо проблемы с этим соглашением?
— Большое спасибо за приглашение. Я присоединяюсь к своему коллеге и выражаю благодарность организаторам этого замечательного дипломатического форума. Что касается вашего вопроса, это вопрос подхода. Я не думаю, что углубление в прошлое в данный момент будет конструктивным и поможет нам всем прийти к конструктивным и полезным для всех решениям.
Я бы предпочёл сосредоточиться на настоящем и будущем, потому что, если мы будем концентрироваться на препятствиях, исторических вопросах, начнём обсуждать, кому принадлежала та или иная территория 100 лет назад или кто убил больше людей из другой нации, я думаю, таким образом мы совместно придём к новому конфликту. Тогда как желание правительства Республики Армения и армянского народа, по крайней мере с нашей стороны, заключается в установлении прочного мира в нашем регионе, включая обсуждение нормализации отношений с Азербайджаном.
Вы совершенно правы: после долгих переговоров нам удалось достичь согласия по тексту проекта мирного соглашения, и мы также предложили немедленно начать консультации, чтобы определить место, время и дату подписания мирного соглашения.
Отвечает ли это мирное соглашение, согласованный текст, на все возможные вопросы? Конечно, нет. И я думаю, что в мире нет ни одного соглашения, которое отвечало бы на все возможные вопросы и охватывало все возможные проблемы. Это основа, это начало отношений. И, конечно, остаётся множество вопросов, которые остаются открытыми, и мы можем продолжать наши обсуждения по всем проблемам, можем продолжать изучение новых возможностей для сотрудничества, потому что это только начало. И важно отметить, что в согласованном тексте этого соглашения есть положение, согласно которому создаётся двусторонняя комиссия для обсуждения всех оставшихся вопросов, включая вопросы, связанные с интерпретацией того или иного положения договора.
И снова, это вопрос подхода. Что мы, как министры иностранных дел, предлагаем нашим обществам в ходе этой дискуссии? Что мы, как государства, предлагаем региону, миру? Вернуться снова в прошлое или строить совместное будущее и обеспечить процветание для наших граждан? Мы уверены, что уже есть все предпосылки, позитивные предпосылки, чтобы подписать это соглашение, начать новый этап диалога, новый уровень, или, если хотите, открыть новую эру отношений, мирных отношений и процветания — на Южном Кавказе и за его пределами, в более широком регионе. Таков наш подход.
Министр Байрамов говорил об очень конкретных условиях или предусловиях. Речь идёт о Минском формате. Мы несколько раз выражали нашу готовность начать и инициировать процесс роспуска структур Минского формата. Эти структуры могут быть распущены, если нет конфликта. Поэтому это довольно интересный вопрос: есть ли у нас сегодня конфликт или нет? На земле, фактически, конфликта нет, однако на уровне документов нет подписанного и ратифицированного соглашения об установлении мира и межгосударственных отношений.
Таким образом, мы можем продолжать философствовать на эту тему, но решение для нас, по крайней мере для нас, очевидно. Мы должны подписать соглашение, институционально положить конец этому конфликту, распустить эти структуры в тот же день, если хотите, в тот же момент, или, не знаю, через десять минут, или одно соглашение подписать после другого. Я даже не говорю, какой документ должен быть подписан первым. Давайте подпишем мирный договор. Давайте подпишем совместное обращение к государствам-членам ОБСЕ или секретариату о роспуске. Давайте создадим двустороннюю комиссию, о которой я только что говорил, и начнём обсуждение всех возможных вопросов.
Министр Байрамов также говорил о Конституции Армении. Хорошо, если хотите, я тоже скажу: у нас тоже есть озабоченности, связанные с Конституцией Азербайджанской Республики. И мы не говорим это просто ради того, чтобы зеркально выразить озабоченность или создать условие. Я могу объяснить. Конституция Республики Армения ссылается на Декларацию о независимости — тот документ, которым Азербайджанская Республика провозглашает себя правопреемником Первой (Демократической) Республики Азербайджан. И мы все знаем, что Первая Республика Азербайджан провозгласила свой суверенитет над гораздо большей территорией, чем сегодняшняя Азербайджанская Республика, включая около 60% или более нынешней суверенной территории Армении.
