ՀՀ-ի և Կոնգոյի միջև համագործակցությունը հնարավոր է ընդլայնվի
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը ԱՄԷ-ում հանդիպել է Կոնգոյի Դեմոկրատական Հանրապետության փոխվարչապետ Գիլեն Նյեմբո Մբվիզյայի հետ։
Քննարկվել են Հայաստանի Հանրապետության և Կոնգոյի Դեմոկրատական Հանրապետության միջև համագործակցության ընդլայնման հնարավորությունները, մասնավորապես, չմշակված ալմաստի մատակարարման ռազմավարական ոլորտում։
Այս համատեքստում Գևորգ Պապոյանն ընդգծել է, որ հայկական կողմը հատկապես շահագրգռված է քննարկել կայուն և կանխատեսելի մատակարարման ուղիների ստեղծման հնարավորությունները, միջկառավարական համաձայնագրի (G2G) ստորագրման հնարավորությունները, որը երկարաժամկետ համագործակցության շրջանակ կապահովի, Կոնգոյի և Հայաստանի ադամանդագործների միջև։
«Մենք փնտրում ենք ոչ թե կարճաժամկետ շահույթ, այլ վստահության և ընդհանուր արժեքի վրա հիմնված կայուն և փոխշահավետ գործընկերություն», - նշել է Գևորգ Պապոյանը:
Նախարարը նաև ներկայացրել է «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը, որը կարող է դառնալ ինչպես տարածաշրջանային, այնպես էլ ավելի լայն տնտեսական համագործակցության կարևոր բաղկացուցիչ։

RA Minister of Economy Gevorg Papoyan met with Deputy Prime Minister of the Democratic Republic of Congo, Guylain  Nyembo Mbwizya, in the UAE.
Opportunities for expanding cooperation between the Republic of Armenia and the Democratic Republic of Congo were discussed, particularly in the strategic area of rough diamond supply.
In this context, Gevorg Papoyan emphasized that the Armenian side is particularly interested in discussing the possibilities of creating stable and predictable supply routes and the options of signing an intergovernmental agreement (G2G) that will provide a framework for long-term cooperation between Congolese and Armenian diamond miners.
“We are not looking for short-term profit but a stable and mutually beneficial partnership based on trust and common values,” Gevorg Papoyan noted.
The Minister also presented the “Crossroads of Peace” project, which can become essential to regional and broader economic cooperation.