Վիզաների ազատականացումը կարող է տևել չորսից հինգ տարի
ՆԳՆ Միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայության պետ Նելլի Դավթյանը հայտնել է, որ այսօր սկսվել է Եվրոպական երկրորդ փորձագիտական առաքելության հնգօրյա այցը Հայաստան։ Ըստ նրա, գործընթացի արդյունքում կկազմվի երկու զեկույց։
«Այդ փաստաթղթերը միակ հիմքը կհանդիսանան մեր կողմից առաջարկներ կամ շտկումներ ներկայացնելու համար։ Դրանց հիման վրա մինչև հունիս կմշակվի գործողությունների վերջնական ծրագիրը, որը այլևս բանակցելի չի լինելու։ Հունիսին ստանալով ծրագիրը՝ Հայաստանը տարեկան կհրապարակի զեկույց՝ իրականացման առաջընթացը արտացոլելու համար»,- նշել է Դավթյանը։
Նա նաև պարզաբանել է, որ ծրագրին վերջնաժամկետ չի սահմանվելու. «Օրինակ, մեզ առջև խնդիր չի դրվելու մինչև 2027 թվականի երկրորդ կիսամյակը կոնկրետ ցուցանիշներ հասնել։ Երբ բոլոր չափանիշները կկատարվեն, այդ ժամանակ կիրականանա նաև ազատ վիզային ռեժիմի անցումը»։
Ի պատասխան վիզաների ազատականացման ժամկետների վերաբերյալ հարցի՝ Դավթյանը նշել է. «Պետք է հաշվի առնել, որ գործընթացը կարող է տևել չորսից հինգ տարի»։

Руководитель Службы миграции и гражданства Министерства внутренних дел Нелли Давтян сообщила, что сегодня начался пятидневный визит второй европейской экспертной миссии в Армению. По её словам, по итогам процесса будут подготовлены два отчёта.
«Эти документы станут единственным основанием для представления нами предложений или корректировок. На их основе к июню будет разработан окончательный план действий, который уже не будет подлежать обсуждению. Получив план в июне, Армения ежегодно будет публиковать отчёт, отражающий прогресс в его реализации», — отметила Давтян.
Она также пояснила, что для программы не будет установлен крайний срок: «Например, перед нами не будет поставлена задача достичь конкретных показателей к второму полугодию 2027 года. Когда все критерии будут выполнены, тогда и произойдёт переход к безвизовому режиму».
Отвечая на вопрос о сроках визовой либерализации, Давтян заявила: «Нужно учитывать, что процесс может занять от четырёх до пяти лет».