Таким образом, это снова вопрос подхода. С какой стороны начинаем? Нужно ли сначала ответить на все вопросы, чтобы потом строить отношения? Или нужно опираться на те достижения, которые у нас уже есть? Сейчас у нас беспрецедентная ситуация: Армения и Азербайджан — повторяю, прошу сосредоточиться на этом факте — Армения и Азербайджан пришли к согласию по тексту соглашения между собой, признавая территориальную целостность друг друга в тех границах, которые существовали на момент распада Советского Союза. Это предложение отвечает на многие вопросы и озабоченности. Готовы ли мы строить на этой основе, или мы собираемся подорвать это очень осязаемое, историческое достижение, а затем поднять другой вопрос на переговорный стол, а потом ещё один? Это может превратиться в бесконечный процесс. Сосредотачиваемся ли мы на будущем или на прошлом? Вот в чём вопрос.
— Господин Мирзоян, звучит так, будто вы хотите, чтобы соглашение было подписано, а вопросы решались на более позднем этапе. Однако мы слышали заявление министра Байрамова о конституционных изменениях, согласно которому, по его мнению, Конституция Армении в настоящее время закрепляет, что Карабах является частью Армении. Признаёте ли вы, что это может вызывать озабоченность у Баку?
— Спасибо за этот вопрос. Я официально заявляю, что наша Конституция, которая является публичным документом, — можете проверить и поправить меня, если я ошибаюсь, но уверяю вас, я не ошибаюсь, — в Конституции Республики Армения нет ни одной формулировки, которая бы утверждала, что Карабах является частью Армении. Её нет. Напротив, я упомянул, что у нас есть свои озабоченности, связанные с Конституцией Азербайджана. Но вопрос в том, почему мы не поднимаем этот вопрос постоянно? Потому что в самом тексте этого соглашения есть ряд положений. Одно из них признаёт территориальную целостность друг друга в формулировке, которая полностью приемлема и для вас, и для нас, поскольку мы уже согласовали это положение. Кроме того, есть положение, согласно которому стороны соглашения не могут ссылаться на своё внутреннее законодательство для оправдания невыполнения положений соглашения. То есть всё это уже учтено. И самый короткий путь к всеобъемлющему и чёткому решению — это подписание и ратификация этого соглашения.
— Готова ли ваше правительство рассмотреть возможные изменения в Конституции, даже если это может быть не совсем приемлемо на внутригосударственном уровне?
— Ещё раз спасибо за эту возможность ответить на замечание моего коллеги. Итак, если мы перейдём к юридическим тонкостям, я дам краткое объяснение. С юридической точки зрения, да, в преамбуле нашей Конституции есть ссылка на нашу Декларацию о независимости, но юридическую силу и обязательность имеют только те положения Декларации, которые дословно процитированы в основном тексте Конституции.
То предложение, которое вызывает озабоченность у наших азербайджанских коллег, не процитировано в тексте нашей Конституции. Есть лишь общая ссылка на Декларацию о независимости, где сказано, что, основываясь на Декларации о независимости, народ Армении провозглашает то-то и то-то, и далее начинается основной текст Конституции. Таким образом, опять же, с юридической точки зрения, в мире существует только один орган, уполномоченный толковать и анализировать нашу Конституцию. Это Конституционный суд Республики Армения.
В прошлом сентябре наш Конституционный суд дал заключение по другому документу, подписанному между Арменией и Азербайджаном, — о регламенте совместной работы комиссий по делимитации. В этом регламенте указано, что делимитация проводится на основе Алма-Атинской декларации, которая, в общем-то, выражает ту же мысль, что наши границы — это те границы, которые существовали в качестве советских социалистических республик на момент распада Советского Союза. Таким образом, в прошлом сентябре наш Конституционный суд подтвердил — и это публичный документ, — что этот принцип, принцип границ, означающий также, что у нас нет территориальных претензий за пределами этих границ, полностью соответствует нашей Конституции. И всё.
