«Մենք համոզված ենք, որ խաղաղությունն այլընտրանք չունի». Միրզոյան
ՀՀ ԱԳՆ-ից հայտնում են, որ մարտի 20-ին Բրազիլ պաշտոնական այցի շրջանակներում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդես է եկել ելույթով Ռիո Բրանկոյի դիվանագիտական ​​ինստիտուտում։
Իր խոսքում նախարար Միրզոյանն անդրադարձել է հայ-բրազիլական երկկողմ հարաբերություններին, երկու ժողովուրդներին կապող մշակութային կապերին, համագործակցության մեծ ներուժին, նախօրեին Բրազիլիայի ԱԳ նախարարի հետ հանդիպման արդյունքներով նախանշված ուղղություններին, ինչպես նաև տարածաշրջանային և գլոբալ մարտահրավերներին։
Նախարար Միրզոյանը մասնավորապես նշել է․ «Հայաստանի ռազմավարական կապը Հարավային Ամերիկայի հետ, որտեղ Բրազիլը հանդիսանում է մեր հիմնական գործընկերներից մեկը, մեր արտաքին քաղաքականության կարևոր բաղադրիչ է։
(…) Այս 34 տարիների ընթացքում մեր հարաբերությունները զարգացել են՝ վերածվելով քաղաքական երկխոսության, մշակութային փոխանակման և համագործակցության հարուստ խճանկարի։
(…) Մեր գործընկերության հիմքում ընկած են ընդհանուր ժողովրդավարական արժեքները: Հայաստանը և Բրազիլն, ունենալով ամուր քաղաքացիական հասարակություններ, պաշտպանում են ազատությունը, մարդու իրավունքները և օրենքի գերակայությունը՝ սկզբունքներ, որոնք փորձության են ենթարկվել և վերահաստատվել մեր երկրների անցած ճանապարհին։
(…) Իհարկե, կա նաև ֆուտբոլը՝ համաշխարհային լեզու, որը մեզ միավորում է մեծ եռանդով։ 1990-ականներին, 2000-ականների սկզբին և մինչև այսօր, Հայաստանցի երեխաներն ու մեծահասակները հավաքվում են հեռուստացույցների շուրջ՝ ոգևորությամբ աջակցելով Բրազիլի ոսկե թիմերին։ Աշխարհի գավաթի յուրաքանչյուր հերթական հաղթանակ դրոշմել է Բրազիլը էմեր ընդհանուր երևակայության հիշողության մեջ՝ դարձնելով այդ անունն ուրախության և վարպետության հոմանիշ։ Այս համընդհանուր եռանդը սահմաններ չի ճանաչում՝ բորբոքելով քննարկումներ թե՛ Երևանի սրճարաններում, թե՛ Ռիոյի փողոցներում։ Սա հիշեցնում է, որ մեր կապերը ոչ միայն ինստիտուցիոնալ են, այլև խորապես մարդկային։
(…) Չնայած ահռելի մարտահրավերներին և անվտանգության մշտական ​​սպառնալիքներին, Հայաստանը հաստատակամորեն հավատարիմ է մնում Հարավային Կովկասում խաղաղության և բարգավաճման կերտմանը: Մենք համոզված ենք, որ խաղաղությունն այլընտրանք չունի»։

"We are convinced that peace has no alternative." Mirzoyan
The RA Foreign Ministry reports that on March 20, during his official visit to Brazil, RA Foreign Minister Ararat Mirzoyan delivered a speech at the Diplomatic Institute of Rio Branco.
In his speech, Minister Mirzoyan touched upon Armenian-Brazilian bilateral relations, the cultural ties connecting the two peoples, the great potential for cooperation, the directions outlined by the results of the meeting with the Brazilian Foreign Minister the day before, and regional and global challenges.
Minister Mirzoyan noted: “Armenia’s strategic ties with South America, where Brazil is one of our main partners, are essential to our foreign policy.
(…) Over these 34 years, our relations have developed into a rich mosaic of political dialogue, cultural exchange, and cooperation.
(…) Our partnership is based on shared democratic values. Armenia and Brazil, with strong civil societies, defend freedom, human rights, and the rule of law – principles that have been tested and reaffirmed along our countries’ journeys.
(…) Of course, football is a global language that unites us with great passion. In the 1990s, early 2000s, and to this day, Armenian children and adults gather around televisions, enthusiastically supporting the golden teams of Brazil. Each successive World Cup victory has imprinted Brazil in our imagination, making the name synonymous with joy and mastery. This shared passion knows no boundaries, igniting discussions in cafes in Yerevan and on the streets of Rio. It is a reminder that our ties are institutional and deeply human.
(…) Despite formidable challenges and constant security threats, Armenia remains steadfastly committed to building peace and prosperity in the South Caucasus. We are convinced that peace has no alternative.”