Ընտրությունների ընթացքը Գյումրիում և Փարաքարում՝ 9։30-ի դրությամբ․ «Անկախ դիտորդ»
«Անկախ դիտորդ» դաշինքը շրջիկ դիտորդական առաքելություն է իրականացնում Փարաքար և Գյումրի համայնքներում շրջիկ խմբերի միջոցով, որոնք հետևում են ինչպես տեղամասային կենտրոններրում և մատույցներում, այնպես էլ 2 համայնքներում տիրող իրավիճակին և ընտրությունների հետ կապված իրադարձություններին:
Առաքելության դիտորդները առավոտյան 7:00-8:00 ժամանակահատվածում դիտարկել են Գյումրիում թվով 8 և Փարաքարում 4 տեղամասային ընտրական հանձնաժողովներում իրականացվող նախապատրաստական նիստը և տեղամասերի բացումը ընտրողների համար:
Ժամը 9։30-ի դրությամբ դիտորդներն այցելել են 32 տեղամաս, որից 25-ը՝ Գյումրիում, 7-ը՝ Փարաքարում։
Դիտարկված տեղամասերում հանձնաժողովի առավոտյան նիստը անցել է առանց միջադեպերի:
Հանձնաժողովի նիստը 2 տեղամասերում սկսվել է ուշացած, 3 տեղամասերում արձանագրվել են ընթացակարգային խախտումներ, որոնք վերաբերել են անհրաժեշտ գործողությունների հերթականությունը: Մեկ տեղամասում հնարավոր չի եղել դիտարկել հանձնաժողովի անդամների գործառույթների վիճակահանությունը՝ ՏԸՀ անդամների պնդմամբ այն իրականացվել և արձանագրվել էր նախորդ օրը:
Գյումրիի մեկ տեղամասում անբավարար է համարվել քվեարկության սենյակի տարածքը քվեարկությունը կազմակերպելու համար, ևս մեկում լուսավորությունը՝ հանձնաժողովի աշխատանքի և քվեարկության համար: Նշենք, որ քվեախցիկների հատվածում բավարար լուսավորության բացակայությունը կարող է հանգեցնել թույլ տեսողությամբ անձանց կողմից բաց քվեարկության:
Բացառությամբ մեկ տեղամասի, որում առհասարակ նիստին ներկա չէին քաղաքական ուժերի վստահված անձինք, մյուսներում վերահսկողությունը իրականացնում էին մեկից ավելի կուսակցությունների վստահված անձինք:
Դիտարկված հանձնաժողովներից միայն մեկում տեղամասը բացվել է ընտրողների համար 8:00-ից ուշ:
Նշված տեղամասերից 7-ում տարածքն անբավարար է ընտրողների և քվեասենյակում գտնվելու իրավունք ունեցող անձանց համար։ Քվեասենյակի լուսավորությունն անբավարար է 6 տեղամասում և քվեախցիկի լուսավորությունն անբավարար է 4-ում։ Քվեախցիկի դիրքը խնդրահարույց էր Գյումրիի մեկ տեղամասում և, հանձնաժողովի նախագահի ուշադրությունը գրավելուց հետո, քվեախցիկների դիրքը փոխվել է։ Կահավորումն ընդհանուր առմամբ անհարմար է գնահատվել 2 տեղամասում։

Альянс «Независимый наблюдатель» проводит мобильную наблюдательную миссию в общинах Паракар и Гюмри с помощью передвижных групп, которые следят за ситуацией в избирательных участках, их окрестностях, а также за событиями, связанными с выборами в этих двух общинах.
На наблюдаемых участках утренние заседания комиссий прошли без инцидентов.
На 2 участках заседания начались с опозданием, на 3 зафиксированы процедурные нарушения, связанные с очередностью необходимых действий. На одном участке не удалось наблюдать жеребьёвку функций членов комиссии — по утверждению членов УИК, она была проведена и зафиксирована накануне.
На одном участке в Гюмри площадь помещения для голосования признана недостаточной, на другом — освещение для работы комиссии и голосования. Отсутствие достаточного освещения в кабинах может привести к открытому голосованию людьми с плохим зрением.
За исключением одного участка, где на заседании не было доверенных лиц политических сил, на остальных контроль осуществляли доверенные лица нескольких партий.
Только на одном из наблюдаемых участков помещение открылось для избирателей позже 8:00.
На 7 участках площадь недостаточна для избирателей и лиц, имеющих право находиться в помещении. Освещение зала недостаточно на 6 участках, а кабин — на 4. Расположение кабины было проблемным на одном участке в Гюмри, но после замечания председателю его изменили. Меблировка признана неудобной на 2 участках.