Երևանի և Լայպցիգի քաղաքապետերը համաձայնագիր են ստորագրել
Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը նախագահական նստավայրում հանդիպում է ունեցել պաշտոնական այցով Հայաստան ժամանած Գերմանիայի նախագահ Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերի հետ:
Երկու երկրների նախագահները նախ առանձնազրույց են ունեցել, որին հաջորդել է երկու երկրների պատվիրակությունների հանդիպումն ընդլայնված կազմով:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են երկու երկրների միջև բազմոլորտ համագործակցության ընդլայնմանն ու խորացմանը վերաբերող հարցերի լայն շրջանակ։ Կողմերն ընդգծել են ինչպես երկկողմ, այնպես էլ Եվրամիության շրջանակում փոխգործակցության առավել արդյունավետ կազմակերպման կարևորությունը՝ հատուկ ուշադրություն դարձնելով տնտեսական, կրթական, մշակութային և գիտական ոլորտներում հարաբերությունների խորացմանը։
Հանդիպման ընթացքում կարևորվել է էներգետիկ բնագավառում համատեղ ծրագրերի իրականացումը՝ նպատակ ունենալով ձևավորել նոր հեռանկարներ և ամրապնդել գործընկերային կապերը։
Կողմերը պատրաստակամություն են հայտնել շարունակելու համատեղ ջանքերը՝ կառուցողական երկխոսության, փոխշահավետ նախաձեռնությունների և ամուր համագործակցության հիման վրա։
Հանդիպումների ավարտին երկու երկրների միջև ստորագրվել է համաձայնագրեր: Ըստ այդմ՝ ստորագրվել է «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության կառավարության միջև ֆինանսական համագործակցության մասին» համաձայնագիր, որը հայկական կողմից ստորագրել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը, իսկ գերմանական կողմից՝ Հայաստանում Գերմանիայի դեսպան Կլաուդիա Բուշը:
Ստորագրվել է նաև «Երևան և Լայպցիգ քաղաքների միջև մշակութային տարի իրականացնելու վերաբերյալ» համաձայնագիր, որը ստորագրել են Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը և Լայպցիգի քաղաքապետ Բուրկհարդ Յունը:

Mayors of Yerevan and Leipzig sign agreement
President of the Republic of Armenia Vahagn Khachaturyan met with German President Frank-Walter Steinmeier at the Presidential Palace. Steinmeier arrived in Armenia on an official visit.
The two countries' presidents first had a private meeting, which was followed by an expanded meeting of their delegations.
Many issues related to the expansion and deepening of multi-sectoral cooperation between the two countries were discussed during the meeting. The parties emphasized the importance of more effective organization of cooperation both bilaterally and within the framework of the European Union, paying special attention to the deepening of relations in the economic, educational, cultural, and scientific spheres.
During the meeting, the importance of implementing joint programs in the energy sector was emphasized, as well as the need to form new perspectives and strengthen partnership ties.
The parties were willing to continue joint efforts based on constructive dialogue, mutually beneficial initiatives, and strong cooperation.
At the end of the meetings, agreements were signed between the two countries. Accordingly, an agreement was signed on the “Financial Cooperation between the Government of the Republic of Armenia and the Government of the Federal Republic of Germany,” which was signed on the Armenian side by the Minister of Economy of the Republic of Armenia, Gevorg Papoyan, and on the German side by the German Ambassador to Armenia, Claudia Busch.
The mayors of Yerevan, Tigran Avinyan, and Leipzig, Burkhard Jung, also signed an agreement on the “Implementation of a Cultural Year between the Cities of Yerevan and Leipzig.”