Սպառազինության նոր նմուշների ձեռքբերման պայմանագրեր են կնքվել. Պապիկյան
ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը ԱԺ հանձնաժողովում հայտարարել է, որ, չնայած հրադադարի ռեժիմի խախտման մասին ադրբեջանական կողմի տեղեկություններին, 2024 թվականի ընթացքում հայ-ադրբեջանական սահմանին պահպանվել է հարաբերական կայուն օպերատիվ իրադրություն։
«ՀՀ զինված ուժերում արմատական համակարգային բարեփոխումների իրականացման հիմնական ուղենիշները սահմանելու նպատակով 2024 թվականին մշակվել, հավանության է արժանացել և հրապարակվել է բանակի կերպափոխման հայեցակարգը։ Բացի այդ, մշակվել է հայեցակարգից բխող գործողությունների ծրագիրը»,- նշել է նա՝ ներկայացնելով կառավարության ծրագրի կատարողականի պաշտպանական ոլորտին վերաբերող մասը։
Նա անդրադարձել է նաև սպառազինության և ռազմական տեխնիկայի արդիականացման ծրագրերին՝ նշելով, որ նոր նմուշների ձեռքբերման նպատակով մատակարարման պայմանագրեր են կնքվել մի շարք ռեզիդենտ և ոչ ռեզիդենտ ընկերությունների հետ։ Շարունակվել են նաև ինժեներական-ամրաշինական աշխատանքները, իրականացվել են մշտական տեղակայման վայրերի կառուցման և վերանորոգման աշխատանքներ։
Հանձնաժողովի նիստը շարունակվում է փակ ձևաչափով, քանի որ քննարկվելու են պետական գաղտնիք հանդիսացող տեղեկություններ։

Contracts for the purchase of new weapons have been signed: Papikyan
RA Defense Minister Suren Papikyan stated in the NA committee that, despite the Azerbaijani side's information about the ceasefire regime violation, a relatively stable operational situation was maintained on the Armenian-Azerbaijani border during 2024.
“To define the main guidelines for implementing radical systemic reforms in the RA Armed Forces, the concept of army transformation was developed, approved, and published in 2024. In addition, an action plan stemming from the concept was developed,” he noted, presenting the defense sector as part of the government’s program implementation.
He also touched upon the modernization programs of armaments and military equipment, noting that supply contracts were signed with several resident and non-resident companies to acquire new models. Engineering and reinforcement works continued, and construction and renovation of permanent deployment sites were carried out.
The committee meeting continues in a closed format, as information that is a state secret will be discussed.