Հայաստանը շահագրգռված է հյուրանոցային ոլորտում օտարերկրյա ներդրումների ներգրավմամբ
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը մարտի 28-ին ընդունել է Հայաստանում Արաբական Միացյալ Էմիրությունների արտակարգ և լիազոր դեսպան Նարիման Ալ-Մուլլային: Հանդիպմանը ներկա են եղել նաև նախարարի տեղակալ Նարեկ Հովակիմյանը և ՀՀ ԷՆ զբոսաշրջության կոմիտեի նախագահ Լուսինե Գևորգյանը։
Ողջունելով հյուրին՝ Գևորգ Պապոյանը բարձր է գնահատել հատկապես վերջին տարիներին տնտեսության ոլորտում ԱՄԷ-ի հետ սերտ համագործակցությունը։
«Ներկայում ԱՄԷ-ն գլխավորում է Հայաստանի ամենամեծ արտահանող և ներմուծող երկրների ցանկը, ինչը վկայում է ձևավորված վստահության և համագործակցության մասին: Միևնույն ժամանակ, դեռևս առկա է չիրացված մեծ ներուժ, և ես վստահ եմ, որ այն օգտագործելով մենք կհասնենք ավելի մեծ արդյունքների», - նշել է Գևորգ Պապոյանը։
Այնուհետև քննարկվել են երկու երկրների միջև տնտեսության ոլորտում համագործակցության ընդլայնման, ինչպես նաև տարբեր ձևաչափի հանդիպումների միջոցով գործարար կապերի ամրապնդման հնարավորությունները։
Առանձին անդրադարձ է կատարվել զբոսաշրջության ոլորտում փոխգործակցության զարգացմանը, մասնավորապես՝ բժշկական զբոսաշրջության և դահուկային զբոսաշրջության ուղղություններով:
Նախարարը նաև նշել է, որ Հայաստանը շահագրգռված է հյուրանոցային ոլորտում օտարերկրյա ներդրումների ներգրավմամբ՝ ինչպես Երևանում, այնպես էլ Հայաստանի տարբեր մարզերում, ինչն էապես կարող է նպաստել երկրում զբոսաշրջության զարգացմանը։

Министр экономики Республики Армения Геворг Папоян 28 марта принял чрезвычайного и полномочного посла Объединённых Арабских Эмиратов в Армении Наримана Аль-Муллу. На встрече также присутствовали заместитель министра Нарек Овакимян и председатель комитета по туризму Министерства экономики Республики Армения Лусина Геворгян.
Приветствуя гостя, Геворг Папоян высоко оценил тесное сотрудничество с ОАЭ в сфере экономики, особенно в последние годы.
«В настоящее время ОАЭ возглавляет список крупнейших стран-экспортёров и импортёров Армении, что свидетельствует о сформировавшемся доверии и сотрудничестве. В то же время всё ещё существует большой нереализованный потенциал, и я уверен, что, используя его, мы достигнем ещё больших результатов», — отметил Геворг Папоян.
Затем были обсуждены возможности расширения сотрудничества между двумя странами в сфере экономики, а также укрепления деловых связей посредством встреч в различных форматах.
Отдельно был затронут вопрос развития взаимодействия в сфере туризма, в частности в направлениях медицинского туризма и горнолыжного туризма.
Министр также отметил, что Армения заинтересована в привлечении иностранных инвестиций в гостиничный сектор как в Ереване, так и в различных регионах Армении, что может существенно способствовать развитию туризма в стране.