ՄԹ-ն Ադրբեջանին կոչ է արել ազատ արձակել հայ ռազմագերիներին
Միացյալ Թագավորության Լորդերի պալատում բարձրացվել է հարց Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղից գերեվարված 23 հայերի նկատմամբ դաժան վերաբերմունքի մասին։
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, հարցի հեղինակը եղել է Վինչեսթերի եպիսկոպոսը, հարցին պատասխանել է Լեյբորիստական կուսակցության անդամ, Դարլինգթոնի բարոնուհի Ջենի Չեփմանը՝ ներկայացնելով Արտաքին գործերի, համագործակցության և զարգացման նախարարության պատասխանը։
Եպիսկոպոսը հարցրել է, թե ինչ հայտարարություններով են ՄԹ իշխանությունները դիմել Ադրբեջանի կառավարությանը, և ինչ քայլեր են ձեռնարկվում միջազգային գործընկերների հետ համակարգմամբ՝ Ադրբեջանի կողմից իր միջազգային պարտավորությունների կատարման ապահովման նպատակով։
Ի պատասխան՝ բարոնուհի Չեփմանը նշել է, որ Միացյալ Թագավորությունը Ադրբեջանի իշխանություններին կոչ է արել ապահովել, որպեսզի 2023 թվականի սեպտեմբերին Լեռնային Ղարաբաղում ռազմական գործողությունների ժամանակ ձերբակալված անձինք կանգնեն արդար դատաքննության առջև և պահվեն անվտանգ պայմաններում՝ համաձայն Ադրբեջանի ստանձնած միջազգային պարտավորությունների։
«Մեր դեսպանատունը Բաքվում ուշադիր հետևում է այդ գործերին և պարբերաբար թարմացումներ է պահանջում՝ տեղյակ լինելու ընթացիկ զարգացումներին։ Մենք նաև շարունակաբար կոչ ենք անում ազատ արձակել մնացած բոլոր ռազմագերիներին։ Պետնախարար Սթիվեն Դոութին այս հարցերը քննարկել է Ադրբեջանի նախագահի հատուկ հանձնարարություններով ներկայացուցիչ Էլչին Ամիրբեկովի հետ՝ 2024 թվականի հոկտեմբերին վերջինիս՝ Բրիտանիա կատարած այցի ժամանակ։ Իսկ 2025 թվականի մարտի 10-ին Ադրբեջանի նախագահի գլխավոր խորհրդական Հիքմեթ Հաջիևի հետ հանդիպման ժամանակ նա ընդգծել է խաղաղության պայմանագրի ստորագրման հնարավորության կարևորությունը։ Նույն ուղերձները փոխանցվել են նաև Մեծ Բրիտանիայի վարչապետի և արտաքին գործերի նախարարի կողմից»,- նշված է պատասխանի մեջ։

UK calls on Azerbaijan to release Armenian prisoners of war
The House of Lords of the United Kingdom has raised a question about the cruel treatment of 23 Armenians captured by Azerbaijan from Nagorno-Karabakh.
As reported by Armenpress, the Bishop of Winchester wrote the question, which was answered by the Labour Party member Baroness Jenny Chapman of Darlington, who presented the Ministry of Foreign Affairs, Cooperation, and Development's response.
The bishop asked what statements the UK authorities had made to the Azerbaijani government and what steps were being taken in coordination with international partners to ensure that Azerbaijan fulfilled its international obligations.
In response, Baroness Chapman noted that the United Kingdom had called on the Azerbaijani authorities to ensure that those arrested during the military operations in Nagorno-Karabakh in September 2023 face a fair trial and are held in safe conditions by Azerbaijan's international obligations.
"Our embassy in Baku closely monitors these cases and requests regular updates to stay informed of current developments. We also continue to call for the release of all remaining prisoners of war. Minister of State Stephen Doughty discussed these issues with the Special Representative of the President of Azerbaijan, Elchin Amirbekov, during the latter's visit to the UK in October 2024. On March 10, 2025, during a meeting with Hikmet Hajiyev, the Chief Advisor to the President of Azerbaijan, he stressed the importance of the possibility of signing a peace treaty. The same messages were also conveyed by the Prime Minister and Foreign Secretary of the United Kingdom," the response states.