Таким образом, если мы сейчас подпишем это соглашение, в процессе ратификации оно снова будет направлено в Конституционный суд. Если наш Конституционный суд ещё раз заявит, что этот документ соответствует нашей Конституции, это будет ещё одним доказательством того, что вопрос закрыт, учтён, и никаких препятствий нет. Если, теоретически, наш Конституционный суд скажет что-то другое, то это будет другая ситуация. В таком случае мы вернёмся к вам и обсудим другие возможности. Вот и всё.
Но опять же, это вопрос политической воли. Это вопрос ориентации. Это вопрос того, на чём мы сосредотачиваемся: строим ли мы мир, используем ли возможности, или закрываем процесс, имея озабоченности. Если у нас есть воля использовать возможности, мы найдём путь.
— Учитывая, насколько хрупким является доверие, есть ли меры, с помощью которых руководство Армении может заверить своих коллег в Баку, что нынешний курс Армении необратим, даже если политические ветры изменятся в стране или регионе?
— Очень интересное замечание, спасибо. Конечно, я могу согласиться с некоторыми подходами и соображениями, а с другими — не согласиться, но в одном конкретном моменте вы очень точно подчеркнули одну вещь: армянское общество действительно чувствует себя уязвимым, прежде всего в плане безопасности, а также с точки зрения экономического сотрудничества или закрытых границ. Гражданин Республики Армения может в один и тот же день услышать от правительства Армении заверения и предложения по повестке мира, по построению мира с соседями, открытию границ, переворачиванию страницы вражды в регионе, открытию новой эры.
В то же время мы все помним, что остаются чрезвычайно чувствительные вопросы. Раны ещё очень свежи, и трудно говорить о возможном сотрудничестве, но обычный гражданин Республики Армения может услышать или увидеть в своей повседневной жизни в новостях множество заверений об этом. И в тот же день тот же гражданин может услышать от Азербайджана несколько угроз, включая угрозы применения силы, заявления о непризнании территориальной целостности, включая угрозы, содержащие требования в отношении международно признанной территориальной целостности Республики Армения. Это может звучать на уровне депутата Национального собрания, из медиаплатформ, тесно связанных с правительством, на уровне высокопоставленных должностных лиц. Таким образом, эта угроза висит в воздухе.
Есть возможность выбора: для нас, для наших азербайджанских, грузинских, турецких друзей. Есть выбор: ждать ещё сто или двести лет, чтобы убедиться, что изменения необратимы, или начать процесс — положить один кирпич, затем другой, затем ещё один, таким образом строя мирный регион, устанавливая сотрудничество — энергетические проекты, транзитные проекты. Вы упомянули тему авиасообщения, я могу немного подробнее рассказать об этом, интернет-кабели, туризм. Есть так много путей для сотрудничества, и я верю, что Грузия может быть лидером в регионе. Мы можем связать общества — не только общества Армении и Азербайджана, но и Грузии, и Турции.
Мы живём в XXI веке. Снова, это вопрос выбора. Можно ждать ещё двести лет, а можно начать класть кирпичи и строить прочную стену. Мы выбираем сотрудничество, но мы не можем сотрудничать сами с собой. Должна быть и другая сторона, наш сосед, который также будет готов к сотрудничеству.
Чтобы не звучать слишком идеалистично и не уклоняться от конкретных деталей, приведу пример. Недавно мы сделали предложение Азербайджану по установлению коммуникаций, согласно которому они получат доступ к нашей железнодорожной инфраструктуре, а мы получим доступ к их региональной железнодорожной инфраструктуре. Мы понимаем, что на юге Армении есть 45 километров, которые, вероятно, или, возможно, очевидно, являются кратчайшим путём для соединения двух частей Азербайджана, и мы предложили использовать современные технологии. Есть электронные сканеры, которые позволят нам избежать физического досмотра товаров, грузов, использовать электронные декларации, которые могут обмениваться между соответствующими структурами.
Это позволит осуществлять транзит с максимальной скоростью и так далее. Мы сделали очень конкретное предложение, но положительного ответа нет. Возможно, у них есть обоснованные озабоченности, не знаю, но повторяю — это вопрос выбора.