«Հայաստանը պատրաստվում է Ֆրանկոֆոնիայի խաղերին». Միրզոյան
«Արդեն տարիներ շարունակ ձևավորված ավանդույթի համաձայն այսօր՝ մարտի 20-ին, նշում ենք Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային օրը։ Հայաստանի պետական կառույցների, համայնքների, ֆրանկոֆոն երկրների դեսպանությունների, ֆրանկոֆոն հասարակական կազմակերպությունների, համալսարանների, դպրոցների, թատրոնների, գրադարանների և մշակութային կենտրոնների ջանքերով ամբողջ երկրի տարածքում տեղի են ունենալու հարյուրավոր միջոցառումներ՝ մեծարելով ֆրանսերենը և համախմբվելով ֆրանկոֆոնիան սնուցող արժեքների՝ մշակութային բազմազանության, խաղաղության, ժողովրդավարության և մարդու իրավունքների շուրջ։
Ֆրանկոֆոնիայի այս տոնը ևս մեկ անգամ հիշեցնում է, որ լեզուն միայն հաղորդակցության միջոց չէ. այն կամուրջ է, որը միավորում է ազգերին, սերմանում փոխադարձ հարգանք և բարեկամություն։
Վերջին տարիներին մեր համագործակցությունը Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության հետ նոր թափ է ստացել, ինչն ուրախությամբ արձանագրեցինք նաև 2024 թվականի հոկտեմբերին Վիլեր Կոտրեում Ֆրանսիայի նախագահությամբ կայացած գագաթաժողովի ընթացքում։ Հայաստանը հատուկ կարևորություն է տալիս պետությունների ղեկավարների այդ կարևորագույն հավաքի ընթացքում ընդունված հռչակագրի և մյուս փաստաթղթերի դրույթների կյանքի կոչմանն՝ ի նպաստ լեզվամշակութային բազմազանության ամրապնդման, երիտասարդության դերակատարության աճի, ինչպես նաև ֆրանկոֆոն տարածաշրջանում համակարտությունների շուտափույթ հանգուցալուծման և խաղաղության ամրապնդման։
Այսօր արդեն մեր երկիրը մեծ եռանդով պատրաստվում է Ֆրանկոֆոնիայի 10-րդ միջազգային մարզամշակութային խաղերին, որը հյուրընկալելու ենք Երևանում 2027 թվականի հուլիսի 23-ից օգոստոսի 1-ը։ Այս բացառիկ իրադարձությունը ոչ միայն կամրապնդի մեր բարեկամական կապերը ֆրանկոֆոն  երկրների հետ, այլև մեծապես կնպաստի Հայաստանում ֆրանսերեն լեզվի տարածմանն ու ամրապնդմանը։
Բարի երթ եմ մաղթում Հայաստանում Ֆրանկոֆոնիայի հերթական երկամսյակին և բարձր տրամադրություն ու բազում հիշարժան պահեր ցանկանում ինչպես մեր երկրի, այնպես էլ համայն աշխարհի բոլոր ֆրանսախոսներին և ֆրանկոֆոնիայի արժեքները կրողներին»։

"Armenia is preparing for the Francophonie Games." Mirzoyan
“According to a tradition established for years, today, on March 20, we celebrate the International Day of La Francophonie. With the efforts of Armenian state structures, communities, embassies of Francophonie countries, Francophonie public organizations, universities, schools, theaters, libraries, and cultural centers, hundreds of events will be held throughout the country, honoring the French language and uniting around the values ​​that nourish Francophonie: cultural diversity, peace, democracy, and human rights.
This holiday of Francophonie reminds us that language is not just a means of communication. It is a bridge that unites nations and instills mutual respect and friendship.
In recent years, our cooperation with the International Organization of La Francophonie has gained new momentum, which we also happily noted during the summit held in Villers-Côtre in October 2024 under the presidency of France. Armenia attaches special importance to implementing the provisions of the declaration and other documents adopted during that important gathering of heads of state to strengthen linguistic and cultural diversity, increase the role of youth, and resolve conflicts early in the Francophonie region.
Today, our country is already preparing enthusiastically for the 10th International Sports and Cultural Games of La Francophonie, which we will host in Yerevan from July 23 to August 1, 2027. This exceptional event will not only strengthen our friendly ties with Francophonie countries but will also greatly contribute to the spread and strengthening of the French language in Armenia.
I wish you a good start to the next two months of La Francophonie in Armenia. I also wish high spirits and many memorable moments to all French speakers and bearers of the values ​​of La Francophonie in our country and around the world.