Երկրաշարժ Հայաստանի հյուսիսում
Ապրիլի 1-ին, տեղական ժամանակով ժամը 13:56-ին (Գրինվիչի ժամանակով` ժամը 09։56-ին) ՀՀ ՆԳՆ Սեյսմիկ պաշտպանության տարածքային  ծառայության սեյսմոլոգիական ցանցի կողմից գրանցվել է  հյուսիսային լայնության 41.10⁰ և արևելյան երկայնության 43․96⁰ աշխարհագրական կոորդինատներով Հայաստան-Վրաստան սահմանային գոտի՝ Բավրա գյուղից 13 կմ հարավ-արևելք, օջախի 10 կմ խորությամբ, 3․5 մագնիտուդով երկրաշարժ։
Երկրաշարժը զգացվել է Շիրակի մարզի Գյումրի քաղաքում, Բավրա, Սարագյուղ, Թավշուտ, Ղազանչի, Մուսայելյան և Ամասիա գյուղերում՝ 3 բալ ուժգնությամբ, ինչպես նաև Լոռու մարզի Տաշիր քաղաքում՝ 2-3 բալ ուժգնությամբ։

Earthquake in Northern Armenia
On April 1, at 13:56 local time (09:56 GMT), the seismological network of the Seismic Protection Territorial Service of the Ministry of Internal Affairs of the Republic of Armenia recorded a magnitude 3.5 earthquake at a depth of 10 km, 13 km southeast of the village of Bavra, in the Armenia-Georgia border zone, with geographical coordinates of 41.10⁰ north latitude and 43.96⁰ east longitude.
The earthquake's intensity in the epicenter zone was 4-5 points.
The earthquake was felt in the city of Gyumri in the Shirak region, in the villages of Bavra, Saragyugh, Tavshut, Ghazanchi, Musayelyan, and Amasia with a magnitude of 3 points, and the city of Tashir in the Lori region with a magnitude of 2-3 points.