Siemens EDA-ն նախատեսում է ընդլայնել ծրագրերը Հայաստանում
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Siemens EDA ընկերության գլխավոր գործադիր տնօրեն Մայքլ Էլլոուի գլխավորած պատվիրակությանը:
Վարչապետը կարևորել է Siemens EDA-ի գործունեությունը մեր երկրում և նշել, որ կառավարությունը խրախուսում է նման խոշոր ընկերությունների ներգրավումը հայկական շուկա: Այս համատեքստում, Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտի զարգացմանն ուղղված Կառավարության քայլերին և ծրագրերին, ընդգծելով, որ իրականացվող կարգավորումները միտված են բարենպաստ պայմանների ապահովմանը:
Մայքլ Էլլոուն գոհունակություն է հայտնել Հայաստանում գործունեության կապակցությամբ և նշել, որ ընկերությունը նախատեսում է ընդլայնել ծրագրերը մեր երկրում՝ առանցքային կարևորություն տալով ինժեներական ոլորտի կադրերի պատրաստմանը: Ընկերության գլխավոր գործադիր տնօրենը կարևորել է այդ ուղղությամբ կառավարության հետ սերտ համագործակցությունը՝ համալսարաններում համատեղ ծրագրեր իրականացնելու նպատակով:
Վարչապետ Փաշինյանը ողջունել է Siemens EDA-ի՝ ՀՀ-ում գործունեությունն ընդլայնելու ծրագրերը և նշել, որ կառավարությունն առանձնակի կերպով կարևորում է բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում կրթական ծրագրերի իրականացմանը: Այս առումով, վարչապետն անդրադարձել է դպրոցներում տարբեր ուղղվածությամբ լաբորատորիաների ներդրման աշխատանքներին և ընդհանրապես կրթության ոլորտում իրականացվող բարեփոխումներին:
Մտքեր են փոխանակվել բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտի հետագա զարգացման, իրականացվող կարգավորումերի և բիզնեսի համար բարենպաստ պայմանների ստեղծման շուրջ:

Премьер-министр Никол Пашинян принял делегацию во главе с генеральным директором Siemens EDA Майклом Эллоу.
Премьер подчеркнул важность деятельности Siemens EDA в Армении, отметив, что правительство поощряет привлечение крупных компаний на армянский рынок. В этом контексте Пашинян рассказал о шагах и программах правительства по развитию высоких технологий, указав, что регулирования направлены на создание благоприятных условий.
Майкл Эллоу выразил удовлетворение деятельностью в Армении и сообщил, что компания планирует расширить программы в стране, уделяя ключевое внимание подготовке кадров в инженерной сфере. Он подчеркнул важность тесного сотрудничества с правительством для реализации совместных программ в университетах.
Пашинян приветствовал планы Siemens EDA по расширению в РА, отметив, что правительство придает особое значение образовательным программам в сфере высоких технологий. Он упомянул работы по внедрению лабораторий в школах и реформы в сфере образования в целом.
Состоялся обмен мнениями о дальнейшем развитии высокотехнологичной отрасли, действующих регулированиях и создании благоприятных условий для бизнеса.