Գերմանական թիմը ներկայացրել է ՀՀ տնտեսության վերաբերյալ առաջիկա անելիքները
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալներ Նարեկ Հովակիմյանն ու Լիլյա Սիրականյանն ընդունել են Berlin Economics գերմանական տնտեսական թիմի գործադիր տնօրեն Ռիկարդո Ջիուչիին և թիմի Հայաստանի ծրագրերի պատասխանատու Դմիտրի Չերվյակովին: Հանդիպմանը ներկա է եղել նաև ՀՀ ԷՆ Զբոսաշրջության կոմիտեի նախագահ Լուսինե Գևորգյանը։
ԳԴՀ Տնտեսական հարցերի և կլիմայական գործողությունների դաշնային նախարարության առընթեր Berlin Economics/German Economic Team-ը տնտեսական քաղաքականության ոլորտում անկախ խորհրդատվական ընկերություն է, որը քաղաքականության մշակման ուղղությամբ խորհրդատվական աջակցություն է տրամադրում Արևելյան Եվրոպայի երկրներին, այդ թվում ՝ Հայաստանին։
Հանդիպման ընթացքում գերմանական տնտեսական թիմը ներկայացրել է Հայաստանի տնտեսության վերաբերյալ իրենց կատարած վերլուծություններն ու առաջիկա անելիքները: Կողմերը մտքեր են փոխանակել Հայաստանի տնտեսության ոլորտում իրականացվող տնտեսական քաղաքականությանը, մակրոտնտեսական հիմնական ցուցանիշներին, տնտեսության դիվերսիֆիկացմանը, արտահանմանն ու ներմուծմանը, հարկաբյուջետային (ֆիսկալ) քաղաքականությանը, օտարերկրյա ուղղակի ներդրումների ներգրավմանը, ինչպես նաև էներգետիկ և զբոսաշրջության ոլորտներին վերաբերող մի շարք հարցերի շուրջ։
Անդրադարձ է կատարվել նաև «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծին, որը կարող է դառնալ տարածաշրջանում տնտեսական փոխկապակցվածության ապահովման կարևոր բաղադրիչ։

The German team presented the upcoming actions regarding the Armenian economy
Deputy Ministers of Economy of the Republic of Armenia Narek Hovakimyan and Lilya Sirakanian received Riccardo Giucci, Executive Director of the German Economic Team Berlin Economics, and Dmitry Chervyakov, the team’s program manager for Armenia. Lusine Gevorgyan, Chairwoman of the Tourism Committee of the RA Ministry of Energy, also attended the meeting.
Berlin Economics/German Economic Team, affiliated with the Federal Ministry for Economic Affairs and Climate Action of the Federal Republic of Germany, is an independent economic policy consulting firm that provides policy advisory support to Eastern European countries, including Armenia.
During the meeting, the German economic team presented their analysis of the Armenian economy and the upcoming steps to be taken. The parties exchanged views on the economic policy implemented in the Armenian economy, key macroeconomic indicators, economic diversification, export and import, fiscal policy, attracting foreign direct investment, and a number of issues related to the energy and tourism sectors.
The “Crossroads of Peace” project was also discussed, which can become essential to ensuring economic connectivity in the region.