Հայաստանին 102 միլիոն եվրո վարկ կտրամադրվի
«Այսօր ԱԺ Առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովի հերթական նիստի օրակարգում «Հայաստանի Հանրապետության ու Վերակառուցման և զարգացման միջազգային բանկի միջև «Համընդհանուր առողջապահական ծածկույթի ծրագրի իրականացում» վարկային համաձայնագիրը վավերացնելու մասին» օրենքի նախագիծն էր։ Համաձայնագիրը ստորագրվել է 2024 թվականի հուլիսի 25-ին:
ՀՀ առողջապահության նախարարի առաջին տեղակալ Լենա Նանուշյանը ներկայացրեց, որ համաձայնագրով նախատեսվում է բանկի կողմից Հայաստանին տրամադրել 102,000,000 եվրո վարկ՝ առողջության համապարփակ ծածկույթի ներդրման ծրագրի իրականացման համար:
Փոխնախարարի խոսքով ծրագրի նպատակն է բարելավել առաջնային առողջապահության որակը, բարձրացնել առողջապահության պետական ծախսերի արդյունավետությունը և նվազեցնել առողջապահական ծառայություններից օգտվելու ֆինանսական խոչընդոտները: Ծրագիրը գործելու է մինչեւ 2029 թվականի սեպտեմբերի 30-ը:

Армения получит кредит в размере 102 млн евро
«Сегодня в повестку дня очередного заседания Постоянной комиссии НС по вопросам здравоохранения был включен законопроект «О ратификации кредитного соглашения «Реализация программы всеобщего медицинского обеспечения» между Республикой Армения и Международным банком реконструкции и развития». Соглашение было подписано 25 июля 2024 года.
Первый заместитель министра здравоохранения Республики Армения Лена Нанушян сообщила, что соглашение предусматривает предоставление банком Армении кредита в размере 102 000 000 евро для реализации программы по внедрению комплексного медицинского страхования.
По словам заместителя министра, цель программы — улучшить качество первичной медико-санитарной помощи, повысить эффективность расходов на государственное здравоохранение и снизить финансовые барьеры в доступе к медицинским услугам. Программа продлится до 30 сентября 2029 года.