Քննարկվել է տարածաշրջանային խաղաղության ապահովման հարցեր
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանն ապրիլի 5-9-ը Տաշքենդում տեղի ունեցող Միջխորհրդարանական միության 150-րդ վեհաժողովի շրջանակում հանդիպել է Միջխորհրդարանական միության գլխավոր քարտուղար Մարտին Չունգոնգի հետ:
ԱԺ նախագահի տեղակալը Միջխորհրդարանական միության գլխավոր քարտուղարին ներկայացրել է տարածաշրջանային զարգացումները, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության գործընթացը:
«Հայաստանը հավատարիմ է մնում Հարավային Կովկասում խաղաղության և կայունության ամրապնդման իր հանձնառությանը»,- նշել է Հակոբ Արշակյանը:
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալը բարձր է գնահատել Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև երկխոսությանը նպաստելու հարցում Մարտին Չունգոնգի գործունեությունը:
Միջխորհրդարանական միության գլխավոր քարտուղարն աջակցություն է հայտնել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության գործընթացին ու նշել, որ Միջխորհրդարանական միությունը ջանքեր կներդնի այդ հարցում առաջընթաց ապահովելու համար:
Կողմերը քննարկել են տարածաշրջանային խաղաղության ապահովման հարցեր, այդ թվում՝ Հայաստանի «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնությունը:
ՀՀ ԱԺ պատվիրակության կազմում են Ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Ծովինար Վարդանյանը, Առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արսեն Թորոսյանը և ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր քարտուղար Դավիթ Առաքելյանը:

Issues of ensuring regional peace were discussed
Deputy Speaker of the National Assembly of the Republic of Armenia Hakob Arshakyan met with Secretary General of the Inter-Parliamentary Union Martin Chungong within the framework of the 150th Assembly of the Inter-Parliamentary Union taking place in Tashkent on April 5-9.
The Deputy Speaker of the National Assembly presented the regional developments and the peace process between Armenia and Azerbaijan to the Secretary General of the Inter-Parliamentary Union.
“Armenia remains committed to strengthening peace and stability in the South Caucasus,” noted Hakob Arshakyan.
The Deputy Speaker of the National Assembly of the Republic of Armenia highly appreciated Martin Chungong’s efforts to promote dialogue between Armenia and Azerbaijan.
The Secretary General of the Inter-Parliamentary Union expressed support for the peace process between Armenia and Azerbaijan and noted that the Inter-Parliamentary Union will ensure progress in this issue.
The parties discussed issues of ensuring regional peace, including Armenia’s “Crossroads of Peace” initiative.
The RA NA delegation includes the Ministers of Finance, Credit and Chairman of the Standing Committee on Budgetary Issues, Tsovinar Vardanyan, Chairman of the Standing Committee on Healthcare Issues, Arsen Torosyan, and Chief of Staff and Secretary General of the National Assembly, Davit Arakelyan.