Պոլսո հայոց պատրիարքը մասնակցել է Էրդողանի կազմակերպած Իֆտարի արարողությանը
Պոլսո Հայոց պատրիարքարանը տեղեկություն է հաղորդել Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի կազմակերպած Իֆտարի արարողության մասին։
«Ն.Ա.Տ. Սահակ Բ. Պատրիարք Հայրը 27 Մարտ 2025, Հինգշաբթի, մասնակցութիւն բերաւ Թուրքիոյ Հանրապետութեան Նախագահ Վսեմ. Ռեճեփ Թայյիպ Էրտողանի, Անգարայի Նախագահական համալիրին մէջ սարքած իֆթարի սեղանին՝ ուղեկցութեամբ գաւազանակիր Հոգշ. Տ. Գասպար Աբղ. Կարապետեանի։ Ներկաներու շարքին էին հոգևոր պետեր և համայնքներու ներկայացուցիչներ և այլ հիւրեր։ Երեկոյթի ընթացքին Հանրապետութեան Նախագահը իր ուրախութիւնը յայտնեց Նորին Ամենապատուութեան մասնակցութեան համար»,- հայտնում են պատրիարքարանից։

The Armenian Patriarch of Constantinople participated in the Iftar ceremony organized by Erdogan
The Armenian Patriarchate of Constantinople has provided information about the Iftar ceremony organized by Turkish President Recep Tayyip Erdogan.
On Thursday, March 27, 2025, His Holiness Sahak II, Patriarch of the Republic of Turkey, participated in the iftar table set by the President of the Republic of Turkey, His Excellency Recep Tayyip Erdogan, at the Presidential Complex in Ankara, accompanied by the rosary bearer, His Eminence Father Gaspar Karapetyan. Among those present were spiritual leaders, reps, representatives of communities, and other guests. During the evening, the President of the Republic expressed his joy for the participation of His Eminence,” the patriarchate reported.